Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

V Hybernii se představí (ne)známý Švejk

Představitelé hlavní postavy - Dalibor Gondík a Martin SobotkaPražské divadlo Hybernia bylo doposud domovem muzikálů, tanečních představeních a koncertů. V listopadu tohoto roku se ale na jevišti bývalého kostela objeví nově i činohra se zpěvy. Švejk, prezentovaný jako veselohra se zpěvy, se navíc může pochlubit jmény jako: Václav Vydra, Ladislav Frej, Lukáš Vaculík, Jan Čenský nebo Pavel Landovský. Pojďme se tedy podívat na záměry tvůrců, kteří čerpali námět z Haškova Josefa Švejka, který se stal národní tradicí. Jak se podaří tvůrcům převést známý příběh na divadelní prkna?

První bližší informace se dostávaly i k samotným umělcůmNejen herecké obsazení skýtá osobnosti ve svém oboru uznávané. U autorského týmu tomu není jinak. Režie ale i hudebních textů se ujme prezident Herecké asociace Václav Postránecký. Ten se během úvodní schůzky všem přítomným přiznal, že již před 25 lety chtěl Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války přenést na prkna, která znamenají svět.

Hudbu, která má být ve stylu začátku 20. století píše Kája Mařík. Skladatel spolupracoval například s Petrem Kolářem nebo Danielem Landou. Další dva pánové jsou už ze spoluprací sNávrhy kostýmů Romana Šolce divadlem Broadway či Hybernia známí. Scéna bude dílem Šimona Cabana a o kostýmy se skoro už tradičně postará Roman Šolc.

Účel úvodní schůzky byl ze všeho nejvíc informativní. Umělcům se rozdávaly smlouvy a také jim byly brány míry na kostýmy. Režisér ve zhruba půlhodinovém projevu přítomným hercům a novinářům připomněl bohémský život Jaroslava Haška, ale také upozornil na to, že postava Švejka je mnohdy chápána a stylizována jinak, než bylo autorovým záměrem.Objeví se i Josef Carda, Míša Nosková a Jan Rosák

Vzhledem k tomu, že se v ději objeví spousta malých roliček, ztvární někteří herci hned několik postav najednou, což prozatím na této scéně nebylo zvykem.

Veselohra by se měla začít zkoušet koncem srpna, a po dvou měsících se můžeme těšit na premiér, která je stanovena na  6. listopadu.Petr Pečený - jeden z mála těch, kteří se na jevišti Hybernie již objevili

Obsazení
Švejk Dalibor Gondík / Martin Sobotka 
Feldkurát Katz Václav Vydra / Ladislav Frej
Bretschneider / Poručík Dub Josef Carda / Vilém Čok
Nadporučík Lukáš Lukáš Vaculík / Jan Čenský
Feldkurát Ibl Pavel Landovský

V dalších rolích se představí: Hanka Křížková, Michaela Dolinová, Petr Pečený, Jan Rosák, Ivan Vyskočil, Zdeněk Dušek, Vladimír Kratina, Jan Fiala, Míša Nosková, Eliška Bučková, Jiří Krytinář, Michal Tůma a další...

 

Václav Postránecký: Většina lidí vnímá Švejka zkresleně, chci to napravit

Václav Postránecky přiblížil, jak Švejka vnímá národPane Postránecký, Švejk je znám celému národu. Je to pro Vás jako režiséra spíše motivující nebo svazující?
Jednoznačně motivující. Kdyby to bylo svazující, tak do toho vůbec nejdu. Asi tím nejsilnějším motivem, tím nejnutkavějším puzením, je právě to, že celý národ si myslí, že zná Švejka. A já jsem hluboce přesvědčen, že obraz Švejka, jak byl vytvořen v různých dějových epochách této země, je vzdálen věrnosti – není pravdivý. Je tendenční, je zjednodušený, někdy dokonce zhumorizovaný. Takže to moje odhodlání vzniklo právě proto, aby se tento neduh napravil.

Jak jste při Vašem úvodním projevu řekl, Myšlenka na divadelní podobu Švejka je stará již 25 let tak představu divadelního Švejka nosíte už 25 let. Je tahle Vaše vize kostrou tohoto představní?
Vývoj za těch 25 let byl zásadní. Dnešní podoba textu se už ani vzdáleně nepodobá tomu původnímu. Je to logické. Svět se někam posunul, my jsme se někam posunuli. Vlastně i obraz Haška a jeho díla ve světě, i ten se někam posunul.

Vy sám jste znám spíše jako herec než jako režisér, Vidět budete moci i Pavla Landovského nechtěl byste být spíše na jevišti místo režírování?
V tomhle případě určitě ne. Víte, to, co čeká mé Švejky, ta strašná dřina, to už bych nedokázal podstoupit. Také Švejkovi je 32 let, obyčejně bývá znám jako padesátiletý pupkáč a to není pravda. Čili ti, kteří očekávali, že já sám to budu hrát, tak to jsou naprostí šílenci, protože na to bych už nestačil.

Ani na žádnou jinou roli?
U těch ostatních rolí by to už samozřejmě bylo snazší i ohebnější, ale to nejde, protože to, co při téhle práci musí člověk všechno ošetřit, uhlídat a v podstatě připravit pro ty ostatní, tak toho je tolik, že není možné se rozptylovat čímkoli dalším.

Další z hereckých osobností - Ladislav FrejVy jste nejen režisér tohoto představení, ale psal jste i texty k písním.
To je moje nekonečná troufalost. Ale já jsem to původě dával Karlovi Maříkovi, který dělá hudbu, jenom jako pracovní verze a jemu se to  líbilo. Pak jsem to ještě předložil jiným svým kamarádům a ti také neříkali, že se to má předělat, takže jsme to tak už nechali. Ty ostatní texty, nezpívané, tak ty psal pan Hašek. Já jsem je akorát přeskupil tak, aby se ten příběh, který stačil o Švejkovi napsat, vešel i na jeviště.

Vyzdvihl byste někoho z obsazení, za koho jste rád, že se v tomto díle pod Vaším vedením objeví?
Ten nejposlednější, který bude mít ten nejvděčnější úkol, tak k tomu budu nejhodnější.


Míša Nosková: Zas je ze mě prostitutka

Na první schůzce se mimo jiné podepisovaly i smlouvyMíšo, jakou roli budeš hrát ve Švejkovi?
„Pro změnu“ hraji prostitutku. Opět… Ale je tam i změna, hraji ještě dvě služky – mám trojroli.

Co kostýmy, už jsi viděla návrhy?
Ty jsem ještě neviděla. Akorát mě změřili… Ale strašně se na Švejka těším, protože je to činohra, sice se zpěvy, kdy tam mám jednu písničku, ale je to činoherní věc.  Navíc se těším na spolupráci z herci, které obdivuji.

Co tě napadne, když se řekne Švejk?
Kam se to Michale díváš?Musím se přiznat, že jsem film ani jednou neviděla do konce, nejsem u něj schopná vydržet. Asi patřím do generace lidí, kteří Švejka už tolik neprožívali. Když běží v televizi, tak vždycky vidím jen několik úryvků. Toho filmového Švejka moc neprožívám, ale těším se na tohohle a věřím, že si ho zamiluju.

Už sis stačila všimnou zásadních rozdílů mezi Švejkem filmovým a tím, který se chystá tady v Hybernii?
Míša Nosková se poprvé objeví mimo prkna HDK...No jasně… (smích) Myslím, že Martin Sobotka bude jako Švejk dokonalý, stejně tak Dáda Gondík, ale každý z nich trochu jinak.

Nedávno jsi vydala CD, na kterém sis sama psala texty. Jak to vypadá s tím muzikálovým CD?
Moje muzikálové CD je hotové, už mi zbývá jen zajistit vydavatelství, ale v podstatě je všechno nachystané k tomu, aby vyšlo.Kostým pro Švejka

Kam by si se chtěla posunout dál?
Teď jsem si založila stránky, které jsou v Londýně. Oni tam mají agenturu, která zprostředkovává práci zpěvákům a hercům. Určitě bych chtěla směřovat dál. Londýn je sice trošku troufalé gesto, ale člověk nikdy neví.

Takže vlastně dělám poslední rozhovor s ještě neznámou West Endovou zpěvačkou Míšou Noskovou…
(smích) Já myslím, že poslední určitě nebude. Je to běh na dlouhou trať.

... a hned ji náš fotograf Michal Škvor ''znásilnil'' na střeše Divadla HyberniaJakou roli by sis nejradši zahrála v oblasti muzikálového divadla, kdyby sis mohla vybrat?
Pro mě je to jasně Fantom opery, ke kterému se u nás asi nedostaneme. Na těch stránkách, které mám v Londýně jsou právě i nahrávky z Fantoma. Navíc oba dva známé duety z tohoto muzikálu jsou i na té muzikálové desce. Konečně jsem si to zazpívala. Pro mě je role Christiny úplně nejvíc.

Teď se chystá znovu natočení snímku Hello Dolly!, co říkáš tomuto novému pojetí?
Hello Dolly! je super. Já jsem v tom viděla Jitku Molavcovou a ta mi přišla dokonalá. V tomhle díle je skvělá role té mladé slečny. Je komická, což by se mi určitě líbilo. Nicméně proč ne? Je třeba pořád obnovovat hezké kusy.

Michaela Dolinová ztvární rovnou pět různých postavA co role vážnější? Řekněme typu Máří Magdalény?
Já mám třeba v činohře role, které se mi líbí. Když jsem před dvěma lety dělala přijímačky na činohru na DAMU, tak jsem měla připravený monolog z Tennessee Williamse. Ale kdybych si měla zahrát roli, kterou chci, tak je to Kateřina ze Zkrocení zlé ženy. To je moje vysněná činoherní role. A já se k ní jednou dostanu.


Oldřich Lichtenberg: Snažili jsme se přivést elitu

Švejk je první ze dvou plánovaných premiérPříští divadelní sezóna bude pro Hybernii poměrně dost náročná. Na pár představení se vrátí Golem, objeví se i Tři mušketýři a hlavně budou dvě premiéry Švejka a Draculy. Jak to všechno chcete skloubit?
Teď jsem si právě stěžoval – složitě… Připadám si jako buldozer, který to všechno hrne dopředu, ale naštěstí dvě z těch představení jsou hotové a Švejk a Dracula mají hotový tvůrčí tým, takže to snad nebude tak bolet. Je to pro nás první repertoárováRežie se ujme Václav Postránecký zkušenost. Tak se učíme…

V obsazení Švejka se objevuje mnoho nových tváří. Bylo to záměrem?
Švejk není muzikál, což je zásadní. Je to činoherní hra, v níž jsou písničky. My to nazýváme „veselohra se zpěvy“ a tak to skutečně je. Proto jsme se sem, na rozdíl od zpěváků, snažili přivést hereckou elitu. Proto tady hrají panové Frej, Landovský, Vydra, Vaculík, Čenský – prostě ti nejlepší z českých činoherců. Doufáme, že to bude vlídně přijato i v muzikálovém divadle. Jak jsem říkal, je to hra se zpěvy. Jsou tam písničky, které evokují začátek 20. století, píše je Kája Mařík, což je skladatel, který složil desku Petrovi Kolářovi, ale snaží Dracula byl pro mnoho umělců startem v muzikálovém oboru se to psát tak, aby to skutečně evokovalo takovou tu pivní atmosféru.

Když se vrátíme k té druhé premiéře, která v tomto divadle bude – ke Draculovi, prozradíte někoho, kdo se v něm objeví?
Z nových tváří, se kterými jsme se na Draculovi dohodli, je třeba Pepa Vojtek spolu s ním Marián Vojtko. Objeví se i Monika Absolonová a Leona Machálková jako Lorraine. To je ten základ. Naopak nepočítáme s panem Hůlkou.

Fotografie Michal Škvor, text Marcela Lávičková,
rozhovory Marcela Lávičková a Michal Škvor

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.