Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Petra Janů oslaví 70 a 50 let na scéně

Petra je na koncertních jevištích již 50 rokemZpěvačka a herečka Petra Janů, která letos slaví 70. narozeniny a 50 let působení na scéně československé populární hudby, vydává u příležitosti svých dvou jubileí Dvoj CD "Hity a rarity 1975 – 2022". Najdete na něm 46 písní, 35 z nich vychází na CD úplně poprvé. Oslava obou jubileí proběhne na Petřině narozeninovém koncertě v pražské Lucerně 19. října 2022 v 19 hodin. A protože Petra slavila úspěchy také v mnoha muzikálech, nemůžeme takovou událost nechat bez povšimnutí. Padesát let na scéně je dlouhá cesta, a tak se pojďme na Petřino působení v muzikálech podívat trochu blíže.

Jako Královna Gertruda v muzikálu HamletSeznam muzikálů, ve kterých jste mohli Petru vidět a hlavně slyšet, je opravdu úctyhodný. V muzikálech Petra začala působit v Semaforu v roce 1972, kde, jak sama říká, to pro ni byla ta nejlepší škola, protože tam spolupracovala s Jiřím Císlerem, který byl prostě režisérský usurpátor a maximalista. V Semaforu Petra zůstala šest sezón. Potom otevírala brány muzikálu u nás rolí Madame Thénardier v původním nastudování Bídníků, poslechnout si můžete krásný duet „Hlava mazaná“ s Jiřím Kornem: https://www.youtube.com/watch?v=rPWfYw945PQ. Následovaly muzikály, ve kterých měla štěstí na role královen. Byly to muzikál Hamlet, kde ztvárnila královnu Gertrudu, královnou byla i v muzikálu Angelika – markýza andělů. A do třetice si zahrála královnu v muzikálu Tři mušketýři, za kterou byla dokonce nominována na Cenu Thálie. Poslechněte si ji v písni „Ráda mám“ https://www.youtube.com/watch?v=IuVBAbOhodc.

Jako Madam Contoire v muzikálu AngelikaNásledovaly Sny svatojánských nocí a Někdo to rád horké, kde skvěle ztvárnila kapelnici dívčího orchestru Sladkou Sue. Ve výčtu nemůžeme vynechat roli rybářky Štěpánovky v muzikálu Krysař od Daniela Landy. Poslechnout si můžete ještě třeba píseň „Víra“ z muzikálu Galileohttps://www.youtube.com/watch?v=jEPgYAL1-lM. Vidět jste mohli Petru Janů ještě v muzikálech Baron Prášil v hlavní roli nebo v muzikálu Golem, kde ztvárnila Rozinu. Na závěr vám zde vložím odkaz na slavnou píseň „Vzpomínky“ z muzikálu Kočky: https://www.youtube.com/watch?v=771tDLvsS1M.

Petra Janů nás svým zpěvem těší i z televizních obrazovekU příležitosti svých dvou letošních jubileí vydává Petra Janů Dvoj CD „Hity a rarity“ s nahrávkami z let 1975 – 2022. Partnery v duetech jí jsou Karel Gott, Miroslav Žbirka, Eva Pilarová, Petr Janda, Marcela Holanová, Petr Kolář, Josef Laufer a Petr Cieplý. Petra Janů začala zpívat před neuvěřitelnými padesáti lety, během nichž si s úspěchem vyzkoušela téměř všechny styly a žánry, které v populární hudbě existují. Vedle písní zahraničního a tuzemského středního proudu nazpívala filmové a muzikálové melodie, šansony, kompozice ve stylu disco, soulu a rocku. Vždycky se prezentovala jako energická, moderní žena, která se nebojí svého věku a důstojně stárne se svým publikem. Vytvořila si svůj vlastní, nenapodobitelný styl a zůstala sama sebou. Vyplatilo se!

Jako Marie v muzikálu Galileo

Rok 2022 je rokem, kdy Petra Janů slaví dvě kulatá životní jubilea. Padesát let na scéně naší populární hudby a 19. 11. sedmdesáté narozeniny. Ty oslaví už ale 19. října narozeninovým koncertem v pražské Lucerně se svou kapelou Amsterdam a s hosty Petrem Jandou a s mladým opavským zpěvákem Petrem Cieplým. Ten pro Petru a pro sebe napsal mezigenerační duet „Odlišný generace“. „Slavím 2x35 let, a tak každá moje půlka bude vděčná všem, kteří se mnou má jubilea přijdou do Lucerny oslavit“, říká zpěvačka a směje se svým charakteristickým smíchem. Dvoj CD „Hity a rarity“, které je průřezem pěvecké kariéry zpěvačky s hlasem, který u nás neměl a nemá obdoby, vedle duetu „Odlišný generace“ přináší i další horkou novinku. Píseň „Pár slov“, kterou si Petra našla v repertoáru americké herečky a zpěvačky Cher.

Velká aréna nebo malá scéna - Petra přinese radost všem divákůmAktuální dvojalbum Petry Janů přináší šestačtyřicet písní, z nichž pětatřicet vychází na CD úplně poprvé. Pocházejí z archívů Českého rozhlasu, České televize, Supraphonu, Warner Music a dalších. Diskofilové na tomto Dvoj CD najdou pochopitelně největší hity trojnásobné Zlaté slavice jako „Jedeme dál“, „Moje malá premiéra“, „Říkej mi“, „Už nejsem volná“, „Planeta lásky“, „A pak že je to hřích“, „Léta bláznivá“ a „Má pouť“. Mnohdy však ve verzích, které neměli ještě nikdy možnost slyšet. V roce 1972 Petra Janů získala na pěvecké soutěži talentů Mladá píseň v Jihlavě Stříbrný řetěz tohoto festivalu a zaujala i představitele pražského divadla Semafor. Do tohoto divadla nastoupila v sezóně 1972 – 73 a účinkovala v něm takřka do samého konce 70. let. Nikdy neměli posluchači dosud možnost slyšet Petřiny nahrávky z her v Semaforu. Najdou je až na tomto projektu. Konkrétně písně z her Zuzana v lázni, Má hlava je včelín a Kytice, která je nejhranější hrou v dějinách Semaforu. Dočkala se šesti set repríz a Petra Janů v ní roli Bludičky alternovala s Hanou Zagorovou.

Madam Contoire v muzikálu AngelikaVe druhé polovině 70. let se z Petry Janů stala rocková zpěvačka par excellence a sama zpěvačka má tohle období své kariéry asi nejraději a vrátila se k němu v minulém desetiletí na koncertech se svou skupinou Amsterdam. Proto ji velmi překvapily díky tomuto Dvoj CD tři objevené nahrávky s rockovou skupinou Blue Effect – „Nečekaná premiéra“, „Jdu zutá“ a „Náhle blázen“. Posledně jmenovaná je Petřinou verzí slavné písně Vladimíra Mišíka „Sluneční hrob“. Petra ji nazpívala s českým textem Michala Horáčka „Náhle blázen“. V roce 1985 vydal Petře Supraphon album „12 Famous And Awarded Movie Songs“, na které nazpívala písně oceněné cenou Americké filmové akademie, Oscarem, a zpěvačce přineslo za 200 000 prodaných LP desek doma i v zahraničí Zlatou desku Supraphonu. Původně se chystalo i vydání tohoto alba v české verzi. Nikdy k tomu ale nedošlo, byť některé z těchto celosvětově proslavených písní Petra česky nazpívala. Na tomto Dvoj CD najdete dvě z nich. Konkrétně píseň „Evergreen“, kterou si do hudebního filmu Zrodila se hvězda napsala Barbra Streisand a Petra ji nazpívala s českým textem Eduarda Krečmara „Pláč“. A když už jsme u filmových melodií, musíme zmínit na tomto projektu poprvé vycházející Petřiny nahrávky písní z filmů Cikáni jdou do nebe, Moulin Rouge a Bony a klid.

V muzikál Ať žije rokenrol byla matkou Konopáskovou - maminkou RonyhoVelkým hitem se v roce 1987 stala píseň Karla Svobody a Karla Šípa „Hou hej hou, všichni tancujou“, kterou Petra natočila s tehdy slavnými diskžokeji Jiřím Počtou, Milošem Skalkou, Jakubem Jakoubkem, Jožkou Zemanem, Petrem Salavou, Jaromírem Tůmou a Oskarem Gottliebem. Na Petřině albu „Lovin´“ určeném na export, našli její pilné včeličky, jak říká Janu Adamovi a Janu Fialovi, kteří pro ni a s ní tuto kompilaci připravili, skutečnou raritu. Anglickou verzi této písně, ve které je Petřiným partnerem Miroslav Žbirka. „Kdo taky jiný než Miro, ji mohl u nás anglicky na sklonku 80. let nazpívat, že?“, říká Petra a je dodnes hrdá na to, že nazpívala právě tuto píseň, ve které byl jako v jedné z prvních u nás použit rap.

S Hankou Křížkovou před otevřením Divadla Hybernia, kde pak Petra hrála roli Róziny v muzikálu GolemPetra Janů zažila díky roli Madame Thenardiér v jednom z nejslavnějších světových muzikálů všech dob Bídníci počátek muzikálového boomu u nás. Stala se poté vyhledávanou muzikálovou hvězdou a tento dvojdisk připomíná její působení v muzikálech písní „Žárlím“, kterou Petra zpívala jako královna víl Titánie v muzikálu Sny svatojánských nocí. Příznivci Petry Janů určitě ocení, že toto Dvoj CD obsahuje i Petřiny duety s Petrem Kolářem, Karlem Gottem a s Petrem Jandou z muzikálů Kdyby tisíc klarinetů, Fantom opery a Ať žije rokenrol!. A taky zpěvaččiny verze hitů z repertoárů Karla Gotta, Elvise Presleyho, Franka Sinatry, Lizy Minelli, Jennifer Rush, Celine Dion, Toma Jonese a skupiny Queen.

Ve Třech mušketýrech si zahrála také Královnu AnnuText Eduarda Krečmara k písni Karla Svobody „S láskou má svět naději“ byl aktuální už v době svého vzniku, kdy s ní Petra Janů v roce 1986 vyhrála Zlatou Bratislavskou lyru. A dnes je dokonce aktuálnější mnohem víc. Nabízí se, že nejen s láskou má svět naději. Naději má i s Petrou Janů, která nám svými písničkami už padesát let prozařuje naše životy a udělaly ho radostnějším a snesitelnějším. Díky, Petro! Vstupenky na Petřin koncert v Lucerně můžete zakoupit na www.ticketportal.cz/Event/Petra_Janu_Amsterdam. Dvoj CD „Petra Janů – Hity a rarity 1975 – 2022“ lze objednat na Hudba Petra Janů: HITY A RARITY 1975 - 2022 — Radiotéka (radioteka.cz) .

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.