Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Romeo a Julie je ve Spirále

Jiřího Bareše před více jak šesti lety zaujala nejznámější tragédie z pera Williama Shakespeara. Romeo a Julie, příběh lidské zloby a zaslepenosti, povrchnosti a lásky, která je opravdu slepá - to byl příběh, který se v průběhu oněch šesti let měnil z vize na konkrétní dílo. Hudba a libreto zaujalo režiséra Petra Novotného (Jesus Christ Superstar, Evita) a tak se ujal své tradiční role i v tomto případě, tentokrát ale ve spolupráci s Martinem Novotným (Rusalka, Popelka). Scénu vytvořil z opravdového kamene Michail Tchernaev, který také navrhl kostýmy, které vytvořila Jarmila Kamínková. V choreografii Vlastimila Červa a Petra Nůska (souboje), za spolupráce dekoratérů, mistrů světla a zvuku a samozřejmě účinkujících, se z libreta začal klubat nový muzikál, který oslovuje většinu širokých vrstev svým jednoduchým ale přitom nesmrtelným příběhem.

Tragický příběh lásky a nenávisti je prověřený staletími a patří k nejčastějším uměleckým námětům - nejen literárním, ale i filmovým a hudebním - k těm nejslavnějším patří například balet Sergeje Prokofjeva, jehož filmovou verzi natočil Petr Weigel, italsko-britský snímek režiséra Franca Zeffirelliho anebo „Americký příběh z Verona Beach" s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Romeo a Julie byl také předlohou muzikálové klasiky West Side Story skladatele Leonarda Bernsteina, oceněné šesti Oscary.

O čem je muzikál Romeo a Julie
Ze současnosti nad hrobem bájných milenců se za pomoci kouzel královny Mab dostáváme do Verony kolem roku 1600, kde na náměstí probíhá rvačka mezi Monteky a Kapulety. Zášť neurovná ani otec Lorenzo, až příchod Vévody boj přeruší. Vévoda vyhlásí, že kdo napříště bude přistižen v bitce, propadne hrdlem. Kapuletovi chystají ples a zároveň zásnuby své dcery Julie se synem Vévodovým - Parisem. Mezitím Montekové v čele s Merkuciem a Romeem se chystají na ples svých nepřátel, aby je zesměšnili. Romeo mezi tančícími maskami pozná Julii, do které se okamžitě zamiluje. Ani jí není Romeo lhostejný. Domluví si tedy další schůzku. Když je objeví Kapuletův synovec Tybalt, chce je ztrestat, ale Kapulet ho zadrží. Montekové odcházejí, a na náměstí opilí pokračují v hrách. Tybalta, který je pronásleduje, zapojí do hry a zesměšní ho. Na jeho výhružky reagují smíchem. Merkucio sní o královně Mab, a zatímco Romeo se pod Juliinými okny vyznává ze své lásky k ní. Julie jeho lásku opětuje a slibují si manželství.

Montekové čekají před kostelem, kam přichází Chůva, aby v zastoupení své paní dojednala s Romeem podrobnosti jejich svatby. Romeo jí vzkazuje, aby v noci přišla do kostela k otci Lorenzovi, který je tajně oddá. Merkucio jako jediný pochopí, že se jedná o vážnou věc a Romeovi žehná. Mezitím Julie netrpělivě čeká na chůvu a vyznává se ze své velké lásky k Romeovi. Dorazivší Chůva jí sděluje podrobnosti, oblékají se a odcházejí do kostela, kde Romea a Julii otec Lorenzo za asistence bratra Jana tajně oddává. Za svědky jim jsou Chůva a královna Mab.

Na každoročních slavnostech Merkucio provokuje Tybalta tak dlouho, až dojde k souboji. V něm Tybalt zabije Merkucia a zoufalý Romeo zase zabije Tybalta. Když se to dozví Vévoda, velmi ho to pohněvá, ale jako trest pro Romea určuje vyhnání z města místo smrti, jelikož pomstil smrt svého přítele. Julie se od chůvy dozvídá o jejich smrti a těžce se s tím vyrovnává. Romeo, který se skrývá u otce Lorenza, by raději volil smrt než odloučení od Julie. Přes chůvu domlouvá, jak se s Julií rozloučit. Kapuletové hledají Romea, aby ho potrestali. Romeo se loučí s Julií a prchne těsně předtím, než Kapulet vejde k Julii, aby jí nařídil okamžitou svatbu s Parisem. Julie to odmítá, otec jí vyhrožuje vyhnáním. Chůva zpytuje svědomí a hodnotí své počínání. Julie prchá k otci Lorenzovi a prosí ho o pomoc. Ten se snažil Parisovi rychlou svatbu rozmluvit, ale nepochodil. Dává tedy Julii tajný nápoj, po jehož požití se bude jevit jako mrtvá. Julie po krátkém váhání přijímá. Otec Lorenzo vysílá bratra Jana za Romeem do Mantovy.

Julie polkne jed a umírá. Ráno ji tak najde Chůva, která zavolá její rodiče. Oba jsou domělou smrtí své dcery zničeni, Kapulet si vyčítá, že to bylo kvůli nucení do svatby s Parisem. Celá Verona vyprovází Julii na poslední cestě do rodinné hrobky, kam Paris dává původně svatební kytici a tiše se za ni modlí. Mezitím Benvolio v Mantově zvěstuje Romeovi strašnou zvěst: Julie je mrtvá. Romeo nejdříve nechce uvěřit, ale nakonec kvapem odjíždí zpět do Verony, aby milovanou Julii ještě na chvíli spatřil. Bratr Jan nachází jeho příbytek prázdný, a tak zde zanechává dopis, který měl Romeovi doručit do vlastních rukou.

Romeo se pod rouškou noci dostane do hrobky, kde se chce rozloučit se svou milovanou. V tom mu brání Paris, který chce aby Romeo ihned odešel. V následné potyčce ho Romeo probodává vlastní dýkou. Romeo se rozloučí s milovanou Julií a polkne jed, který již dříve uzmul otci Lorencovi a umírá. Julie se pomalu probouzí, ale vedle své rakve spatří mrtvého Romea a Parise. V obrovském žalu nad touto ztrátou si probodává srdce Romeovou dýkou, aby s ním již mohla být tam, kde jim už nikdo nebude bránit. Otec Lorenzo a bratr Jan přicházejí pozdě a mohou tak pouze sledovat tento konec. Královna Mab ve smutečním tanci zahaluje všechen zmar milosrdným příkrovem tmy, aby po jejím odchodu na lidi u náhrobku "věčných milenců" mohl padnout zlatý déšť jejich čisté lásky přes propasti věků. Vše se vrací do reality současnosti, kde si mladí lidé prohlíží náhrobek Romea a Julie…

Tuto hru v Čechách uvádí Superstar production od 21. 9. 2001 v divadle Spirála na Výstavišti v Praze.

Divadlo Spirála, veřejná generálka 20. 9. 2001

8391-01a 8391-02a 8391-15a 8391-23a 8391-24a
8392-05 8392-13 8392-15 8392-16 8392-21
8392-36 8393-04a 8393-12a 8393-15a 8393-25a
8393-28a 8393-30a 8393-36a

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.