Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Dobře placená procházka u Cimrmanů

Klára Raková se v zákulisí převléká do kostýmuJiřího Suchého, Jiřího Šlitra ani divadlo Semafor není nutné českému publiku nijak detailně představovat. O jejich tvorbě a divadle bylo sepsáno mnoho literatury, mnoho rozhovorů, a co především, na originální hudbě Jiřího Šlitra, básnických textech Jiřího Suchého a na celém divadle Semafor vyrostlo několik generací diváků. Dobře placená procházka je jazzová opera (buffopera) Jiřího Suchého (libreto) a Jiřího Šlitra (hudba).

Proč "Dobře placená procházka"?
Ústřední písní celého muzikálu je milostná píseň “Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám“. Prolíná se dějem v různých polohách, od poeticky a lyricky vážné, až k ironicky parodující a satirické.

Její smysl v dějovém kontextu - jako vyznání lásky - určuje i název hry: procházka po této krajině by byla získaným miliónem liber opravdu dobře zaplacena.

Míša Zemánková a Oldřiška Štolfová u zrcadlaDěj muzikálu:
Mladý manželský pár ULI a VANILKA žijí nepohodlně v době dělených bytů v koupelně, což možná ovlivnilo i to, že se právě rozvádějí.

V tom však přináší LISTONOŠ telegram, v němž jim TETA Z LIVERPOOLU zvěstuje, že odkazuje jejich budoucímu dítěti milion liber.

Manželé začínají spekulovat, ale mazaný ADVOKÁT, usilující o získání VANILKY, se snaží situace zneužít ve svůj prospěch.

Advokát svádí Vanilku, a když se mu to nedaří intelektem…VANILKA ho odmítá a snaží se svést nesmělého LISTONOŠE, který telegram doručil.

Vyhrocená situace se mění, když dorazí TETA Z LIVERPOOLU a všem přítomným líčí svou vidinu, kterou měla nad kanálem La Manche. ULI i ADVOKÁT všemožně usilují o získání přízně stále půvabné a elegantní TETY Z LIVERPOOLU. Ta nakonec VANILCE šek na milion liber předá a na scéně umírá.

ULI i ADVOKÁT obracejí svou pozornost opět na VANILKU, ale ta - zaslepena svým bohatstvím - se ještě jednou pokouší svést LISTONOŠE.

Ten však nepozorovaně roztrhá šek a tím končí veškeré intriky a snažení všech přichází vniveč.

Historie muzikálu:
Jiří Šlitr, který napsal téměř 300 písní, z nichž některé zlidověly, napsal - a to je méně známé - operu. A když operu od něj, tak jedině jazzovou.

… tak Vanilku dobývá hrubou silou. Ta však stále odolává…Oslovil tedy Jiří ho Suchého, který napsal libreto a v roce 1965 byla prvně uvedena.

Ačkoliv děj a postavy v něm reflektují běžný život kolem nás, který nemá jenom kladné nebo záporné hrdiny, byla u nás i v zahraničí uvedena pouze několikrát.

Až po 36 letech od jejího prvního uvedení vykročila z prken Semaforu na pódium Žižkovského divadla Járy Cimrmana nedivil bych se, kdyby se ukázalo, že nápad na tuto bufooperu měl Cimrman, ale někam ho založil a Jiří Šlitr ho po letech našel, dopracoval a zrealizoval.

… neboť se rozhodla svést listonoše, který doručil telegram o dědictví po tetě z LiverpooluStudentů 5. ročníku konzervatoře, kteří toto představení nastudovali, je devět, a proto některé postavy jsou dvojité až trojité, čímž je dána možnost lépe zobrazit více vlastností a postojů dané osoby najednou.

Peníze hýbou (hýbaly a budou hýbat) světem, a tak jsou i zde velmi důležitým motivem.

Obnovená premiéra byla 26. 3. 2001, představení jsou 14. 5. a 21. 5. 2001 od 19 hodin, další představení je plánováno až na podzim 2001.

Tvůrčí tým:
Úprava a režie: Jiří Datel Novotný
Asistent režie: Jitka Poláková
Teta dorazila a vítá se s přítomnými…Hudební nastudování: Tomáš Trapl a Miloš Štědroň
Choreografie: Petr Šimek
Scéna: Hynek Hanák
Kostýmy: Jitka Vašutová
Zvuk: Jiří Ulrich, Vladislav Vodička
Světla: Václav Melzer
Mikroporty: David Otava
Vedoucí pedagog ročníku: Fratišek Laurin

Produkce: Tomáš Trapl

Osoby a obsazení:
… a Ulimu, Vanilce, advokátovi a listonošovi vypráví o letu a své vidiněUli, manžel Vanilky: Zdeněk Rohlíček, Josef Pejchal
Vanilka, žena Uliho: Michaela Zemánková, Klára Raková
Advokát: Vladislav Rotta
Listonoš: Marek Valenta
Teta Brockefellerová z Liverpoolu: Oldřiška Štolfová, Karla Frouzová, Jitka Poláčková

Děkuji Tomáši Traplovi za poskytnuté informace, rady a podklady, stejně tak i za možnost fotografování přímo při představení a celému kolektivu účinkujích, že se nechali zachytit a zvěčnit.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.