Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Kdo zvoní za mír pro všechny?

#peacetalk with Patrick Michael KellyFriedensglocke je putovní zvon míru, který byl vystaven v závěru dubna a na začátku května v kostele Fraunenkirche v německých Drážďanech. Poprvé se rozezněl 11. listopadu 2018, přesně 100 let po skončení první světové války. Je to symbol proti násilí, symbol míru. Jeho zvuk nám připomíná, co je třeba zachovat - vzájemný respekt a solidaritu. Umělcem, který za celým tímto projektem stojí, není nikdo jiný než sólový zpěvák, skladatel, producent, hvězda devadesátých let, a v neposlední řadě mírový aktivista Michael Patrick Kelly - Paddy z legendárních Kelly Family. Impuls pro toto setkání vzešel od místního duchovního Markuse Engelhardta, moderátorem celého odpoledne byl Andreas Dieterich z Nadace Frauenkirche Dresden.

Patrick hovoří o vzniku myšlenky i zvonuZvon byl v kostele Frauenkirche v Drážďanech (ženský kostel, který byl zničen při leteckém útoku za 2. světové války, poté roky opravován, a znovu vysvěcen v roce 2005) vystaven od 26.4. do 8.5. 2022. Tato data nebyla zvolena náhodně. 26. dubna 1937 zničila německá Luftwaffe španělské město Guernica (tento útok je považován za zrod moderní letecké války) a 8. května 1945 v Evropě skončila druhá světová válka. 8. května 2022 ve 14 hodin proběhl i #peacetalk se samotným Michaelem Patrickem Kellym, který byl v minulosti za účast na mírových pochodech a demonstracích proti válce v Iráku v USA dokonce zatčen.Vznešený prostor kostela naplněný krásnou myšlenkou

Během světových válek bylo v Německu roztaveno 150 tisíc kostelních zvonů na zbraně a střelivo. Zvony, nástroje s jejich nádherným zvukem, se staly nástroji smrti. Když to Kelly zaslechl, přišel s nápadem celou věc zvrátit. A začal hledat válečný šrot. Od sběratelů nakoupil zbraně, úlomky granátů a střelivo, a nechal z nich v roce 2018 odlít zvon. Jeho srdce pak tvoří německá puška G3. Kromě holubice míru, navržené přímo Michaelem Patrickem, zdobí zvon i německý nápis "Nezabiješ". Jeho srdeční projekt tím ale nekončí. Inicioval i výrobu zvonů v menším měřítku, jejichž prodejem podporuje různé mírové projekty. První verze je již vyprodaná, a druhá byla představena právě v Drážďanech.

PeaceBell s jeho tvůrcemNa akci Kelly vzpomínal, že když se jako malý procházel rozbombardovaným centrem Drážďan, jeho otec se rozplakal. V těch dobách hráli ještě na ulici. Kdo zná tvorbu Kelly Family, tak ví, že na tato témata ve svých písních vždy mysleli. "Ve světě plném rozruchu a válek nás zvon varuje před tím, abychom opakovali chyby minulosti. Měli bychom si díky němu uvědomit, jak důležitý je odklon od radikalismu a násilí", vysvětluje. Jeden ze tří set malých zvonů zůstal na památku v Drážďanech, a na oplátku si Michael Patrick odvezl lokální vyhlášený chleba. Celou akci doprovázel místní jazzový orchestr Banda Comunale pod vedením Michala Tomaszewského (také jeden z dalších, kteří tuto myšlenku podporovali a pomohli ji realizovat), který nenechal hlavní hvězdu chladnou, a téměř na své židli tančil, když kapela hrála. Inu, muzikant se nezapře.

Patrick Michael zpívá písň ''We Shall Overcome''Přesto, že Michael Patrick nepřišel tentokrát předvést svůj obrovský hudební talent (a je opravdu vzácností spatřit ho bez jeho milované kytary), mnozí chtěli zpěváka s chytlavým hlasem alespoň krátce slyšet. Našel se odvážlivec, který zakřičel, ať zazpívá, a strhnul tím celý kostel. Kelly byl žádostí zaskočen a nepřipraven. Nejdříve sháněl, jestli mu někdo půjčí kytaru, nakonec se ale musel spokojit s "naladěním se" pomocí trubky, a dojemně a cappella zazpíval píseň "We Shall Overcome" (v české verzi ji známe jako "Jednou budem dál" od Spiritual Kvintetu). Po jejím doznění v krásné akustice kostela bylo v kostele ticho jako v kostele, aby se pak strhl mnohonásobný potlesk vestoje, který rozechvěl celý církevní svatostánek až po jeho kopuli. Svým nadčasovým a duchovním rozměrem se sem píseň skvěle hodila.

 Zkrátka, Inter Arma, Silent Musae. Naštěstí máme zatím mír. Bohužel je otázkou, na jak dlouho… proto si pořejme raději Omnia vincit Amor!

Patrick Michael zpívá píseň ''We Shall Overcome''Po tak strhujícím zážitku jsme kapele i Paddymu museli jít s kolegou fotografem Michalem Škvorem osobně poděkovat - za skvělé vstupenky i velkou a prostou myšlenku. Velikost a síla jeho myšlenky je v tom, jak jednoduchá a přitom silná je. Bez příkras. Bez zbytečné show. Bez záře reflektorů. Jen zvuk zvonu a velký sen. Sen o míru. A obrovská pokora člověka, který je hvězdou stejně skromnou, jako velkou. Podobně jako byl náš Karel Gott.

Tento vskutku spirituální zážitek pak hodně uzemnilo šílenství venku před kostelem, kde ho čekal (a posléze pronásledoval) dav necelých sto lidí, převážně ženského pohlaví, takže jsme tu měli rázem devadesátky jak vyšité… Některé fanynky mu předaly dárky, jiné stiskly ruku, a některé se na něj bezohledně vrhly a své mobily mu pro svou fotku doslova narvaly do tváře. I tak vypadá druhá strana mince zvané Sláva.

Michael Patrtick Kelly nahrává vzkaz pro své příznivce se všemi hlasy lidí v kostele FraunenkircheZvon nechává Michael Patrick Kelly rozeznít na každém svém koncertě, následuje pietní minuta ticha za mír. Naposledy se rozezněl v Berlíně na podporu Ukrajině. Doufejme, že ho brzy uslyšíme i u nás, v České republice. Jak zvon, tak hudebníkův nezaměnitelný hlas. Zkusíme pro to udělat maximum. Než se tak stane, můžeme si prozatím poslechnout umělcovo nové album B.O.A.T.S., které vyšlo loni na podzim. Sám o něm  prohlašuje, že je jeho nejlepší. Celé je totiž inspirováno jeho skutečným životním příběhem. Je tedy velmi autentické. A pokud se vám přece jen nechce čekat, můžete se vypravit na některý z koncertů v sousedním Německu. Vstupenky jsou stále v prodeji.

#PeaceTalk, #PeaceBell, @Michael.Patrick.Kelly.Official

PeaceTalk with Michael Patrick Kelly in Dresden, 8. may 2022 
Česká delegace míru Jazzový orchestr Banda Comunale Kapelník Michal Tomaszewski pohovořil o vzniku myšlenky a jejím naplnění Tvůrce myšlenky i zvonu se svým výtvorem
Mnoho lidí naslouchalo myšlence míru - zvláště v dnešní době Od místní vyhlášené pekárny dostal Michael Patrick Kelly výborný chléb Michael Patrick Kelly se loučí se všemi přítomnými Autorka reportáže se musela osobně dotknout Mírového Zvonu

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.