Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Krysař znovu - tentokrát v Kalichu

Muzikál Krysař se od roku 1996 uváděl v divadle Ta Fantastika a byl divácky úspěšný. Napsal ho a režíroval Daniel Landa, který si také zahrál roli Osudu. Po derniéře v roce 1999 se nějakou dobu nehrál, pak se začal oprašovat a vyjel do světa. Nakonec skončil zase v Praze - ovšem nyní v novém nastudování, pod režijní taktovkou Mirjam Landové a v choreografii Holanďana Dirka Smitse, s novými herci, kostýmy, výpravou, scénou i v novém divadle - Kalich. Dan pouze doplnil postavy Stínů, které znázorňují strach a temno v nás. Samozřejmě, že pomáhal své ženě s nastudováním - autor sám nejlépe ví, co chtěl vyjádřit. Byly upraveny některé dialogy - několik jich přibylo, některé byly zkráceny či vypuštěny. Choreografie se stala výraznější, propracovanější (a také náročnější), lépe koresponduje s dějem.

O čem je muzikál Krysař
Záhadná postava prorokuje sled příštích chmurných událostí. Do malého městečka na Pevnině přichází Krysař, který dostává od starosty za úkol vyhubit krysy. Ubytuje se v hostinci, kde je svědkem sporu hostinského s rybáři. Hostinský Krysaře obere, ale když zjistí, kým je, má strach. Starosta se domlouvá s Krysařem, který přijímá podmínky a varuje starostu před účinkem zvuku píšťaly na všechno živé. Určuje noc, kdy zabije krysy a stanovuje si podmínku: všichni lidé musí být v noci doma a spát. Přichází Agnes, dcera starosty, kterou okamžitě Krysař fascinuje. Starosta ji posílá pryč a jde s Krysařem porozhlédnout se po městě. Krysař zažije nevraživost rybářů proti Ostrovanům (zvláště ženy rybáře Štěpána), starosta vše bagatelizuje. Krysař chce zůstat neutrální a tak se do sporu nevměšuje.

Záhadná postava se znovu objevuje a věští blízké neštestí. Starosta požádá Krysaře, aby pohlídal jídlo na svatbě jeho dcery Rózi. Zde se znovu setká Krysař s Agnes. Zamilují se do sebe, ale oba se tomu trochu brání. Opilec však s pomocí hostinského odhaluje Krysaře, který je nucen odejít. Agnes v noci přichází za Krysařem a vyznává mu své city. Domluví se na společném odchodu po skončení jeho práce. Krysař odpočívá v zákoutí, kde ho potká Štěpán, který mu přiblíží zášť rybářů k Ostrovanům. Štěpán se lekne své otevřenosti a zmizí. Nastává noc.

Všichni chlapi v hospodě slaví a zapíjejí to dobrým mokem. Jejich ženy je však z hospody vyhodí a odvedou domů. Jen dva ochmelkové zůstávají na ulici - chtějí totiž vidět krysaře při práci. Jeden z nich nakonec odchází, druhý zůstává. Krysař začíná hrát svou melodii smrti. Později, při úklidu mrtvých krys nachází sluha mrtvolu ochmelky a ohlásí to. Krysař si přichází pro odměnu, starosta mu jí však nedá a ještě mu vyhrožuje. Krysař ho varuje a odchází. Stavuje se pro Agnes, otvírá však starosta. Starosta Krysaře uráží a vyhazuje. Krysař mu na rozloučenou říká zlověstné: "Já se vrátím!"

Agnes stále vzpomíná na Krysaře, Rózi jí ho rozmlouvá. Krysař se mezitím vrátil do města a jde ke Štěpánovi, kterého zastihne v rozhovoru s ženou - hovoří spolu o Ostrovanech. Celou noc hovoří Krysař se Štěpánem. Ráno je to jiný člověk, který svolává obyvatele a vyzývá je ke vzpouře. Krysař vše z povzdálí sleduje. Ostrované začínají cítit problémy, a tak po poradě v hostinci starosta najímá na Krysaře vrahy. Vrazi se nejdříve kasají, ale když stanou tváří v tvář Krysaři, s hrůzou prchají. Lidé mezitím povstali, zabili hostinského, starostu i jeho zetě. Tím však krvavá noc nekončí.

Záhadná postava se konečně představuje: je to Osud. Vidí vraždění Ostrovanů a vysvětluje ho rovnováhou mezi lidmi a přírodou. Štěpán musel zabít svého kamaráda Jakuba, který byl Ostrovan. Dav zabíji i Rózi, dceru starosty. Zbývá už jen Agnes. Dav jí začíná lynčovat, ona upadá do bezvědomí. Vtom však přichází Krysař, který ji chce odvést. Dav mu jí nechce vydat, proto Krysař vytahuje flétnu a všechny zabíjí známou melodií smrti. Vše kolem zahalí stíny, Krysaři se zjevuje Osud a vysvětluje mu, že řídil jeho kroky. Agnes se probírá, má však ztrátu paměti. Osud jim žehná a posílá je pryč odsud - ale bez kouzelné píšťaly. Krysař tedy s Agnes odchází městem plným mrtvých a Osud naposledy připomíná katastrofu a varuje všechny. Pak také odchází…

Tento projekt uváděla společnost Hamlet Production od 6. 3. 2002 do 29. 12. 2002 v divadle Kalich v Praze.

Divadlo Kalich, konkurs 2. 10. 2001

 

7839-19 7839-22 7839-23
7839-27 7839-24 7839-29

 


Divadlo Kalich, choreografická zkouška 30. 11. 2001

0703-01a 0703-09a 0703-13a
0703-27a 0703-17a 0703-30a

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.