Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Starci na chmelu v Miléniu

Historie muzikálu Starci na chmelu
Celých 35 let nás těší hudební film "Starci na chmelu", který se nazývá prvním českým filmovým muzikálem. Hned po uvedení se stal oblíbeným mezi lidmi a takovým zůstal dodnes. V každé generaci bylo mnoho lidí, kteří po vyslovení slov Život je bílý dům, Kéž na trati se neztratí nebo Chodili spolu z čisté lásky a 17 jim bylo let budou vědět, o čem je řeč a jistě si i vzpomenou na své mládí.

Chytlavá hudba, skvělé herecké výkony, vynikající choreografie a režie a samozřejmě také reálný příběh. To jsou jen některé důvody, proč se z filmu pro mládež a o mládeži stal evergreen. Možná právě výše zmiňované klady rozhodly, že se společnost F.A.C.T. rozhodla pokusit se o nastudování. A tak podle filmové předlohy vznikl muzikál. Jsou známy případy, kdy podle muzikálu byl natočen film - např. Jesus Christ Superstar, Hair, Evita. Obrácený postup však ještě nikdo nevyzkoušel, takže i tímto se muzikál Starci na chmelu stal unikátem.

A tak započal známý kolotoč: sehnat souhlas autorů, vytvořit realizační tým, vyhlásit konkurzy, vybrat herce, nastudovávat, upravovat, ladit, opravovat a zkoušet znovu a znovu. Jednou z mnoha starostí produkce jistě byla potřeba zachovat atmosféru doby reálného socialismu, ale zároveň vynechat prvky, kterým by dnešní mládež již nemusela rozumět. To se nakonec podařilo a tak mohly být první český muzikál podle filmové předlohy představen veřejnosti.

O čem je muzikál Starci na chmelu
Na začátku nás trojice hudebníků - průvodců písní uvede do děje, který se odvíjí na chmelové brigádě kdesi na Žatecku. Předseda třídy Honza by rád chodil s Hankou, ale ta ho přehlíží. Jednoho dne, když přijde k obědu v šatech místo tepláků jí podtrhne nohu. Filip se Hanky zastane a s Honzou se kvůli tomu popere. Profesorka však kára Filipa, který odchází. Hanka dostane od paní Kateřiny náhradní šaty, které jí ostatní dívky závidí. Když si Hanka přepere šaty a jde si je pověsit na půdu, objeví tam Filipa, který si zde vlastními silami vytvořil obydlí. Chvíli si spolu povídají, přičemž poznávají, že si mají říci více, než doposud tušili. Mezitím se Honza u vody balí a odjíždí za svou tajnou milenkou, a Filipovi ho dává Profesorka za vzor. O takový však nestojí. Honzovi noshledi mají za úkol vypátrat, kam se Filip ztrácí.

Když se Honza vrátil s nepořízenou, zjistil, že jeho parta je na tom stejně - Filip jim zase pláchl. Hanka tajně odchází za Filipem na půdu, kde si povídají, až Hanka usne. Filip jí hraje na piáno "Život je bílý dům", čímž probudí dívky spící o patro níže. Ty na půdu vtrhnou a když zjistí, jak se věci mají, začnou nad Filipem vynášet soud. Ten se jim směje do očí, až ho dívky vykoupou v sudu. To probudí Hanku, která vykoukne zpoza závěsu. Holky zkoprní úžasem a pak odcházejí, považujíce oba za milence. Hanka s Filipem si tedy dál povídají. Když se o tom dozví Honza, vyšle partu, aby Filipa vystěhovala, že tam budou bydlet oni. To se jim ovšem nepodaří, protože jim Hanka vyjeví, jak se věci mají - oba se s Filipem milují čistou láskou.

Filip si po JZD vypůjčí věci a všude nechává cedulky. Honza tuší, kdo se za tím skrývá, ale zatím to neprozradí. Přichystá hostinu a taneční zábavu pro všechny za úspěchy při sklizni chmelu. Při tanci se snaží Hanku svést, ale ta se mu chladně vysmívá za jeho pokřivenou duši a odchází. Honza zajme Filipa při sbírání květin pro Hanku a místo něj se vrací na půdu. Tam se pokusí získat Hanku násilím, ale znovu zasahuje Filip, který se osvobodil, a Honzu zmlátí. Ten mu slibuje pomstu, kterou záhy vykoná - udá Filipa jako zloděje. Předseda se vypraví s Profesorkou na půdu, kde objeví Filipa. Když si chce vzít závěs, za kterým je Hanka, začne ji Filip bránit a vyhrožuje sebevraždou. Všichni odcházejí, Filip s ukrytou Hankou zůstávají. Hanka prchá po střeše pryč a proklíná Honzu za jeho udavačství. Později se Hanka k Filipovi vrací.

Druhý den ráno se koná "soud" s Filipem. Ten se trestu nebojí, přijímá ho hrdě s přímým pohledem. Chce pouze jediné: aby nikdo nepátral a netrestal onu dívku, kvůli které má být nyní vyloučen ze školy. Profesorka mu to slibuje a znovu mu dává za příklad Honzu. Filip se snaží všem ukázat Honzovu skutečnou tvář, ale nikdo mu nevěří. Přichází Hanka, ale místo aby si sedla k ostatním, přistupuje k Filipovi a bere ho za ruku. Všem to začíná docházet. Hanka pronáší stěžejní větu představení: "Do včerejška jste nám všichni křivdili. Dnes už ne." Profesorka a celá třída včetně Honzy lapá po dechu. Filip s Hankou jsou okamžitě vyloučeni a odjíždějí do Prahy. Všichni jim přejí štěstí a mnoho lásky. Profesorka těší smutného Honzu, ale ten jí říká, jak rád by s Filipem měnil. Třída vše pochopí a všichni se od Honzy odvracejí - kromě Profesorky. Ta v něm vidí opravdového úderníka, syna socialistického státu a toho nejlepšího, co zem nosí. Hudební průvodci začínají hrát závěrečnou píseň a tím uzavírají děj tohoto muzikálu.

Tento projekt uvádí společnost F.A.C.T. od 20. 4. 2001 v divadle Milénium v Holešovické tržnici v Praze.

Divadlo Milénium, zkouška 19. 9. 2001

8112-03 8112-04 8112-05 8112-07
8112-08 8112-09 8112-11 8112-13
8112-15 8112-16 8112-17 8112-19

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.