Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Rozhovor - Radka Fišarová

Radka Fišarová

Radka Fišarová

* 19. 12. 1977, česká zpěvačka, známá hlavně svými muzikálovými rolemi (Vlasy, Evita).
Jako malá zpívala v souboru Bambini di Praga, ve folkové kapele Fišle, založila skupinu Auris, se kterou vydala dvě CD.
Absolvovala Konzervatoř Jaroslava Ježka, nazpívala písně do filmu Eine kleine Jazzmuzik.
Zúčastnila se muzikálových projektů: Vlasy, Bernsteinova Mše, Evita, Edith - vrabčák z předměstí a nyní bude vystupovat v muzikálech Kleopatra a Hříšný tanec.

Radko, ty jsi začínala zpívat se skupinou Auris, pak jsi zpívala v muzikálu Vlasy, po nich jsi účinkovala v muzikálu Evita v hlavní roli. Nyní tě čeká role Baby v muzikálu Hříšný tance a role Kleopatry a Fulvie v muzikálu Kleopatra. Jak by jsi charakterizovala tuto svou dráhu?
Radka Fišarová v současnostiJá jsem se narodila hudební rodiny. Už od pěti let jsem zpívala ve sboru Bambini di Praga a zpěv je tedy odjakživa přirozenou součástí mého života. V sedmi letech jsem nastoupila do lidušky a zároveň začala zpívat v první folkové kapele Fišle. O pět let později vznikl Auris, který byl absolutní základnou sbírání mých zkušeností. No a pak přišla konzervatoř a první muzikál. Vlastně na sebe vše plynule navazovalo. Jedna věc by nešla bez druhé. A hlavně nic z toho by vůbec nešlo, kdyby nebylo mých skvělých rodičů.

Radka v roli EvityJinak tě musím ještě trochu doplnit. Hned po Evitě jsem začala vystupovat v roli Edith Piaf v tanečním muzikálu Edith-vrabčák z předměstí, v režii a choreografii Libora Vaculíka s hudbou Petra Maláska, v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Je to pro mě výjimečné představení, které mám strašně moc ráda. Také hraji roli Vypravěčky v brněnském nastudování Řeka Zorby v Mahenově divadle, se skvělou Zdenou Herfortovou, Jaroslavem Dufkem nebo Béďou Výtiskem. A navíc jsem si letos v létě měla možnost poprvé vyzkoušet mluvené slovo, a to na krumlovské točně v roli Káči v Divotvorném Hrnci. Dále také vystupuji v pražské Viole v pořadu kainarovské poezie Přiznávám se tímto ke všemu s Jiřím Štěpničkou a Milanem Dvořákem. Evita v podání Radky Fišarové(Mimochodem Jiří Štěpnička by měl být jedním z mých tatínků na Hříšném tanci.)

A samozřejmě i nadále vystupuji s Českým klarinetovým kvartetem ve společném celovečerním pořadu Rapsodie v černém.A vlastně dodnes obdivuji Petra Novotného, že do toho s námi (se mnou a Terezkou Sloukovou) šel. Radka v roli Leathy v muzikálu VlasyTeprve dnes si uvědomuji jakou zodpovědnost na sebe vzal. A já jsem mu za to nesmírně vděčná. Jinak Evita byla plná legrace i boulí. Dala mi příležitost vyzkoušet si svoje možnosti, zazpívat si za doprovodu skvělé kapely, zazpívat si s Karlem Černochem, Petrem Spáleným nebo Danem Bártou, dala mi příležitost poznat osobnosti jako je Tim Rice (autor libreta) a především mi dala přátele.

Co pro Tebe znamenala tvá první muzikálová role ve Vlasech - role Leaty a Crissy?
V tu dobu byl pro mě zázrak, že mě v konkursu vybrali. Navíc jsem byla obsazena do role Leaty, která zpívala moji nejoblíbenější píseň - Aquarius. Radka v roli EvityPíseň, kterou jsem před tím zpívala právě se skupinou Auris. Nicméně jsem vůbec netušila, jaký to bude odrazový můstek k dalším muzikálovým rolím.

Skončily Vlasy, přišla Evita. Co to pro Tebe znamenalo?
Evita je role, kterou si na světě zazpívalo sotva dvacet lidí.

Jak se slučovalo studium na Konzervatoři Jaroslava Ježka s muzikálovými rolemi?
Během studia na konzervatoři jsem účinkovala ve Vlasech a Bernsteinově Mši. Myslím, že v tu dobu byla pro mě škola prostě na druhém místě. Korepetice muzikálu Hříšný tanecDíky mojí tehdejší profesorce paní Pařízkové jsem mohla dělat muzikál a zároveň školu úspěšně dostudovat. Ale rozhodně nastudování muzikálu a studium moc dohromady nejde.

Čím tě oslovil Hříšný tanec?
Film Dirty Dancing, který šel svého času i nás, mě samozřejmě zaujal. Muzikál Hříšný tanec je pro mě velkou výzvou zdokonalit se v tanci. Těším se na práci s Janem Ďurovčíkem, se Zuzkou Norisovou, na nové lidi a vůbec na novou práci v Praze. 2701-24Co se týče filmu, nerada bych mluvila o nějakém ovlivňování. Přece jen to není nijak filozoficky založená role, ale to zase vůbec není na škodu. Diváci si potřebují odpočinout od každodenních problémů a na to bude myslím téma Hříšného tance ideální.

Co pro tebe znamená role Kleopatry ve stejnojmenném muzikálu?
Kleopatra je další z žen, které velmi ovlivnily historii, a proto má z mého pohledu hodně podobného z Evitou i Edith Piaf. Je to role ve které se zase umírá… což je dost častý osud rolí, že? Radka se svým psemV roli Baby tentokrát neumírám, což je docela překvapivé - u mne je to nezvyk. Je to skvělá role, a co se týče hudebního zpracování Michala Davida, je prostě úžasné. Je to role, která stojí za to, aby si ji člověk zahrál. Na české scéně je to pro mne druhá Johanka z Arku, ze které jsem úplně nadšená. Hříšný tanec a Kleopatra jsou muzikály, ve kterých stojí za to účinkovat.

Radka Fišarová v roli Crissy - muzikál VlasyExistuje nějaká role - třeba i ještě nenapsaná - kterou bys si chtěla v muzikálu zpívat?
V podtatě není. Tím, že jsem byla od malička obklopena muzikou, tak bych nejraději zpívala sólově vlastní repertoár. Takže takhle nad tím ani nepřemýšlím, nemám vysněnou muzikálovou roli. Myslím si, že muzikál je dnes moderní a že pro mě je dobré, abych se zlepšila, ale to neznamená, že to musím zpívat celý život. To, co má člověk svého, tak to může zpívat celý život - například jako Karel Gott, Helena Vondráčková, dnes i Dan Bárta.

Zkoušky Hříšného tanceS Aurisem jste hodně zpívali vlastní tvorbu. Nechybí Ti to dnes?
Chybí mi to, ale ne tak docela, protože se vlastní tvorbě nadále věnuji. Jen doufám, že se mi to časem podaří zúročit. Například nyní zpívám z Českým klarinetovým kvartetem, se kterým máme celovečerní pořad.

Takže uvažuješ o kompilaci původních písniček z Aurisu, a nějakých nových?
Z těch původních asi ne. Člověk se pořád vyvíjí, získává nové podněty, poznává nové lidi. Chtěla bych vytvořit nový repertoár. Ale nechci mít pocit, že mi něco utíká. Vše bude, až přijde správný čas.

Máš krásného psa - whippeta - jménem Ira. Co bys chtěla říci našim návštěvníkům o psech v Praze?
Radka a její whipet IraNo, o psech můžu jedině říct, že mají mnohdy lidštější chování než my. Jinak u nás na Žižkově na Židovských pecích je skvělá parta pejskařů, kteří se svědomitě starají o své čtyřnohé kamarády.Hrozně mě mrzí, že se medializují hlavně ty horší stránky - například když pitbulteriér někoho pokuše. Pro mě platí pravidlo „jaký pán, takový pes". Svědomí ať si každý zpytuje sám. Je špatné, když se dělá hon třeba na pitbuly, když za jejich chování mohou jejich majitelé - ti by měli být pohnáni k odpovědnosti.

Co bys chtěla popřát návštěvníkům Musicalnet.cz?
Chtěla bych jim vzkázat, aby vyhledávali dobrou muziku, aby měli dobrý vkus - každý v té své oblasti, která ho zajímá a kterou poslouchá. A taky všem říci, že jsem hodně ráda, že takovýto server existuje a vašemu týmu mnoho úspěchů a zajímavých informací.Nejmladší Evita na světě


Radka Fišarová v datech

19. 12. 1977 - narozena v Praze - Libni, mládí prožívá na Proseku
1983 - zpívá v dětském sboru Bambini di Praga
1985 - zpívá v rodinné folkové skupině Fišle
1989 - zakládá skupinu Auris
1992 - začíná studovat na pražské Konzervatoři Jaroslava Ježka - obor zpěv
Radka v muzikálu Vlasy1994 - vydává se skupinou Auris své první CD Město
1995 - natáčí CD s Miroslavem Horníčkem Koledování
1995 - nazpívává všechny písně k filmu Eine kleine Jazzmuzik
1996 - získává angažmá v muzikálu Vlasy - účinkuje v rolích Leathy a Crissy
1996 - zpívá sólový part v muzikálu "Bernsteinova Mše" na Pražském hradě
1997 - účinkuje v pořadu Kainarovské poezie "Přiznávám se tímto ke všemu"
Bernsteinova Mše na Pražském hradě1997 - absolventským koncertem úspěšně zakončila své studium na Konzervatoři Jaroslava Ježka
1998 - stává se historicky nejmladší světovou představitelkou Evity ve stejnojmenném muzikálu
2000 - hraje hlavní roli v muzikálu "Edith - vrabčák z předměstí", uváděného v Plzeňském divadle J. K. Tyla
2001 - účinkuje v brněnském Mahlerově divadle jako Vypravečka v "Řeku Zorbovi"
2001 - přijímá nabídku na hlavní roli "Baby" v muzikálu "Hříšný tanec"
2001 - zúčastňuje se konkursu do muzikálu "Kleopatra" a získává roli Fulvie a Kleopatry
2001 - účinkuje v druhém nastudování "Bernsteinovy Mše" v Brně

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.