Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Hudební gratulace pro Pavla Vrbu

Oslava životního jubilea Pavla Vrby naplnila divadlo Hybernia jeho písněmi v podání předních českých interpretůJasná zpráva? Jedeme dál!  Tak zněl název koncertu, který byl uspořádán na počest životního jubilea textaře a básníka Pavla Vrby v Divadle Hybernia. Popřát mu přišli mnozí z těch, pro které otextoval mnohé z jejich hitů, jeho kamarádi, kolegové a plné hlediště lidí, kteří si jeho písně zamilovali. V následujících měsících se můžeme těšit na vydání stejnojmenného CD, na kterém bude jen malý výběr hitů z všech, které si našly své trvalé místo na výsluní populární hudby.

Pavel Vrba - jeden z nejprestižnějších písňových textařů poslední doby, básník i divadelní dramaturgPavel Vrba se narodil 16. dubna 1938 v Brně. Vzhledem k tomu, že jeho otec pracoval jako vedoucí konstruktér u Bati, strávil Pavel většinu dětství ve Zlíně. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojní v Praze. Nastoupil do svého prvního zaměstnání ve Výzkumném ústavu obráběcích strojů. Dálkově začal studovat na Českém vysokém učení technickém,ale studia nedokončil. V roce 1966 byla vydána první deska s Vrbovým textem Mám ráda cestu lesní, kterou nazpívala Helena Vondráčková.

Mezi gratulanty zavítala i manželka zesnulého českého velikána hudebního světa Vendula SvobodováRok 1967 byl ve znamení Divadla ROKOKO, kde spolu s Eduardem Krečmerem stvořili recitál Listy důvěrné pro Martu Kubišovou, Helenu Vondráčkovou a Václava Neckáře. V tomto divadle se dále autorsky podílel na hře Mydlář a jeho kat. Byl také osloven, aby se podílel na tvorbě pro tehdy nově vzniklé divadlo Apollo. Tato divadelní tvorba ho inspirovala k dalšímu kroku, a to k muzikálu.

Úvodní písně se zhostila skupina Olympic Petra Jandy spolu s Petrou Janů, pro něž byl Pavel Vrba dlouhá léta dvorním textařemV Hudebním divadle v Karlíně se podílel na muzikálových inscenacích jako Mazlíčkové, Cikáni jdou do nebe, Zahraj to znovu, Same, Zapalovač, Povečeříme v posteli. Pro Martu Kubišovou a Divadlo Ungelt přebásnil muzikál Andrea L. Webera Líp se loučí v neděli.

Další spoluprácí byl muzikál Odysseia v Městském divadle v Brně. V současné době dokončil spolu s Jiřím Hubačem muzikál Královna Antoinetta. Od 80. let píše texty pro Olympic Petra Jandy. Tanečnice a choreografka Kristina Bastienová se ujala role hostesky a po celý koncert se o „Mistra pera“ vzorně staralaDo jeho tvorby nesporně patří také texty k písním pro televizi i film.

V sále měl oslavenec připravený květinami ozyený stůl s „královským“ křeslem“ , odkud pohodlně sledoval dění na jevišti. Role půvabné hostesky se s chutí zhostila tanečnice Kristina Bastienová, která se po celou dobu koncertu o jubilanta vzorně starala. Scéna byla ozdobena průhlednými spirálami s podpisem Pavla Vrby a světelné efekty se střídaly podle jednotlivých písní.

Píseň „Dáma při těle“ byla v podání dua Pečený-Fanánek Hagen pro diváky netradičním zážitkemKoncert odstartovala kapela Olympic s Petrem Jandou a Petrou Janů s písní "Jedeme dál". Samotný Olympic posléze zahrál "Jako za mlada" a také nesmrtelnou skladbu "Osmý den schází nám". Trojice dam Šárka Vaňková, Monika Absolonová a Ilona Csáková zazpívaly písně "Mám ráda cestu lesní", "Vyznání", "Ve stínu kapradiny". Neotřele zněla píseň "Dáma při těle" v podání dua Lou Fanánka Hagena a Petra Pečeného.

Ilona Csáková popřála oslavenci hitem Jany Kratochvílové „V stínu kapradinyDále zazněly další hity Pavla Vrby jako jsou písně "Vůně ženy", "Říkej mi", "Kdybych já byl kovářem", "Vzpomínkám daň splácím", "Šaty z šátků", a nemohla chybět "Jasná zpráva". Na jevišti se vystřídali naši přední umělci: Bára Basiková, Leona Machálková, Michal David, Pepa Vojtek, Aleš Brichta, Petr Poláček, Petr Kolář. Lešek Semelka vystoupil se svou skupinou Blue Effect a ostatní doprovázel Orchestr Golema.

Rocker Petr Kolář na koncertě divákům prozradil, co by dělal „Kdyby byl kovářem...“K vrcholu koncertního vystoupení bezesporu patřila píseň "Ave Maria" v podaní Lucie Bílé za klávesového doprovodu Petra Maláska.

Karel Gott s Lucií Bílou zazpívali duet "Krása". Všichni účinkující vzdali hold textařskému umění Pavla Vrby a tímto originálním způsobem mu poblahopřáli.

Slavnostní večer pak zakončili zlatí slavíci Lucie Bílá a Karel Gott duetem „Krása“Na závěr sestoupil oslavenec ze svého trůnu a připojil se ke zpěvákům na jeviště, aby se mu dostalo od všech vřelého blahopřání. Své narozeninové přání připojili i diváci, když ve stoje aplaudovali několik minut.

Celý tento koncert natáčela Česká televize, takže i ti, kteří se z různých důvodů nemohli dostavit, nebudou ošizeni. Přepokládaný termín vysílání by měl být 16. května 2008. Hudební vydavatelství Popron Music také pořídilo z tohoto koncertu audiovizuální záznam.

Fotografie Michal Škvor, text Libuše Váňová

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.