Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Rozhovor - Marta Kubišová

Marta Kubišová: Kdepak já a loučit se!

V průběhu zkoušek skončila Kubišová několikrát v nemocniciMarta Kubišová v muzikálu

S novým překvapením vstoupila na jeviště divadla Ungelt Marta Kubišová. Je to podruhé, kdy ji můžeme vidět v muzikálové roli, to první účinkování se odehrálo v divadle Rokoko v roce 1968 a český muzikál se jmenoval Filosofská historie. Tentokrát hraje a zpívá Emu v české verzi původního muzikálu Andrewa Lloyd-Webbera: Líp se loučí v neděli.

“Byl to skoro rok Ač je představení monologem, přesto vybízí k zamyšlenípilné práce, ale stálo to za to,” prozradila Marta Kubišová. “Je to pro mě nová, trochu jiná poloha než koncerty, které hraju obvykle a můžu si tady vyzkoušet kus herectví a spoustu nových věcí.”

Získat práva na jakékoli dílo Andrewa Lloyd-Webbera je velmi obtížné, zájemců je totiž příliš, ale tentokrát muzikálový Sir dělal velké drahoty s udělením autorských práv také proto, že tuhle svou neobvyklou hru napsal pro svoji první manželku a ta byla soprán. Jako správný skladatel odmítá zásadně transpozice.

Už několik hvězd se ucházelo o jeho svolení s uvedením muzikálu, všechny však odmítl a Marta Kubišová je jediná, kdo smí roli Emy (a to je jediná postava celé hry) zpívat:Mužský element je přítomen v podobě figuríny

“Není za mne žádná alternace, protože nikdo jiný posudkem pana Lloyd-Webbera neprošel. Za tři čtvrtě roku opravdu intenzivního zkoušení jsem se třikrát ocitla v nemocnici s problémy, které s představením nesouvisejí, ale zpomalilo nás to.”

Textař Pavel Vrba, který také musel zahraniční produkci prokázat své umění, dokončoval některé z přibližně dvaceti tří českých textů v nemocnici, kde byl na těžké srdeční operaci. “Snad jsem si tehdy řekl slova z té písně: Líp se loučí v neděli, a tak jsem se nerozloučil,” dodává Vrba.

Kromě muzikálu, kde Marta Kubišová nevzdala ani adventní koncerty a zájezdová představení. “Prosinec bude strašně vytížený. Na Vánoce se těším, ale kde vůbec najdu nějaký čas na zimní I toto představení si našlo své příznivceradovánky, to nevím. Můj pes už mě skoro nezná a jsem ráda, když najdu chvilku, vyběhnout s ním do lesa. V lednu už bude volněji, a tam chceme tenhle krásný muzikál uvádět častěji.”

Zapomněla se svěřit s tím, že kromě koncertů a představení, pobytů v nemocnici a zkoušek, zvládá také natáčení dalších dílů pořadu Chcete mě?, který se už v prosinci předtáčí pro rok 2002.

“Další plány? Tohle zatím úplně stačí. Určitě nechci nechat koncerty kvůli divadlu. Tam mám ještě spoustu práce s vychytávkami drobností na jevišti, ale není to jediné … i když na koncertě jich mívá vícezpívání, kterým žiju.”

Členové produkce Lloyda-Webbera byli při premiéře tak nadšení jejím výkonem, že vstali a tleskali a tleskali – zase jednou vybrali správně. Profesní kolegové Marty Kubišové mají radost z jejího výkonu i proto, že z role jakési matky národa, se teď ocitla zase trošku jinde.

“Já jsem ještě vlastně pořádně nestihla prožít tu radost po premiéře, je příjemné zpívat v takovém komorním divadle a vidět bezprostředně reakce lidí, i když na to během představení není mnoho času. Jsem zvědavá, jaké to bude, až s muzikálem někam vyjedeme, taky se těším, že snad vznikne CD s těmi písničkami – texty se Pavlu Vrbovi moc povedly.”

“Jestli se … ale sdělení je stejně závažnéněkde poznávám v životních situacích muzikálové Emy? Každý tam najde něco ze svého života. Třeba jen její příběhy lásky s různými muži – kdopak nikdy neměl problém s chlapem?!…”

Marta Kubišová se těší na další potkávání se svými posluchači, těší na další pořady pro zvířátka, těší ji žít a patří mezi málo těch, co si nestěžují a jdou svým životem rovně a bez reptání. Snad si z jejích písniček zase uloupneme kousek pohody, optimismu a životního náboje.

text Milena Pekárková
foto Martin J. Polák

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.