Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Slováci oslaví 7. narozeniny divadla v Kalichu

Na tiskové konferenci se představila jak činoherní, tak i hudebně-taneční sekce festivaluPětidenní Festival slovenské divadelní tvorby (1.- 5. 11. 2006), jenž se pod záštitou primátora hl.m. Prahy Pavla Béma a velvyslance Slovenské republiky v ČR Ladislava Balleka koná v Divadle Kalich, si klade za cíl představit divákům to nejzajímavější ze slovenské kulturní scény. A podle programu se bude na co dívat!

Jiří Lábus a Oldřich Kaiser se připravují na světovou premiéru ...Program festivalu bude pestrý - vedle činoherních děl se diváci dočkají i strhujících hudebních a tanečních inscenací. Na tiskové konferenci pořádané v prostorách Divadla Kalich jej přišli prezentovat režiséři a hlavní představitelé uváděných inscenací.

Slovenská divadelní tvorba se na jevišti Divadla Kalich uvede světovou premiérou.Slovenský  režisér Vladimír Strnisko (vpravo) pozorně naslouchá... Jedná se o osobitou úpravu španělské klasiky Dona Quijota z dílny dvojice Lasica + Satinský, s Jiřím Lábusem a Oldřichem Kaiserem v hlavních rolích. Představení je koprodukčním projektem Divadla Kalich a bratislavského Štúdia L+S. Zajímavostí je, že původní dílo si dvojice Kaiser-Lábus "převyprávěla" do svého osobitého jazyka, takže vlastně vzniklo dílo nové.

Na programu festivalu jsou také další inscenace z původního repertoáru legendárního bratislavského Štúdia L+S. Budoucí  posily Divadla Kalich Oldřich Kaiser, Jiří Lábus (zleva) a režisér  Vladimír Strnisko (vpravo)...Jde o dvě brilantní komedie Vtedy na Jamajke (D. Churchill) a Čo zostalo z lásky (N. Simon) v režiích Milana Lasici a Jakuba Nvoty. Obě hry mají prvotřídní herecké obsazení (např. Milan Lasica, Zdena Studenková, Miro Noga).

Hudební a taneční složka festivalu je zastoupena dvěma světově proslulými soubory slovenského folklóru - tanečním souborem Lúčnica a hudebním tělesem Zlaté husle. Česká premiéra představení nabídne nevšední zážitek v podobě strhujících sól Šéf divadla Michal Kocourek, režisér inscenace ...na Vaše hroby Ján Ďurovčík a jeden z jejích hlavních aktérů Jan Révai (zleva)na housle, cimbál či fujaru nejlepší cimbálky na světě a výběr z komorních tanců v provedení sólistů světoznámého tanečního souboru.

Slovenská kulturní scéna se však zejména v poslední době vedle klasiků folklóru může pochlubit i špičkovými tanečníky a choreografy moderních tanců. A proto na scéně Divadla Kalich, taktéž v české premiéře, vystoupí prestižní Slovenské divadlo tanca s inscenací ...na Vaše hroby uznávaného choreografa a režiséra Jána Ďurovčíka.

Tito lidé se postarají o týden slovenské kultury v PrazePříběh na motivy skandálního díla Borise Viana Naplivu na Vaše hroby, byl již roku 2001 úspěšně uveden v newyorské Courtyard Gallery. Strhující kombinace hudby, tance a mluveného slova nese osobitý rukopis uznávaného slovenského choreografa.

První ročník festivalu slovenské divadelní tvorby je opravdu unikátní událostí a organizátoři jej zamýšlí pořádat v Divadle Kalich i v letech následujících. Mohl by tak fungovat coby významný prostředek česko-slovenské spolupráce na kulturní scéně.

Fotografie Michal Škvor, text Kateřina Klimešová

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.