Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Editorial číslo 6 - aneb Slavíme čtvrté výročí našeho webu

Milé čtenářky a milí čtenáři MusicalNetu,Antonín Krása


rád bych Vás v den čtvrtého výročí oficiálního spuštění našeho webu pozdravil tímto editorialem, kterým navazuji na editorialy zakladatele serveru a Velkého Gurua ;-) Michala Škvora. Bez váhání jsem přijal jeho nedávnou nabídku začít psát pro MusicalNet editorialy neboli úvodníky, tedy útvar publicistického stylu, v němž se šéfredaktor dělí se čtenáři o své názory na aktuální otázky. Co mám tedy právě na srdci?

V tolik skloňovaném osmičkovém roce dochází k zemětřesením geologickým, politickým i kulturním, muzikály nevyjímaje. Divadlo Kalich připravilo na začátek kalendářního roku triumfální návrat čtyř původních muzikálů (Hamlet, Krysař, Galileo, Tajemství), aby na začátku nové sezóny Janek Ledecký oznámil odchod z české muzikálové scény s cílem dobýt svět, v Brně dlouho očekávané Mošovo a Mertovo Peklo, v Praze jako největší událost Carmen. Speciální kapitolou jsou muzikálové weby.

Vznik serveru Musical-opereta (se kterým spolupracujeme) a obnovení Českého muzikálového serveru faktickým sloučením Muzikálového blogu a Muzikálových zpráviček vede sice ke kvantitativně stejnému výsledku, naštěstí kvalita, je-li možno ji po několika týdnech posoudit, se zvýšila rapidně. Osobně nevnímám oba weby jako konkurenční, a když, tak v pozitivním stimulujícím smyslu. Navíc každý máme, v rámci možností na úzkém poli českého hudebního divadla, trochu jiné zaměření. Český muzikálový server staví na aktuálnosti, fóru, soutěžích a prvotřídních recenzích Ondřeje Doubravy. Cílem Musical-operety je mapovat scénu hudebního divadla ve všech českých, moravských i slezských divadlech s akcentem na plzeňskou scénu.

Náš web je zaměřen výhradně na fotoreportáže (a videorozhovory) a spíš než na rychlou publikaci článku klademe důraz na kompletní zhodnocení recenzovaných představení, zamyšlení se nad širšími souvislostmi a hlubším kontextem (u některých děl téměř nemožné) a pečlivém výběru nemalého množství vlastních fotografií, a to i Michalova bohatého archivu. Občas velmi rádi využijeme i fotografií Martina J. Poláka, který je znám jako oficiální fotograf divadel Broadway a Hybernia - jeho fotky najdete na webech muzikálů, stejně jako v muzikálových programech.

Je příjemné vědět a vidět, že takové pojetí článků, v němž text i fotografie hrají rovnocennou úlohu, se osvědčil. Je to směr, který před sedmi lety navrhl právě Michal Škvor tehdejším tvůrcům Českého muzikálového webu Jakubu Zahradníkovi a Petru Košařovi a ostatní se tímto modelem více či méně úspěšně snaží inspirovat, i přestože jim chybí srovnatelně bohatý vlastní archiv fotografií týkající se muzikálové scény. Umožňuje nám to publikovat například recenze představení s velmi obsáhlou fotodokumentací (z novějších například derniéra Angeliky, ze starších například Koločava v Praze) nebo průřezové články, v nichž se objeví fotografie z několika různých představení leckdy i časově značně vzdálených (z novějších například křest CD Michaely Noskové, ze starších například rozhovor s Pavlem Polákem).

Další předností, kterou se můžeme pochlubit, je, že většinu našeho týmu tvoří ženy, což se kromě velmi příjemné spolupráce :-) odráží i v rozdílném duchu článků, čehož si pozorný čtenář jistě všimnul.

I přes zmíněné odlišnosti Musical-operety, Českého muzikálového serveru a Muzikálového serveru nás vědomí "konkurence" popohání k finální realizaci dlouho připravovaného upgrade (po kterém volá například zamrzlé sekce Fotogalerie a Ze zákulisí), který bychom Vám rádi nadělili k Vánocům. Ta přinese zcela zásadní změnu v pojetí celého webu, zveřejňování informací a článků, stejně jako nabídne rozšířené možnosti pro fotogalerie. Doufáme, že v novém roce již bude nový web funkční a Vám, našim čtenářům, se bude líbit.

Za všechny kolegy z MusicalNetu Vám krásný podzim přeje

Antonín Krása

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.