Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Divadlo Bez zábradlí představilo repertoár nové divadelní sezóny

Nikol Kouklová Heřmánková představila novinářům, co Divadlo Bez zábradlí chystá pro novou divadelní sezónuDivadlo Bez zábradlí zahájilo svou 31. sezónu. Při té příležitosti se v prostorách kavárny divadla konala 15. září 2022 ve 12 hodin tisková konference. Nikol Kouklová Heřmánková představila novinářům připravované představení Okupace, tvůrčí tým i část hereckého obsazení. Během následujících měsíců tato pražská scéna chystá uvést dva nové činoherní tituly, uvítá stálého hosta Synagoga Concerts, s.r.o., a v plánu má také bohatý doprovodný program. Divadlo Bez zábradlí zahájilo 31. sezónu premiérou hostující inscenace Synagoga Concerts, s.r.o., s názvem Milión.

Vladimír Polívka na tiskovce samozřejmě nemohl chybětJednoaktová originální komedie o řediteli divadla, kterému červotoč sežral jeviště, a on teď shání na opravu milion euro, je skvělou příležitostí pro dva mimořádné herce – Hynka Čermáka a Vladimíra Polívku. „Jednou mi kamarád vyprávěl příběh, který se skutečně odehrál a v základních podobách nastínil situaci setkání světa peněz a umění, jež připomíná teze hry Milión. Moc se mi ta historka líbila a dlouho jsem ji nosil v hlavě. Potom na jaře roku 2020 přišla první vlna covidu. Když jsem po pár měsících konečně odvedl děti do školy a do školky, lehl jsem si doma na gauč a napsal Milión asi během tří týdnů. Ani nevím jak. Zkrátka jsem začal psát a pak jsem najednou věděl, že je to hotové,” vysvětluje autor a režisér hry Vilém Dubnička.

Adam Skala se ujme režie představení Okupace„Divadlo Bez zábradlí nás vzalo pod svá křídla a my věříme, že tam Milión poletí. Je to bezvadný prostor, kam komedie tohoto typu patří a daří se jí tam. Jsme rádi, že jsme součástí nové tváře divadla. Já sám jsem v Divadle Bez zábradlí několik let účinkoval v hostující inscenaci S tvojí dcerou ne, a tak jsem v tom divadle trochu jako doma. Jsem rád, že se tam můžu vrátit s naším Miliónem.” Adaptace úspěšného filmu Okupace na divadelních prknech Divadlo Bez zábradlí připravuje dramatizaci filmu Okupace (2021), oceněného čtyřmi Cenami české filmové kritiky a třemi cenami Český lev. Autorem jevištní adaptace je dramatik a scénárista Kryštof Pavelka, režie inscenace se ujal Adam Skala, scénografie a kostýmní výpravy pak Jozef Hugo Čačko. Realizační tým v tomto složení již pro Divadlo Bez zábradlí v minulém roce připravil úspěšnou inscenaci slavného muzikálu Cabaret. Hra Okupace je zasazena do prostředí oblastního divadla za dob normalizace, kam uprostřed divadelní zkoušky vtrhne opilý ruský důstojník s kanystrem benzínu a chutí se bavit. Premiéra černé komedie je plánovaná na pondělí 28. listopadu.

Zdeněk Žák, Sára Sandeva a Pavel Batěk ztvární hlavní role v mrazivé komedii Okupace„Základní dramatický oblouk scénáře, který pojednává o jednom hodně divokém večeru v oblastním divadle, kde za hluboké normalizace probíhá noční zkouška Fučíkovy Reportáže psané na oprátce, jsme ponechali. Ale oproti filmové předloze jsme výrazně posílili linku ironického, sarkastického pohledu nejen na komunitu divadelníků, ale i poválečné dějiny Česka vůbec. Oproti filmovému scénáři jsme také posílili roli Milady, jedinou ženskou roli, kterou v našem nastudování ztvární mladá herečka Sara Sandeva. Pro diváky připravujeme v Divadle Bez zábradlí vtipnou, místy dost nekorektní a ve finále doufáme i mrazivou inscenaci,” říká autor adaptace Kryštof Pavelka.

Sára Sandeva je novou posilou hereckého týmu„Výchozí situace filmu Okupace i naší inscenace je stejná: Do normalizačního divadla kdesi na oblasti přichází pozdě večer opilý ruský důstojník a začne terorizovat osazenstvo, složené vesměs ze zaměstnanců divadla. Je tu režisér, bývalá hvězda ze šedesátých let, ředitel, který jde režimu na ruku, i členové hereckého souboru, mezi nimiž doutnají staré křivdy. Příchod opilého Rusa působí jako rozbuška. Ale Okupace není prvoplánová inscenace o ‚zlých Rusácích‘. Je mnohem víc o nás, Češích, o našich mindrácích, o naší odvaze i zbabělosti, o naší národní mytologii,” vysvětluje režisér Adam Skala.

Manželé Nikol a Karel Heřmánkovi se společně s Karlovým bratrem Josefem starají o chod a provoz divadlaDivadlo Bez zábradlí má na repertoáru tzv. Offprogram. Na podzim uspořádá Divadlo Bez zábradlí akci, která bude zaměřena na duševní zdraví. Pro návštěvníky bude přichystán bohatý program ve formě fotografické výstavy, kterou zastřešuje Art Movements, z.s., přednášek, workshopů, prodejních stánků s výrobky klientů neziskové společnosti BONA, o.p.s. a dalšího kulturního programu. Poslední listopadovou sobotu se Divadlo Bez zábradlí zapojí do jubilejního desátého ročníku Noci divadel, který letos nese podtitul „Hrdinové”. Program nabídne divadelním příznivcům scénické čtení, diskuzní panel a divadelní představení.

Uskuteční se také tradiční Vánoční tržíček, který Divadlo Bez zábradlí pořádá ve spolupráci s Nadačním fondem Slunce pro všechny již desátým rokem. V Pasáži Adria se u vánočního stromu sejdou společně naši herci s klienty nadace, aby nabídli návštěvníkům cukroví, výrobky a vánoční dekorace, které byly vyrobeny v chráněných dílnách Nadačního fondu Slunce.

 

Tvůrčí tým představení Okupace
Autoři předlohy Vojtěch Mašek, Michal Nohejl, Marek Šindelka
Adaptace Kryštof Pavelka
Režie Adam Skala
Dramaturgie Kryštof Pavelka
Výprava Jozef Hugo Čačko
Hudba Daniel Šubrt

 

Osoby a obsazení
Jindřich Pavel Batěk
Vladimír Filip Březina
Antonín Kryštof Bartoš / Jan Řezníček
Ředitel Ondřej Pavelka / Zdeněk Žák
Petr Karel Heřmánek ml.
Milada Sára Sandeva
Rus Jevgenij Libezňuk
Kročil Michal Kročil

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.