Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Dracula přestává zabíjet

Polovina 16. století. Vojsko krutého knížete Draculy drancuje okolní vesnice. Prchající obyvatelé hledají spásu v klášteře. Poklidná mše je narušena vpádem utečenců. Důstojný kněz utečence uklidňuje vírou v boží spravedlnost. Potulný mnich pochybuje a poukazuje na Draculovu bezbožnost, ale nakonec je chorálem věřících uklidněn. Najednou do kláštera vtrhne Dracula s hordou černých rytířů a prohlašuje klášter za svůj majetek. Kněz proti němu odvážně vystoupí, ale nezabrání rabování a vraždění. Když v jeho náručí dokoná těžce raněný potulný mnich, který ho chtěl chránit i když je předtím všechny varoval, vyřkne nad Draculou slova prokletí, jimiž ho odsoudí k věčnému životu a nekonečné touze po krvi. Pak je kněz zabit, s ním všichni věřící a klášter je vydrancován a vypálen.

Ložnice Draculovy ženy v jeho hradě. Kněžna Adriana je znavena bolestmi krátce před porodem. Šašek, její věrný sluha a tajný ctitel, jí pomáhá překonat těžké chvíle a rozptyluje ji v jejích chmurách. Kněžna se vyznává z lásky k Draculovi a ten ji v představách ujišťuje o stejně horoucím citu. Kněžna začíná rodit. Kníže Dracula se vrací z výpravy, Šašek ho vítá, ale tuší blízké komplikace Adriany při porodu. Sebevědomý Dracula mu popisuje svou poslední krvavou výpravu. Dracula líčí svou vizi "očisty světa". Šašek ho znovu varuje. Dracula spěchá za Adrianou, která mu umírá i s dítětem v náručí. Zoufalý Šašek obviňuje samotného knížete z jejich smrti. Rozlíceným knížetem je uvržen na pranýř. Adriana odchází na druhý břeh, odkud není návratu. Šašek v železech na pranýři filozofuje o smrti a uvažuje o osudové nutnosti konce života.

Zoufalý Dracula nad tělem mrtvé kněžny obviňuje Boha z nespravedlnosti. Kníže se pokouší o sebevraždu a s hrůzou zjišťuje, že jeho smrtelné rány se zacelují. Jeho zděšení se však pozvolna mění v radost nad nesmrtelností. Dracula káže zrušit smutek a bujaře oslavovat, kdy se všichni mohou milovat se všemi. Ráno se však poprvé naplní jeho prokletí, když se probudí nad svou první obětí. Čas plyne dál. Nymfy - ženy, které Dracula pomiloval a vysál jim krev, se staly položivými bytostmi žijícími v podsvětí mezi záhrobím a předpeklím. Všechny na sebe žárlí a vyprávějí si své pohnuté osudy. Odbitím půlnoci se budí Dracula, aby spolu s nymfami filozofoval o bytí a nebytí a živořil bez lásky dál jenom v temnotách noci, celé věky. Vzpomíná na Adrianu, kterou stále miluje. Čas plyne dál přes celé věky.

Na Draculův hrad v Transylvánii přichází Lorraine, zchudlá osiřelá šlechtična - Draculova vzdálená příbuzná, která je uvítána různými zvláštními jevy. Když chce odejít, zjevuje se Dracula. Jeho temné charisma jí zasáhne tak, že se do něj zamiluje a sjednají si schůzku v zahradě. Dracula ovládne svou prokletou touhu. Nymfám se jeho láska nelíbí a tak chtějí, aby ji přijal mezi své nymfy. Ten se snaží odolat, ale kletba je silnější. Na schůzku v zahradě se nedostaví, sluha předává Lorraine šperky a pozvání na ples. Ta je nakonec přijímá.

Večer se koná velkolepá slavnost, kde je Lorraine hlavní postavou. Hosté jsou však stejnými příšerami jako Dracula, který s opojenou Lorraine tančí, aby s ní vzápětí odešel do svých komnat. Ples se vzápětí mění v divoké zvířecí orgie. Všemu dění přihlíží šokovaný Steven, mladý abbé, který je bratrem Lorraine. Chce svoji sestru vysvobodit, ale je objeven hosty plesu a vtažen do divokého reje zrůd. Díky sluhovi, který je všechny rozežene, je na poslední chvíli Steven zachráněn. Sluha filozofuje nad zemdlelým tělem Stevena o vztahu pánů a sluhů a rozhoduje se, co s ním má udělat. Nakonec ho nechává žít. Steven se později probouzí, ale nemůže z hradu odejít. Dochází k přesvědčení, že vrahem lidí v okolí je Dracula osobně a chce svou sestru zachránit.

Lorraine se vyznává ze své lásky k Draculovi a cítí ho jako svého pána. Steven se setkává s Draculou, kterého před Lorraine obviňuje, Dracula se mu vysmívá. Steven se na něj vrhne, ale ač ho probodne, kníže žije dál. Steven, šokován jeho nesmrtelností, se zabíjí sám, s přáním, aby jeho sestra prozřela. Nakonec jejich lásce uvěří a žehná jim. Lorraine už nemá nikoho a proto žádá Draculu o zasvěcení do jeho temného života. Dracula, ač nerad, jí nakonec vyhoví a udělá z ní dalšího upíra. Lid, pobouřen záhadnými vraždami, vyráží proti tajemnému knížeti. Sluha však lstivě odvrátí hrozbu a vede rozlícený dav jinam.

Jsme v současnosti. Na předměstí Londýna se schází motorový gang "Stockers". Jejich vůdce Nick plánuje další akci - vyloupení Casina, které vlastní nějaký Rumun, jenž je opředen divnými pověstmi. Sandra, jeho dívka a členka gangu, chce, aby Nick dodržel svůj slib a toto byla poslední akce. Nick slibuje a jde do Casina na tajný průzkum.

V laboratoři v podzemí Casina Profesor probouzí Draculu, kterého si hned proměří. Dracula má však dlouholetý splín, stále touží po Adrianě, jejíž obraz v životní velikosti má v laboratoři. Nad laboratoří, v přepychovém Casinu si osamělá Lorraine uvědomuje rostoucí citový chlad mezi ní a knížetem. Využívá Profesora, aby odhalila poslední tajemství nedotknutelné Draculovy svatyně. Nick se dostal do podzemí Casina. V laboratoři ho zaujme starý portrét neznámé šlechtičny - Adriany. Vyfotí si ho, ale je vyrušen přicházejícím Profesorem a Lorraine. Stačí však odnést brokátové šaty, které patřily Adrianě. Lorraine s bolestí v srdci odhaluje tajemství Draculovy věčné lásky. Personál Casina a nymfy se radují nad prohlubující se krizí mezi knížetem a Lorraine.

Nick správně pochopil, že záhadný portrét má souvislost s Draculou. Využije nápadné podoby Sandry s Adrianou a daruje jí ukradené šaty. Večer se v Casinu objeví Nick se Sandrou, která má šaty Adriany. Dracula je okouzlen, myslí, že se mu vrátila Adriana a romanticky se jí vyznává z lásky. Uražená a ponížená Lorraine vyvolá skandál. Nick a Sandra mizí pryč. Ponížená Lorraine dochází k poznání, že její oběť byla marná. Kníže bude navždy milovat jen svou Adrianu. Sandra s dívčí částí "Stockers" zpívá píseň o tom, jak jsou ženy pouhým nástrojem mužského chtíče, ale jak musí používat své zbraně, aby v jejich světě přežily.

Dracula si v laboratoři hraje a zpívá o znovuobjevení Adriany, když se najednou objeví Sandra v jejích šatech, která se mu snaží vysvětlit, že není Adriana. Nick najednou tvrdě přeruší jejich dialog a prchá se Sandrou a lupem. Rozzuřený Dracula se mění ve vampýra a pronásleduje je podzemím až do Casina. Dracula zneškodní Nicka a vrhne se na Sandru. Do Casina vnikají Stockeři na motocyklech, devastují ho a útočí na Draculu. Profesor, který chce Draculu ochránit, se sám stává obětí této bitky. Stockeři prchají, Dracula pochovává Profesora, vše je zničeno a on nemá pro co žít.

Jeho zvolání "Já nechci žít!" konečně vyslyší peklo i nebesa, které se otevřou, aby vyšly všechny jeho oběti k poslednímu soudu - oběti budou soudit svého tyrana. Zjevuje se Sandra, aby řekla Draculovi, že není Adriana. Lorraine pochopila, že jí Dracula celý život lhal, jinou že miloval. Dracula žádá Sandru, aby vpustila sluneční světlo do jeho kobky, aby došel konečně pokoje a mohl se setkat s Adrianou na věčnosti.

Lorraine žádá poslední rozhřešení její lásky k Draculovi. Sandra vpouští sluneční paprsky do temné kobky, kde Dracula, smířen sám se sebou i s Lorraine, nachází vykoupení. Slunce sžíhá dávno mrtvé a živým káže dál… žít. Lorraine se také smířila se svým osudem, s Bohem i svým koncem. Všichni mrtví i ti živí se mocným sborem obracejí k bohu a docházejí poznání nesmrtelnosrti duše.

Tento muzikál uváděla společnost Nota Bene Musical od 13. 10. 1995 do 5. 6. 1998 v Kongresovém centru Praha.

Derniéry 3. a 4. 6. 1998

2600-27 2830-05 2830-06 2831-12
2831-32 3040-06 3043-03 3043-07
3043-11 3043-20 3043-25 3043-27

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.