Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Editorial číslo 3 - Povodně 2002 a následky

V létě 2002 měla většina pražskách divadel prázdniny, jen v Divadle v Dlouhé se začal zkoušet muzikál Edith Piaf - vrabčák z předměstí, jehož premiéra 10. července 2002 sklidila velké ovace. Tehdy ještě nikdo netušil, že za měsíc bude v Praze tisíciletá voda, která mnohé změní.

Jaký byl vlastně průběh těchto povodní? 

12.8.2002 - hladina vody je pod dvacetiletou vodou, průtok je do 1.700 m3/s. 

13.8.2002 - průtok vody přesáhl dvacetiletou povodeň již v noci, hladina stále stoupá, uzavřeny první stanice metra na trase C, zaplaveny jsou pražské náplavky. Kolem poledne je průtok povodně klasifikován jako padesátiletá povodeň (3.150 m3/s), již odpoledne ale dosáhne klasifikace stoletá povodeň (3.700 m3/s). MHD jezdí zadarmo. V 15 hodin teče korytem Vltavy více vody než v roce 1890 (4.160 m3/s), v 19 hodin překračuje povodeň z roku 1892 (4.600 m3/s), prognózy uvažují nad hranicí 5000 m3/s. Před půlnocí dosáhne průtok hodnoty 4.830m3/s. I já jsem vyšel do ulic, abych zaznamenal tento stav. Šel jsem přes Letnou na nábřeží kpt. Jaroše, Čechův most, přes František, kolem Ministerstva obchodu a průmyslu na Švermův most, a nábřežím kpt. Jaroše na Vltavskou, přes Hlávkův most k plavební komoře a zpět na Vltavskou, k Negrilliho viaduktu. Tam jsem pro dnešní den skončil. To jsem ještě nevěděl - stejně jako spousta dalších Pražanů - že to horší nás teprve čeká.

14.8.2002 - v noci probíhají první evakuace, průtok Vltavy je nad 5.000 m3/s, veškeré přístroje protékající množství neumějí měřit, hydrologové již průtok ani nemohou spočítat, hladina v centru je 7,5 m na normálem. Před polednem je oblast Karlína a některých částí Holešovic 2 metry pod hladinou vody, která nyní stoupá rychlostí asi 5 cm/hod. Povodeň zatopila i stanice v centru města. V Karlíně na ulicích jsou 4 metry vody. Před půlnocí hydrometerologové oznamují 740 cm vody v Chuchli, hladina velmi zvolna začíná klesat. Dnes jsem začal u Švermova mostu, přešel jsem po něm a vyrazil na Hlávkův most, plavební komoru a nakonec Vltavskou. Nyní jsem pochopil, že pojmenování "Vltavská" může mít několik různých významů. Navečer jsem vyrazil na Negrelliho viadukt, kde jsem fotografoval "pražské Benátky" - Karlín. Zde bylo vidět, jak otřesné to bylo. Nakonec jsem šel k Národnímu divadlu a podél běsnící řeky k Palackého mostu, kde jsem zachytil zaplavené dolní Hořejší nábřeží.

15.8.2002 - ráno voda začíná klesat kolem 12 cm/hod. Do metra zatéká další voda, padají první domy, propadají se chodníky a ulice díky kavernám, která pod nimi vymlela voda. Geologický radar odhaluje další nebezpečné pasti. Začíná velký úklid následků povodní. Mimo provoz je 17 stanic metra. Před půlnocí je hladina na třicetileté záplavě.

16.8.2002 - Vltava již druhý den opadává, následky však zůstávají a jsou strašné. Úklid pokračuje, jsou posíleny tramvaje a autobusy, většina občanů se pomalu může vrátit do svých domovů. Povodní byla bohužel postižena i mnohá divadla, muzikálová nevyjímaje. Měl jsem, jako jeden z mála, možnost fotografovat děsivé následky zátopy těchto divadel. První fotografování proběhlo na Výstavišti. Divadlo Spirála, které mělo v době kulminace asi 1,5 m vody nad úrovní nouzových východů v úrovni vstupů do hlediště. Podařilo se zachránit zvukový pult, zesilovače, část kostýmů na Brouky a Romea a Julii. V době fotografování byla voda již o dobré 2 m níže, ale přesto to působilo děsivě, když si člověk uvědomí, jak rozsáhlé je zde podzemí, kde sídlilo vše od produkcí až po šatny. Hudební divadlo v Karlíně bylo v uzavřené oblasti, takže dovnitř jsem se nemohl dostat, i když mě Ladislav Županič zval. Zde se díky nasazení zaměstnanců podařilo zachránit mixážní pult za 10 miliónů korun. Jinak bylo divadlo celé zničené, první odhad hovořil o minimálně dvouleté rekonstrukci. Divadlo v Dlouhé uvádělo muzikál Edith Piaf - vrabčák z předměstí. Tam, kde na balkonech stáli o premiéře diváci a tleskali, byla nyní tichá hladina vody a úplná tma. Na poslední chvili se podařilo zachránit "inteligentní" světla za několik miliónů. Ale vše ostatní bylo pod 8 m vysokým vodním sloupcem. Kromě kanceláří produkce divadla a vrátnice bylo vše zatopeno spodní vodou, která prosákla kanalizací nebo stěnami.

19.8.2002 - Po třídenním nonstop vyčerpávání vody z divadla Spirála poklesla hladina o další 3 m a tak se mohlo začít s vyklízením zničených věcí. Bylo to velmi smutné fotografování.

20.8.2002 - Divadlo Milénium bylo také postiženo záplavou - více než 1 m vody ve foyer tohoto divadla. Voda měla takovou sílu, že zcela zničila pohledy do "vodní" říše Rusalčiny. Sklo mělo sílu přes 2 cm! Přesto nevydrželo. A vše - šatny, portovna, maskérny, kostymérny, ale i pódium nebo první sedačky v hledišti byly pod vodou. V době fotografování byla voda již vyčerpána a věci zasažené povodní se vynášely na ulici do kontejneru. Divadlo Spirála již přes deset dní vyklízí, stále je však co vynášet. Nicméně už nyní se připravuje koncertní verze muzikálů, které se nyní ve Spirále nemohou hrát. V GoJa Music Hall se také začalo vyklízet a Dr. Janeček mi povolil zdokumentovat stav po povodni. Tento prostor sice nemá sklepy, ale voda zde dosahovala výše 2 m - to znamená, že šatny, kostymérny a veškerá technika byly pod vodou. Voda zvedla podlahu, zčásti zničila jeviště. Kostýmy a část techniky se podařilo vynést výše, přesto jsou škody obrovské. A kdy se zde bude hrát? Dr. Janeček by zde chtěl uvést již vánoční koncert Karla Gota, ale vše závisí na rychlosti postupu sanačních prací.

21.8.2002 - Voda se vrací k normálnímu průtoku, kterým je 150 m3/s. Následky se však budou odstraňovat ještě mnoho měsíců až let. Některým muzikálovým produkcím voda sebrala vše, někde se podařilo zachránit alespoň část techniky nebo kostýmů, ale i tak to znamenalo konec pro mnohé muzikály.

Bez derniéry tak skončili muzikály:
Spirála - Brouci, Romeo a Julie
Pyramida (GMH) - Pomáda, Popelka
Milénium - Starci na chmelu
Divadlo v Dlouhé - Edith Piaf - vrabčák z předměstí
HDK - vše se stěhuje do Kongresového centra, kulisy a kostýmy byly skladovány jinde, takže k výraznějšímu poškození nedošlo.

V divadlech Broadway, Kalich, Ta Fantastika, ABC došlo vlivem průsaků spodní vody ke škodám různého rozsahu i charakteru, avšak tyto škody bylo možno odstaňovat rychleji, než kompletně vyplavená divadla.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.