Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Malý muzikál o velké Edith Piaf

Edith miluje k smrtiPro milovníky a obdivovatele snad nejznámější šansoniérky Edith Piaf vznikly u nás již dva muzikály. Prvním z nich je Edith - Vrabčák z předměstí, který měl svou premiéru v Plzni v Divadle Josefa Kajetána Tyla. Pak se přestěhoval do pražského Divadla v Dlouhé, odkud ho vyplavila srpnová povodeň v roce 2002. Na prkna tohoto divadla se nakonec znovu vrátil v sezóně 2003/2004. V současné době se opět hraje v plzeňském divadle J. K. Tyla a svou derniéru měl 20. listopadu t. r. v Moravském divadle v Olomouci. Tím druhým je tzv. "komorní muzikál" Milovat k smrti.

Světlana Nálepková a Lumír Olšovský jsou skvělými hereckými partneryTen stejně jako Vrabčák mapuje životní cestu Edith Piaf. Zatímco Edith v podání Radky Fišarové v představení Vrabčák z předměstí zpívá všechny písně v originále, v muzikálu Milovat k smrti zazní z úst Světlany Nálepkové v českém překladu Jiřího Dědečka. Každé z těchto dvou různých zpracování osudu slavné šansoniérky má jistě něco do sebe.

Edith nevedla počestný život…Vrabčák z předměstí patří mezi tzv. taneční muzikály s velkou company a náročnou choreografií. Tanec je zde nepostradatelnou složkou. Namísto toho si muzikál Milovat k smrti vystačí "pouze" se třemi herci, kapelou a vše se odehrává prakticky ve stejných kulisách. Mimo Světlany Nálepkové můžeme v tomto představení vidět Martina Sochora a Juraje Bernátha. Alkohol a drogy byly jejími společníky… a nesmrtelný šansonový hlas, který si pamatují posluchačiTito dva herci zde ztvárňují řadu rolí od Editina otce - akrobata Louise Gassiona, přes Marcela Cerdana až po jejího posledního milence Théa Sarapa.

V tomto strhujícím příběhu procházíme celý Editin život. Stáváme se svědky jejích začátků, kdy zpívala na pařížských ulicích, seznámení s Charlesem Aznavourem a Yvesem Montandem, turné po USA a úspěchů v největších evropských divadlech. Na začátku druhé poloviny představení prožíváme s Edith bolestnou ztrátu, když při leteckém neštěstí umírá její velká láska Marcel Cerdan. V tom okamžiku nastává v jejím životě zlom.Sláva, sex a zapomnění se střídaly jako den a noc

Utápí se v alkoholu, několikrát se zraní při autonehodě, dál prožívá nové lásky i chvíle samoty, smutku a hořkosti. Přesto nakonec zase vstane a jde na jeviště - tam jej její místo. Divák má tedy možnost zhlédnout a společně s Edith prožívat jak chvíle štěstí a úspěchů, tak i její život v chudobě, depresích a závislosti na alkoholu. Edith Piaf svůj život prožívala naplno, naplno dokázala i zpívat a milovat… až do své smrti v roce 1963.Její láska Marcel Cerdan

V představení se střídají činoherní pasáže s písněmi z repertoáru Edith Piaf. Vše je ale velmi dobře propjeno do jednoho celku tak, že máte dojem, že Edith právě zde prožívá svůj život. Mezi nejznámější písně, které tu zazní, patří například "Nelituj" (Non, je ne regrette rien), "Bože můj" (Mon Dieu), "Milord", "Hymnus na lásku" (L´hymne a I´amour) a řada dalších. Edith se smrti nebála… ale přesto ji dostihlaPísně na jevišti živě doprovází Blue Angel Memory Band Jiřího Toufara.

Muzikál Milovat k smrti měl premiéru 25. května 2003 a od té doby stále zůstává v repertoáru Divadla Metro. Přes různé "zaručené" informace se jeho derniéra nechystá. Scénář k představení napsala Táňa Nálepková (sestra Světlany Nálepkové), režie se ujal Jakub Maceček, scénu a kostýmy navrhla Dana Svobodová. Výběr písní byl také vydán na CD.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.