Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Casanova nezklamal, ale pobavil a potěšil!

Svůdný Casanova - která z vás by po něm alespoň chvíli nemohla zatoužit, dámy?Mnoho článků ze zákulisních příprav muzikálu bylo již husím brkem sepsáno. Teď nastala ta chvíle, kdy mohou vznešené dámy Musicalnetu čtenářům vyjevit, jak vypadalo představení z brků maestrů Zdeňka a Daniela Bartáka a maestra Petra Markova na celosvětových premiérách 6. a 7. července. Tento článek pojednává o první premiéře. Bene, bene, jdeme na to!

Mladý Girolamo ze všeho vychází vítězně - jak ze soubojů, tak z láskyStmívá se. Zámek Hluboká nad Vltavou se halí do šera. Díky častým bouřkám, které sužovaly obyvatele České republiky, bylo nasnadě obávat se, že ani v tento den neučiní počasí výjimku. Naštěstí tentokrát nemusel zasahovat maestro Pikl se svojí "piklovinou", jejíž význam již naši ctění čtenáři znají. Déšť nepřišel a bouřka také ne.

Bednářova čeládka to má těžké. Nejenže musí nosit kufříky hraběnce, komtese a správci... Správce ještě chce, aby přeběhli na povel či zapísknutí!Nádvoří se plní přicházejícími diváky. Casanova a jeho příběh bude brzy odhalen. Před diváky jako první předstupuje Zdeněk Pikl, producent tohoto muzikálu, a také zosobněná příčina, proč vlastně muzikál Casanova vznikl, role Casanovy de Seingalt mu byla psána na tělo, k jeho kulatým narozeninám. Zdeněk uvítal diváky na světové premiéře, přivítal autory díla, i starostu Hluboké nad Vltavou Tomáše Jirsu a starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého a zahájil představení.

Naše redaktorka Janina s režisérem představení Davidem Codym a jeho lékem na nervozitu - lízátkem!Premiéry jsou vždy pro tvůrčí tým stresovou záležitostí. Více či méně. Nervózní byl tedy jak Zdeněk Pikl, tak David Cody, který herce skvěle vedl při zkouškách a celé představení perfektně zrežíroval a zdravě nervózní byl určitou měrou téměř každý, kdo na představení spolupracoval.

Chcete vědět, co všechno uvidíte v muzikálu Casanova? Filípek Antonio a jeden z jeho výstupů - už zase říká - takhle to přece ve skutečnosti nebylo!Samozřejmě se seznámíte přímo s tímto pánem, dokonce s jeho dalšími dvěma alter egy. Tento nápad musím pochválit, podle mě je vynikající a perfektně zpracovaný. Zdeněk Pikl v roli Casanovy (který svá pozdní léta prožívá na zámku Duchcov ve společnosti husích brků, pergamenů, knih a majitele zámku a místních uhelných dolů hraběte Josefa Emanuela z Valdštejna) svému mecenáši vypráví všemožné historky ze svého života (a leckdy je rád zveličuje a domýšlí) a funguje v představení i jako vypravěč své vlastní minulosti.

Okouzlené dívky nepadají daleko od Casanovy...Jeho první alter ego, mladý a roztomilý Giacomo (Filip Antonio), jeho zveličené historky uvádí na pravou míru. Publikum se při tom samozřejmě dobře baví. Třetí postava Casanovy, Girolamo v nejlepších letech, vstupuje na jeviště vždy při líčení Casanovových mladistvých dobrodružství. V tento den mohly ženy oči nechat na Janu Kopečném.

Všichni tři pánové/muži/chlapci drželi své role pevně v rukou, Hraběnka si prostě nedá říct. Chce mít Casanovu za každou cenu!Zdeňkovi role vyloženě sedla, Filip byl okouzlující a Honza zase plný šarmu a elánu.

Představení se zdaleka neodehrává jen ve vzpomínkách hlavní postavy. Na zámek Duchcov totiž přijíždí sestřenice Emanuela Valdštejna (Jaromír Adamec) hraběnka Karolína z Dubna (Dita Hořínková), spolu se svou neteří z Ameriky, komtesou Adélou (Eliška Ochmanová) a správcem svého panství Bednářem (Luděk Šindelář). Toliko k hlavním postavám.

Karolína z Bubna Casanovu prostě... zbožňuje!Zde se dostáváme k jádru příběhu. Karolína z Dubna od první chvíle, co na něm její oči spočinuly, tajemného Casanovu zbožňuje. Dita svou roli perfektně zazpívala a zahrála ji tak, že se jí dokonce povedlo "odbourat" své herecké kolegy. Hraběnka se při pohledu na Casanovu přímo rozplývá, přesnější by bylo slovo "tetelí". Ráda by se stala jeho chotí a snaží se ho svádět, kudy chodí. Svou nekončící vášnivostí vykouzlovala divákům po celé představení úsměv na tváři.

Paruka zlobí. A zlobí tak úporně, že má Jarda Adamec co dělat, aby se nezačal smátKromě Dity Hořínkové divákům dokázala neplánovaný "záchvat" smíchu přivodit ještě paruka Zdeňka Pikla. Ta totiž v první polovině představení začala zlobit a vznešenému Casanovovi se při scéně s Valdštejnem "zouvat". Po chvíli byl konec klidnému obecenstvu a hercům, poklidně hrajícím své role. Jaromíru Adamcovi se nakonec povedlo držet se svého partu, za což mu skládám poklonu, protože pohled na Zdeňka Pikla byl skutečně k nezaplacení, stejně jako jeho pozdější hláška "jen mi zase nesundejte tu paruku". Ačkoli tito dva páni nemají v představení sólovou píseň, po celé představení diváky utvrzovali ve svých kvalitách.

Chvástavý Bednář... Jestlipak mu to v něčem pomůže?Dalším stěžejním pilířem vtipu byl Luděk Šindelář. V představení je jakousi parodickou postavou, která nesnáší Casanovu, naopak by se ráda oženila s hraběnkou Karolínou. Bednář (v podání Casanovy Bedna) má rád hlavně sám sebe, postrádá smysl pro vtip, za to má až přehnaný smysl pro práci, řád, pořádek a vládu nad jinými lidmi a spíše než česky by se raději vyjadřoval svou rodnou řečí - němčinou. Díky těmto charakteristickým znakům, které nám byly za minulých dob dobře známé u určitých osob, spolu s různými hláškami, nepřestává tato postava diváky rozesmávat zas a znova.

Pro Casanovu zásah do citlivého důležitého místa, nemyslíte, komteso Adélo?Hraběnčina neteř Adéla Bullitová je prototypem emancipované ženy, která je hrdá na rodnou zem - Ameriku a na svého otce, který bojoval na válce za nezávislost. Eliška Ochmanová měla svou roli, stejně jako všichni její kolegové, velmi dobře zpracovanou. Adéle Bullitové náš Casanova do oka, na rozdíl od hraběnky, nepadl. A protože i hrabě Valdštejn umí být veselá kopa, navrhne Adéle a Casanovovi sázku. Takzvaný čaj o páté je důležitá společenská událost, při které se proberou všechny drby. Proto by si ho jistě ráda dala i hraběnka Karolína, která by chtěla co nejvíc prodrbat svého idolaPokud do deseti dnů nenajde Adéla v Casanovovi alespoň maličké zalíbení, peníze ze sázky dostane Valdštejn, pokud najde, peníze získá Casanova. Kdo nakonec zvítězí? Ožení se Bednář s čtyřnásobnou vdovou Karolínou z Dubna či ona s Casanovou? To a mnoho více uvidíte, když se na zámek do 1. září vydáte osobně. Neotálejte dlouho, nabídka vstupenek se zmenšuje každým dnem. I takhle se dá tančit společenský tanecNa oficiálních stránkách muzikálu můžete v sekci termíny představení najít k jednotlivým datům i fermany.

Muzikál Noc na Karlštejně byl především veselého rázu, muzikál Romeo a Julie romantického a tragického a Casanova stojí někde uprostřed. Choreografie Petry Parvoničové se nabažíte do sytosti, nelehkých tanečních choreografií je zde několik. Company je dobře zvládla a brzo určitě dopiluje celkovou sehranost, stejně jako někteří účinkující zpěv svých písní.

Scéna je velmi dobře propracovaná a skýtá velké možnostiCo se týče propracovanosti scény Jakuba Barana, i zde je laťka opět výš než minule. Tentokrát se děj neodehrává jen „dole“, scéna se skládá ze tří částí: ze spodní, kde tančí company a probíhá největší část děje, z horní, kde u stolu většinou sedí a konverzují hlavní protagonisté (a zůstávají tam, i když se hlavní dění přesune dolů - nahoře mezitím vznikají pohyblivé „živé fotografie“) a z bočních schodů. Projekce působí velmi dobře, a přitom se vyhýbají kýčovitosti - pouze vkusně doplňují dění na scéněPříležitostně je stejně jako v minulých ročnících využit zámecký balkón. Scénu příjemně doplňuje světelný design Jana Zvánovce.

Letošní novinkou na Hluboké jsou stylizované projekce promítané při představení na stěnu novogotického zámku, které představení příjemně a svěže doplňují. Přenesou vás do opery, téměř nad hlavou vám budou létat havrani, nebo se vám z profilu ukáže podobizna reálného Casanovy…

Jeden z Girolamových smrtících útoků - pokud by si ovšem s těmito muži jen nepohrávalMimo vtipných rozhovorů, skvělých hereckých a pěveckých výkonů, či choreografií v dobových kostýmech Mirely Tůmové a Zuzany Rubešové se dočkáte také soubojů s pistolemi i s kordy pro čest a lásku, které "režíroval" Petr Nůsek z šermířské skupiny A.R.G.O., který má se scénickým šermem zkušenosti mimo jiné i z jiných divadel – například z muzikálu Angelika v divadle Broadway.

Jak šel čas, Casanova dospíval a získával zkušenosti...I přes v jistém smyslu "bojové" podmínky při velmi náročném zkoušení se souboru podařilo vytvořit velmi pěkné představení, které v dobách jeho vzniku vyžadovalo stoprocentní nasazení ode všech. Představení přináší jiný pohled na osobu legendárního Casanovy. Jeho skutečnou povahu charakteru se už nejspíš nedozvíme, ale podle informací, které jsou v muzikálu obsaženy, je nanejvýš jisté, že to nebyl pouhý "největší svůdce všech dob“.

Ačkoli Casanova zmoudřel, stále ho baví přitahovat na sebe pozornost. Tentokrát hrozí Valdštejnovi, že odejde ze zámku kvůli špatnému kuchaři!Narodil se v Benátkách 2. dubna roku 1725 a měl pět sourozenců. Umírá v sedmdesáti třech letech 4. června roku 1798 na zámku Duchcov. Hodně cestoval. Navštívil například Istanbul, Neapol, Řím, Lyon, Drážďany, Prahu, Vídeň, Paříž, dále zavítal třeba do Holandska a Švýcarska. Proto není divu, že se setkal s takovými osobnostmi, jako například s Voltairem, Kateřinou Velikou, Rousseauem, Mozartem, nebo Fridrichem II. Velikým. Za svého života byl nějaký čas členem řádu Svobodných zednářů, zajímal se i o magii. Napsal také Icosaméron – jednu z prvních utopií vůbec.Kolik tváří má vlastně Casanova? Jeho rodokmen mu prý byl znám až do roku 1428.

Jak se zdá, tento muž měl i velký smysl pro humor, údajně pronesl například tyto výroky: „Když ti žena přibouchne dveře před nosem, určitě ti nechá přiotevřené okno.“ „Od nezkušených žen se můžete mnohé naučit.“ O něm bylo naopak říkáno: „Casanova by byl velmi krásný muž, kdyby nebyl ošklivý,“ nebo „Směje se málo, ale vzbuzuje smích.“

Emancipovaná a hrdá či ne, i Adéla má ve své duši bolavé šrámyMuzikál Casanova se snaží vzít v úvahu všechny skutečnosti ohledně tohoto muže, spojit je a vytvořit z nich jeho charakter. Postavu, která skutečně existovala, ale je obestřena rouchem tajemství.

Nesmím opomenout, že tentokrát se na programu k představení velkou měrou podílel náš fotograf Michal Škvor, který nafotil všechny fotografie a je otcem myšlenky, že by měl být program zpracován mnohem komplexněji a reprezentativněji, než u minulých muzikálových představení. Mladý Girolamo Casanova a toužící dívky, díky kterým si zadělává na dluhyTak se také stalo. Program je mnohem větší, mnohem líbivější, najdete v něm více informací a dokonce i něco navíc.

Bohužel, CD naopak diváky nejspíš jako jediné zklame. Minimálně tuto prázdninovou sezónu bude možné zakoupit na CD pouze výběr pěti písní z muzikálu, což se rozhodně škoda, zvlášť, když jsou fanoušci zvyklí na obsáhlá CD Noci na Karlštejně a Romea a Julie.

Podlehne Adéla nakonec svůdnému Casanovovu kouzlu?Po představení se někteří z herců setkali v restauraci v hotelu Záviš, kde v přátelské a velmi příjemné atmosféře rozebírali, co se při představení povedlo a co bude třeba ještě vylepšit. Přeji jim, aby s představením slavili úspěch. Zaslouží si to. A ačkoli se už nikdy se skutečným Casanovou nesetkáme, nevadí. Zdeněk Pikl ztvárnil Casanovu tak, že by ho určitě žádná žena po zhlédnutí první premiéry za jiného nevyměnila.

Premiérové obsazení muzikálu Casanova
Dirigent Martin Peschík
Giacomo Girolamo Casanova de Seingalt Zdeněk Pikl
Giacomo Filip Antonio
Girolamo Jan Kopečný
Hrabě Josef Emanuel Valdštejn Jaromír Adamec
Hraběnka Karolína z Dubna Dita Hořínková
Komtesa Adéla Bullitová Eliška Ochmanová
Líza Michaela Nosková
Bednář Luděk Šindelář
Markýz, hrabě Branicky Ladislav Korbel
Paula Věra Pašková
Aneta Michaela Talašová
Teresa Kristýna Bečvářová

 

 

Galerie aneb co se do článku nevešlo
Jedna z mnoha tanečních pozic, které jsou k vidění v řadách company Copak to tam hraběnka a Casanova dělají? Líza zpívá árii z Figarovy svatby. A jak jí to jde! Zasněný Girolamo, či hloubající Girolamo? Nejspíš od každého trochu
Hraběnka by neměla takto moc vyjadřovat své emoce, ale v přítomnosti Casanovy jde etiketa stranou Adéla vzpomíná na svého zemřelého otce ''Práci na ně!'' Bednář nemá rád básníky, učence ani Casanovu. Jen sebe. Hrdá Adéla dokonce umí jezdit obkročmo na koni či na ramenech mladíků!
To vypadá špatně. Nejspíš dojde na roztržku mezi Girolamem a hrabětem Branickym! Podává se čaj o páté! Kdo chybí, zaručeně nebude patřit k nejvyšší dvorské smetánce! Ale no tak Casanova, co to zase dělají? Komtesa evidentně ráda vypráví o své rodné zemi. Také ji ráda propaguje
Obecenstvo včele s autory muzikálu se po čertech dobře baví! Bednář má opět svou vidinu slávy - tentokrát si představuje svou svatbu s hraběnkou Bedna se netváří moc vesele... Co mu přelétlo přes nos? Společné foto tvůrců, realizačního týmu a umělců

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.