Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Hledá se muž. Zn: Bohatý také v Brně

Millie (M. Badinková) poprvé potkává Jimmyho (M. Holý) …Pražské Divadlo Na Fidlovačce uvedlo 1. června letošního roku v premiéře českou verzi amerického muzikálu Thoroughly Modern Millie pod názvem Hledá se muž. Zn: Bohatý. Jedná se o relativně nový a velmi úspěšný broadwayský muzikál na motivy stejnojmenného hudebního filmu z roku 1967.

Millie (M. Badinková) je hned po příjezdu do New Yorku okradena a  odchází do penzionu PriscillaV roce 2002 získal 6 prestižních cen Tony za choreografii, kostýmy, hudbu, ženský herecký výkon v hlavní roli (Sutton Foster coby Millie Dillmountová), ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Harriet Harris v roli paní Meersové) a hlavní cenu za nejlepší muzikál sezóny 2001/2002. V dalších pěti kategoriích byl alespoň nominován (např. Dick Scanlan za scénář a nové texty písní).

Millie má jasnou představu, jak najít životní lásku a štěstí...Scénář Thoroughly Modern Millie je dílem Richarda Morrise a Dicka Scanlana. Dick Scanlan přesvědčil Richarda Morrise k vytvoření divadelní verze jeho filmového muzikálu. Pro divadelní "Millie" napsala novou původní hudbu jedna z nejuznávanějších autorek amerického muzikálu Jeanine Tesori. Anglické texty Dicka Scanlana přeložil do češtiny Adam Novák. Režie se ujal umělecký ředitel Divadla Na Fidlovačce Juraj Deák.

Hvězda světových scén Muzy Van Hossmere (D. Šinkorová)24. června se Divadlo Na Fidlovačce s tímto muzikálem představilo i brněnskému publiku v rámci mezinárodního festivalu hudebního divadla Dokořán pro hudební divadlo Brno 2006. V hlavní roli Millie tamější diváci zhlédli Michaelu Badinkovou.

Pro mne osobně je velmi milým překvapením vyrovnaná úroveň účinkujících, Jimmy (M. Holý) představuje Muzy (D. Šinkorová) ''svou známou'' Millie (M. Badinková)která není u nás v muzikálech bohužel příliš často k vidění. Opravdu jsem nenalezla jediný slabý článek v souboru. Michaela Badinková, Marek Holý, Lumír Olšovský, Sandra Pogodová, Daniela Šinkorová i ostatní předvedli skvělé herecké i pěvecké výkony, díky kterým lze muzikál Hledá se muž. Zn:Bohatý označit za velkou podívanou.

Půvabné tanečnice a tlumočnice v jedné osobě ochotně přeloží vše, co si Ching Ho (A. Minajev) a Bun Foo (Z. Palusga) spolu řeknouMezi silné stránky představení lze počítat i taneční čísla, kterými se v Hledá se muž. Zn: Bohatý v žádném případě nešetří. Diváky jistě pobaví i systém tlumočení textů, které zpívají čínští imigranti Ching Ho a Bun Foo. Ti nemluví anglicky, v naší verzi tedy česky, ale jejich pasáže jsou překládány pomocí velkých cedulí s nápisy, které jsou vtipně zakomponovány do choreografie.

Paní Meersová (L. Molínová) se svými kompliciDěj muzikálu se odehrává na počátku dvacátých let minulého století. Hlavní hrdinka Millie Dillmountová (Michaela Badinková alt. Zuzana Vejvodová) přijíždí z Kansasu na Manhattan s cílem začít nový život a najít si bohatého šéfa, za kterého by se mohla provdat. Ubytuje se v hotelu Priscilla vedeném paní Meersovou (Ludmila Molínová). Tou dobou celé město děsí případy unesených sirotků. Millie netuší, že za nimi stojí právě paní Meersová, což je jen falešná identitaTrevor Graydon (L. Olšovský) a jeho nová stenografka Millie „John“ Dillmountová (M. Badinková) neúspěšné herečky Daisy Crumplerové. Ta se propůjčila obchodu s bílým masem a k únosům využívá dva mladé čínské imigranty Ching Ho (Alexandr Minajev) a Bun Foo (Zdeněk Palusga), kteří jí pomáhají kvůli slibu, že přiveze do Ameriky jejich matku.

Po týdnu se na Millie usměje štěstí a nachází svého vysněného šéfa. Millie (M. Badinková) a Dorothy (S. Pogodová) se okamžitě skamarádíVelmi náročný Trevor Greeden III. (Lumír Olšovský) ji zaměstná jako stenografku. Ovšem přes veškeré pokusy o flirtování zůstává Trevor k Millie zcela chladný. Dokonce ji oslovuje Johne.

Při návratu do hotelu se Millie setkává s bohatou Dorothy Brownovou (Sandra Pogodová), která si chce vyzkoušet život chudších lidí. Vytoužený večírek, kde zákon prohibice neplatí ...Obě dívky si padnou do oka a rychle se z nich stávají kamarádky. Paní Meersová chce Dorothy, kterou považuje za sirotka, omámit s pomocí otráveného jablka, ale její plán nevychází, neboť Ching Ho se do Dorothy zamiluje.

Millie spolu s Dorothy a ostatními dívkami z hotelu chce oslavit svou novou práci. Jelikož je však v té době v Americe prohibice v plném proudu, ... a jeho následek - noc ve vězenízdá se takřka nemožné najít jakýkoli podnik, kde by mohly pít a bavit se. Pomoc přichází od kolemjdoucího mladíka Jimmyho Smithe, v němž Millie poznává muže, který jí po příjezdu do města doporučil ubytování. Jimmy vezme Millie a její známé na večírek, Dorothy Brown (S. Pogodová) a Trevor Greeden III. (L. Olšovský) - láska na první pohledale jsou zatčeni a musí strávit noc ve vězení. Tam si však Jimmy uvědomuje, že se do Millie zamiloval.

V následujících týdnech tvoří Millie, Jimmy a Dorothy nerozlučnou trojici. Díky Jimmymu jsou pozvaní na večírek k světově proslulé zpěvačce Muzy Van Hossmere (Daniela Šinkorová). Jimmy vyčítá Millie, že si chce vzít svého šéfa Trevora Greedena. I Millie si uvědomuje, že ji srdce táhne k Jimmymu. Po návratu do hotelu však přichází Taneční vystoupení Muzy Van Hossmere (D. Šinkorová)"ledová sprcha" v podobě pohledu na Jimmyho vycházejícího z pokoje Dorothy.

Další nepříjemné překvapení na sebe nenechá dlouho čekat. Trevor Greeden se na první pohled zamiluje do Dorothy a Millie tak najednou ztrácí naději na svatbu se svým šéfem i nejlepší kamarádku.

Rozhovor Millie (M. Badinková) a Muzy (D. Šinkorová) o lásce a  manželstvíJimmy miluje Millie tak moc, že neváhá vyšplhat dvacet pater po oknech, aby si mohli promluvit. Vysvětluje jí, že u Dorothy byl jen pro radu. Millie souhlasí s jeho nabídkou společné večeře v podniku, kde bude zpívat Muzy. Ovšem Jimmy a Millie nemají dost peněz na zaplacení a musejí jít společně Nešťastný a opilý Trevor (L. Olšovský) nemůže najít Dorothymýt nádobí, aby si večeři odpracovali.

Millie si uvědomuje, že život s Jimmym bude naprosto odlišný od toho, který si vysnila, když opouštěla Kansas. Utíká z kuchyně, ale při rozhovoru s Muzy Van Hossmere si uvědomuje, že v manželství je ze všeho nejdůležitější láska. Chce se vrátit za Jimmym, ale potkává opilého Trevora Greedena a dozvídá se od něj, že Odhalení paní Meersové alias Daisy Crumplerové (L. Molínová)Dorothy se odstěhovala z hotelu Priscilla a nenechala o sobě žádné zprávy. V tom přichází Jimmy a je zmizením Dorothy velmi rozčarovaný. Uvědomuje si, že byla jistě unesena.

Co si asi říká Millie (M. Badinková) s Jimmym (M. Holý)?Muzy se rozhodne zahrát divadlo na paní Meersovou a nastěhuje se coby sirotek do hotelu. Paní Meersová neboli Daisy Crumplerová však odhalí její pravou totožnost. Naštěstí se ale nechá vyprovokovat a prozradí na sebe více, než je zdrávo. V tu chvíli vystupují Jimmy, Trevor i Millie ze svých skrýší.

Jak celý příběh dopadne? Potleskem ve stoje odměnili brněnští diváci výkony souboru   pražského Divadla Na FidlovačeVezme si Millie chudého Jimmyho? A Dorothy Trevora? Nebo snad svého věrného obdivovatele Ching Ho? Nebo je všechno nakonec úplně jinak, než se zdá? Pokud chcete znát zakončení muzikálu o Millie Dillmountové a také si poslechnout celou řadu krásných swingových písniček a vidět skvělá taneční čísla, určitě se běžte podívat do Divadla Na Fidlovačce, kde se muzikál Hledá se muž. Zn:Bohatý bude opět na podzim hrát.

Fotografie Michal Škvor, text Alena K.

Komentáře k článku

Thank you for another great article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.