Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Jack Murphy: Je příjemné, když cizina přijímá moji práci

Autor anglických textů Jack Murphy byl nadšený jak z procházky Prahou...Zde si můžete přečíst rozhovor s autorem libreta muzikálu Carmen Jackem Murphym, který nám poskytl na apríla roku 2008 po tiskové konferenci k muzikálu Carmen.

Mériméeho a Bizetovou Carmen jste se pouze inspirovali, vytvořili jste nový příběh. Co jím chcete ukázat? Jaký aspekt Carmen byste chtěli podtrhnout?
Myslím, že nejlépe to vyjádřil režisér inscenace Gabriel Barre. Naše Carmen má v sobě mnohem více naděje. Charakter celé inscenace bude úplně jiný než je Bizetova opera, která je velmi tragická. A speciálně postava Carmen je jiná, už jenom tím, že v průběhu představení prochází vnitřním vývojem k naději a lásce, což v originále vůbec není. Kromě atmosféry cikánské komunity jsme přidali také atmosféru cirkusu, což je jedno z prostředí, kde se děj bude odehrávat.

Nyní bude Carmen uvedena v češtině. Předpokládám, že Vy, jakožto libretista, toužíte také po uvedení v angličtině. Kdy se chystáte uvést Carmen na Broadwayi?
Doufám, že muzikál bude mít úspěch a dostane se na Broadway, ale kdy? Kdo ví? Co se týká překladu do češtiny, jsem nadšený prací Adama Nováka, kterému se to opravdu povedlo. A jestli se mu třeba některá místa nepodařilo přeložil doslova, tak určitě zachytil duch každé jednotlivé řádky a zachoval i stejné rýmy. Jsem šťastný, že jsem s ním na tom mohl pracovat. Překlady jsou vždycky ošidné. Každopádně...tak ze spoluprace s Adamem Novákem na českých překladech jsem rád, že v Karlínském divadle bude Carmen uvedena alespoň s anglickými titulky. Už když jsme v Budapešti uváděli náš muzikál Rudolf, byl jsem vděčný za anglické titulky. Z maďarštiny nerozumím ani slovo. Česky umím akorát "dobrý den", "díky" a "dobrý večer".

Víte, jsem v Praze poprvé. Vždycky jsem slyšel, že Praha je nejkrásnější město na světě a takové podobné řeči, ale nikdy jsem jim moc nevěřil. Teď jsem však tady a prošel jsem historické centrum, Staroměstské náměstí, Karlův most, byl jsem na Hradě, ve Svatovítské katedrále a je to všechno tak velkolepé! Neuvěřitelné! Moc se mi líbí, jak jsou budovy v noci nasvícené. Je to nádherné město a Pražané mají ohromné štěstí, že žijí právě tady. Myslím, že pro lidi jsou tyhle věci normální, když zde vyrůstali, zatímco já jsem jen z New Yorku, ale tohle tady je něco! Jsem šťastný, že jsem se sem mohl podívat, jsem poctěn, opravdu, je velmi příjemné, když cizina přijímá moji práci.

Fotografie Michal Škvor, rozhovor Antonín Krása

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.