Mariánské náměstí se ve čtvrtek 24. dubna 2008 zaplnilo demonstranty. Ne, zatím nenastal čas svrhnout úředníky... i když by si to leckdy zasloužili. Dokonce ani druhá sametová revoluce nenastala. Pod okny pražského magistrátu se totiž zatím sešli "jen" protagonisté a příznivci pražské kultury a majitelé divadelních scén, aby vyjádřili svůj názor na nový systém rozdělování grantů na kulturu. Respektive jejich špatnou koncepci...
Představitelé zájmového sdružení Iniciativa za kulturu, fungujícího od roku 2005 a sdružujícího na 33 zakládajících organizací napříč žánrovým spektrem z Prahy a regionů, se při této příležitosti rozhodli předat magistrátu svou petici "Za Prahu kulturní". Tu do čtvrtečního rána podepsalo téměř 13.000 lidí.
Demonstranti v ní volali zejména po oddělení neziskového sektoru od podnikání v kultuře a zrušení plošné dotace na prodanou vstupenku a v neposlední řadě též po odvolání pražského radního pro kulturu Milana Richtera (ODS).
Podle jím nově navrženého systému financování půjde čtvrtina peněz z celkové částky na dotace za prodanou vstupenku. Instituce, která o tento příspěvek bude žádat, bude muset získat zvláštní akreditaci a působit v kultuře více než 4 roky. Další čtvrtina půjde na umělecky hodnotné projekty, pětinu grantu dostanou studenti a začínající umělci a zbývajících 30% částky bude určeno na víceleté granty.
Mezi členy Iniciativy a tedy odpůrce grantového systému patří mimo jiné tyto kulturní instituce - divadla jako ABC, Alfred ve dvoře, Archa, Činoherní klub, Dejvické divadlo, Divadlo Disk, Divadlo Na zábradlí, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo v Celetné, Divadlo v Dlouhé, Ponec, Rokoko, Semafor, Studio Ypsilon, Švandovo divadlo na Smíchově, Kulturní centrum Zahrada, Galerie kritiků a mnoho dalších.
Nový grantový systém naopak nadšeně vítají zástupci soukromých scén - dle prvních zpráv by totiž z celkové částky mohly konečně dostat zaslouženou část i soukromé produkce. Podle Petra Kratochvíla, spolumajitele divadla Ta Fantastika či spoluzakladatele divadla Kalich Janka Ledeckého má nyní financování kultury jasně daný řád.
Díky tomuto způsobu financování dostanou z dotace na vstupenku Divadlo Radka Brzobohatého 819 tisíc korun, Ta Fantastika 5,6 milionu korun, divadlo Kalich zhruba 4,6 milionu, Divadlo Broadway 4,1 milionu, divadlo Na Fidlovačce asi 4 miliony a Divadlo Na Jezerce 1,6 milionu korun. zásadní otázkou zůstává, zda peníze, které dostanou jednotlivá divadla, nebudou chybět v neziskovém sektoru. Právě toho se neziskovky bojí.
Protestní akce na náměstí se zúčastnili jak odpůrci Richterova grantového systému, tak i jeho příznivci. Moderátor happeningu herec Miroslav Táborský v úvodu podotkl, že právě zkrácení podpory neziskových subjektů vážně ohrozilo existenci mnohých divadel, galerií a festivalů.
Podle mluvčího petičního výboru a ředitele Divadla v Celetné Jakuba Špalka již nyní například jeho divadlo nemá z čeho platit své zaměstnance a ruší vystoupení hostujících souborů.
Podobně je na tom i Jiří Suchý s divadlem Semafor. Právě tím Semaforem, který v dobách socialismu byl majákem budoucnosti, ostrovem svobody. Dnes by měl být výkladní skříní Prahy, ale byl spíše odložen do komory. S nedostatkem financí a tudíž nutností rušit dlouho připravovaný program se potýká i známý festival Tanec Praha.
Další neméně závažnou věcí, se kterou divadelníci nesouhlasí, je nejasná transformace divadel. Od loňského roku se z divadel se zřizovatelem (magistrát), stala divadla jako obecně prospěšné společnosti. Mezi prvními se přeměnili divadla Archa, Semafor a Činoherní klub. Od 1. ledna 2009 se z příspěvkových organizací do jiné právní formy přemění i šest tradičních pražských scén - Divadlo Na zábradlí, Divadlo pod Palmovkou, Divadlo v Dlouhé, Městská divadla pražská, Studio Ypsilon a Švandovo divadlo.
Ve čtvrtek ráno se pod okny magistrátu shromáždilo na 300 lidí, mezi nimi bylo možné spatřit i řadu činoherních umělců - kromě zmíněných moderátorů akce M. Táborského a J. Špalka se v davu protestujících objevili i Martin Dejdar, Ondřej Vetchý, Daniela Kolářová, Jiří Lábus, Petr Vacek, Lukáš Vaculík, Jitka Sedláčková, Vladimír Kratina, Ljuba Skořepová, Vladimír Čech, Ondřej Pavelka, Jan Kačer, ale i zástupci mladší herecké generace Matěj Hádek, Rostislav Novák, Ondřej Kavan, Marta Issová či Jakub Prachař.
Za komerční subjekty se demonstrace účastnili zástupci divadla TaFantastika Václav "Noid" Bárta, Lukáš Kumpricht či Tereza Nekudová, kteří se uprostřed náměstí u prostřeného stolu občerstvovali vínem a chlebem. Na protestní akci se objevili i producent Oldřich Lichtenberg z divadla Broadway, Michal Kocourek z divadla Kalich či Egon Kulhánek z Hudebního divadla Karlín.
Předmagistrátní happening se zhruba po tři čtvrtě hodině rozpustil a část protestujících se přesunula do útrob budovy magistrátu, kde se pokračovalo bouřlivější debatou se samotnými radními. Výsledkem diskuse bylo, že radní vzali petici Iniciativy za kulturu "na vědomí".
Fotografie a text Kateřina Klimešová
Komentáře k článku