Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

"Nezemřela jsem", volá i po letech Eva Olmerová

Eva Olmerová by byla bez zpěvu jako ryba bez vodyMnoho slavných lidí mělo pohnuté osudy a zpěvačku Evu Olmerovou k nim můžeme bezesporu zařadit. Žila v době, kdy ji politická situace neumožnila rozvíjet svůj potenciál, aniž by musela zaprodat samu sebe a své blízké. Už od svých sedmnácti let byla vyslýchaná policií a přes dva roky strávila za mřížemi. O tom, jak tato osobitá žena, jež si přála žít svůj život podle svého, naplno žila a tvořila, vypovídá muzikál s názvem Nezemřela jsem. Muzikál vytvořený mladou generací, pro niž Eva Olmerová nebyla pouhou ikonou, na kterou se dá zapomenout, ale kultovní osobou, která opravdu „nezemřela“.

Kvůli své povaze měla Eva Olmerová často problémy s okolímEva Olmerová již od mládí tíhla k hudbě, chodila tehdy na hodiny klavíru. Po rozvodu rodičů zůstala s přísným otcem, jehož výchova byla v rozporu s jejím pojetím života. A tak se brzo osamostatnila, jezdila na chatu s kamarády a naučila se pít. Tento zlozvyk měl postupně také vliv na její kariéru i ji samotnou. Eva Olmerová natočila několik alb, na dvou se podílel i Michael Kocáb. Byla bravurní jak v popové sféře, tak v jazzu a v šansonech, ale zpívala i country a mnohdy natočila nejednu výjimečnou skladbu. V mnoha případech ji však bohužel musel nastartovat právě alkohol. Na druhou stranu byla svá, měla neúnavnou potřebu svobody, byla upřímná a její tvorba v sobě měla přemíru emocí (jakoby každý večer zpívala naposledy). S její komplikovanou povahou a pro svá častá jadrná slova však měla často problémy.

Velmi zdařilé a vtipné vystoupení pionýrůPo Evě Pilarové získala místo v Divadle Semafor, zde byla šťastná a populární, ale opět zasáhla moc tehdejšího režimu a přišel zákaz vystupování. Eva Olmerová se však nevzdala a dál pokračovala ve zpívání, které ji nadevše naplňovalo. Zároveň však pokračovala i ve své sebedestrukci alkoholem a prášky. Spolupracovala mimo jiné s Václavem Havlem a vrátila se do Semaforu, přesto ho později musela definitivně opustit. Za normalizace následovalo třetí manželství a zákaz vystupování, to však již v ději muzikálu nenajdeme. Pak už přišel jen pád a zdravotní problémy. Příběh muzikálu je tak o strastiplných životních osudech, zklamání z nevydařených manželstvích, bolesti, ale i o jedinečnosti okamžiku, chuti žít, talentu a vlastním způsobu svobody.

Muzikál Nezemřela jsem volá po uznáníV muzikálu Nezemřela jsem nenajdeme ucelený děj, jedná se o důležité střípky ze života Evy Olmerové. Hned v úvodu s ní projdeme prvním výslechem, následuje manželství vzniklé na protest přísnému otci, absolvuje konkurz do Divadla Semafor, dojde k druhému manželství a zákazu vystupování v Divadle Semafor. Všechny scény se odvíjejí za doprovodu živé kapely - NaDřeň bandu, který je po celou dobu na jevišti a mnohdy je sám vtažen do děje. Kulisy jsou vybrány tak, aby byly co nejflexibilnější, takže je vše velice jednoduché – jsou využity židle a stoly. Z nich se postupně vytvářejí jak pódium pro vystoupení Evy v místních klubech, vězení, nebo postel v poklidu domova, tak i stůl, u kterého se Eva připravuje na své závěrečné vystoupení. Celkový dojem pak dotvářejí vybrané texty písní, jež Eva Olmerová za svůj život nazpívala a taneční choreografie, která je tu velice výrazná a spolu s hereckou průpravou podtrhuje celé vystoupení.Ublížili jste mi a nedá se to vrátit zpět

Podobně jako v muzikálu Děti ráje se vybraly písně, jež se hodí do průběhu vybraných hraných sekvencí – např. „Čekej tiše“, „Smíš“, „Slunce zhaslo dojetím“, „Druhý břeh.“ Spolu s projekcí, tak vzniká ojedinělý smutný příběh ze života výjimečné osobnosti. Cítíte tíživou atmosféru doby, a přesto se tu najdou střípky vtipných scén. Velmi podařeně je zpracován konkurz do Divadla Semafor, kde od company nejdříve zazní nové podání písně "Malé kotě" (Jiří Suchý, Jiří Šlitr), a pak zazpívá Zuzana Offenbartl-Dovalová v podání Evy píseň, jež jí umožní vstoupit do Divadla Semafor. Další chvíle, kdy můžeme s úsměvem na rtech zavzpomínat na minulá léta, je cvičení pionýrů a následné rázné odmítnutí Evy zpívat režimem dosazenou píseň. Zuzana Offenbartl-Dovalová, jež hraje Evu a zároveň se ujala i režie, neponechala nic náhodě. Kulisy, choreografie, kostýmy i různé malé doplňky a rekvizity (například rudé karafiáty, telefon) v nás mají evokovat pocit, že jsme se opět vrátili do období komunistického režimu.

Tomáš Trapl září v postavě přísného otceCelkově tak působí představení spíše pochmurně. Sekvencí, kdy Eva působí zcela šťastně, tu najdeme pár, a to především když zpívá, nebo v začátcích milostných dobrodružství. V nejtíživějších životních situacích (pobyt ve vězení) jí ve velmi dobré choreografii doprovází company. Hned v úvodu (první vyslýchání) tak zní dojemná píseň, kde company nejen tančí, ale i hraje roli Eviných myšlenek. Epizody s přísným otcem, kterého se zdárně zhostil Tomáš Trapl, jsou plné nejen skvělých pěveckých výkonů, ale díky herecké mimice také emocí obou protagonistů. Vnitřní pocity (touha po lásce, svobodě, vlastní zranitelnost) Evy Olmerové jsou znázorňovány tanečními sekvencemi Zuzany Offenbartl-Dovalové.

Úsměvy tvůrců po zdárné premiéřeUsmívající se a naivní Radim Pátek jako Falout – první manžel oplývající láskou k zpěvačce, přísná bachařka Renáta Podlipská, druhý manžel Dvořák - Tomáš Savka, jenž nakonec emigruje bez své choti do zahraničí, i postavy Aidy - Michaela Zemánková a vyšetřovatele - Filipa Kotka, tvoří komplexní celek barevně vykreslující celý zpěvaččin svět. Tvůrčí tým tak splnil nelehký úkol vytvořit dílo hodné k poctě umělkyně, jež za svůj život nebyla plně ohodnocena. Velmi podařené choreografie se zhostila Zuzana Pokorná, hudební aranžmá měl na starosti Miloš Offenbartl a jeho NaDřeň band spolu s Ester Godovskou, za scénu odpovídal Martin Černý a kostýmy vytvořila Denisa Dovalová. Zásluhy však mají všichni, kdo se na tomto projektu jakkoliv podíleli. A jak se Evou Olmerovou rozloučit? Dovolte mi použít výrok člověka, který s Evou Olmerovou řadu let spolupracoval, a který její osobnost zcela vystihuje.

O Evě Olmerové:

Pavel Smetáček, s jehož The Traditional Jazz Studiem Eva Olmerová úspěšně spolupracovala, ji charakterizoval takto: "Olmerová byla stejná ve svém zpěvu i mimo něj. Nebyla k přeslechnutí, a to ne snad pro svou hlučnost, nýbrž pro přesvědčivost a naléhavost svého nezaměnitelného projevu hudebního i civilního. Byla tak živá, že se vždycky raději projevila, než ukáznila, spíš se znelíbila, než přetvařovala. Raději trpěla samotou, než aby odpouštěla."

Zdroje: www.ceskatelevize.cz

 

Herecké obsazení
Eva Zuzana Offenbartl-Dovalová / Markéta Bednářová
Bachařka Renáta Podlipská / Leona Černá
Vyšetřovatel Filip Kotek / Petr Šudoma
Falout Radim Pátek / Štepán Klouček
Aida Michaela Zemánková / Veronika Bošjaková / Ivana Jirešová
Dvořák Tomáš Savka / Ondřej Ruml
Company Eliška Ochmanová, Jana Tesařová, Darina Kompušová, Barbora Nováková,
Petr Šudoma, David Bouša, Daniel Rybicki, Oldřich Smysl

 

NaDřeň band
Piano Jakub Urban, Jakub Šelmeczi
Kytara Miloš Offenbartl
Basa Jan Plášil, Miloš Klápště
Bicí Michal Daněk, Marek Antoňů
Trombon Štěpán Janoušek, Jan Jirucha
Violoncello Šimob Marek, Dorka Hájková

 

Galerie
Já to vydržím a půjdu dál První výslech na policii. Já pro vás pracovat nebudu. Falout a Eva. Manželství na truc otci. Může vydržet?
Chvíle štěstí při tvorbě s kamarády Druhé manželství začíná. Najde Eva hledané štěstí? Jedna ze sladěných choreografií company
Textařka a kamarádka Evy Olmerové Aida Brumovská v podání Michaely Zemánkové Jsem svá a takovou i zůstanu Eva Olmerová si ráda žila podle svého.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.