Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

West Side Story se rozloučila

Jeden ze svých nejslavnějších titulů - tragický příběh Romea a Julie, tentokráte z Manhattanu, odehráli karlínští koncem sezóny naposledyHudební divadlo Karlín se krátce před koncem sezóny 2006/2007 rozloučilo s jedním ze svých nejslavnějších titulů. 10. května se zde po více než 80 reprízách konala derniéra světoznámého muzikálu hudebního skladatele Leonarda Bernsteina, libretisty Arthura Laurentse a textaře Stephena Sondheima West Side Story.

Manhattan ovládají dvě nesmiřitelné party - Tryskáči a portorikánští přistěhovalci ŽralociDerniérovému publiku se představili: David Uličník (Tony), Lucie Černíková (Maria), Roman Vojtek (Riff), Tereza Duchková (Anita), Karel Škarka (Bernardo), Lumír Olšovský (Chino), Vladimír Čech (Schrank), Jitka Moučková (Čára), Ondřej Izdný (Prcek), Jan Urban (Arab) a mnozí další.Šéf Žraloků Bernardo (K. Škarka) má oči jen pro Anitu (T. Duchková), o jeho sestru Mariu (L. Černíková) se zase zajímá jeho pravá ruka Chino (L. Olšovský)

Jak už tomu na derniérách bývá, dočkali se diváci i několika vtípků. Asi nejvýraznější překvapení si pro ně, a zejména pro své kolegy, připravil David Uličník, který po celé představení hrál Tonyho v neuvěřitelně "slušivé a sexy" paruce, Na taneční zábavě však Maria (L. Černíková) potkává Tonyho (D. Uličník)...již si sundal až při závěrečné děkovačce. Divákům, kteří zhlédli karlínskou verzi West Side Story  poprvé až na posledním představení, tak asi nasadil brouka do hlavy, zda se jedná jen o derniérový žert, nebo se tvůrčí tým Hudebního divadla Karlín úplně zbláznil. Naštěstí "a" je správně.

Z nadšeného závěrečného potlesku bylo ovšem jasné, Zatímco temperamentní Portoričanky v čele s Anitou (T. Duchková) vychvalují život v Americe, jejich protějšky plánují další boj s Tryskáči že svým výkonem si David Uličník publikum navzdory úmyslně komické vizáži zcela získal, stejně jako Roman Vojtek v roli Riffa, Tereza Duchková alias Anita nebo Lucie Černíková ztvárňující Tonyho lásku Mariu.

Jak jsem již uvedla, derniéra West Side Story  se neobešla bez humorných vsuvek. Nicméně z větší části se jednalo o seriozní reprízu, na rozdíl od derniér typických např. pro Divadlo Broadway, Původně nevinná pěstní bitka se však zvrtne v boj na nože, který nejprve Riff z Tryskáčů (R. Vojtek) a pak i Bernardo ze Žraloků (K. Škarka) zaplatí životemkde se střídají alternace a z původního titulu obvykle kvůli přemíře vtipů zbude jen torzo.

West Side Story  je muzikálovým hitem, který byl na našich scénách v minulosti nastudován již několikrát. Na repertoáru Hudebního divadla Karlín se objevila poprvé koncem šedesátých let. Tehdy se jednalo o českou premiéru. Tony (D. Uličník) si přichází k Marie (L. Černíková) pro odpuštění - ač měl souboji původně zabránit, nedobrovolně se stal konečným exekutoremZa pozornost stojí i legendární inscenace Městského divadla Brno s Petrem Gazdíkem, Alenou Antalovou, Markétou Sedláčkovou a Romanem Vojtkem v hlavních úlohách nebo opět karlínské nastudování z roku 1993, v němž si hlavní role zahráli Leona Machálková, Anna K. či současný umělecký ředitel HdK Pavel Polák.

Zatím poslední karlínské nastudování mělo premiéru 21. listopadu 2003, Vůdcem Tryskáčů se stává Leďák (B. Polák) a hned plánuje další strategii boje se Žraloky... tedy v době, kdy Hudebnímu divadlu Karlín poskytlo dočasné útočiště po povodních Kongresové centrum Praha. Na svou poslední sezónu se pak "Westka"  přestěhovala z KcP do podstatně útulnějších prostor původní zrekonstruované budovy HdK spolu s muzikály Jekyll & Hyde, Noc na Karlštejně a Zpívání v dešti  a operetou Netopýr. V příběhu se dočkáme vícero dramatických okamžikůWest Side Story  si odbyla svou derniéru ve staronové budově jako první.

Zbylá představení zůstávají na repertoáru spolu s premiérami aktuální sezóny, tedy muzikály Producenti  a Limonádový Joe. Na podzim by pak měla repertoár Hudebního divadla Karlín po delší době obohatit další opereta, tentokrát koprodukční Čardášová princezna  Emmericha Kálmána. Premiéra je naplánována na 13. září tohoto roku.

 

Objeví se i krev... David Uličník odložil svou slušivou derniérovskou paruku až na děkovačce Bernardo (K. Škarka) a Anita (T. Duchková) naposledy v Karlíně

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.