Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Mistr Jan Hus znovu ožil

Marián Vojtko jako Mistr Jan HusV předvečer 590. výročí upálení Mistra Jana Husa (5. 7. 2005) bylo v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze uvedeno ve světové premiéře oratorium Mistr Jan Hus, které na motivy středověké hudby a s použitím Husových a jiných dobových textů zkomponoval hudební skladatel Richard Pachman. V hlavních rolích se představili Marián Vojtko a Ilona Csáková, mimořádně pro toto představení dorazily i sbory Resonance a Jakoubka ze Stříbra.

Ilona Csáková jako Královna ŽofieHned o den později největší hvězdy projektu ve zkrácené koncertní verzi doplnily další star, jinak také muzikálové Cats Dita Hořínková a Zdeněk Plech. Nejpozoruhodnější ale pro diváky jak těchto dvou slavnostních představení, Král Václav IV. (Z. Plech) a poseltak předpremiéry 29. června ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR, byly výkony slovenského operního a muzikálového tenorového "gladiátora" Mariána Vojtka.

Ačkoli v naší zemi při vyslovení 2. či 4. pádu příjmení Vojtka většina veřejnosti okamžitě doplní frontmana Kabátů Josefa Vojtka Jan Hus a jeho posluchačia většina muzikálových fanoušků zas absolventa brněnské muzikálové školy Romana Vojtka, na Mariána Vojtka, v současnosti zářícího hlavně v titulní dvojroli muzikálu HDK Jekyll & Hyde, ale i na půdě Divadla Broadway jako kardinála Richelieua ve Třech mušketýrech, by se nemělo zapomínat. Rozsah Mariánova hlasu tomuto pohodovému chlapíkovi číhajícímu v závětří hvězd dovoluje pro smrtelníka téměř neuvěřitelné kousky, Matka a Královna žehnají Husovi v Kostnickém vězeníkteré Marián, fanoušky přezdívaný Mároš, doplňuje i excelentním herectvím. Jistě proto bude jedním z vážných adeptů na příští Divadelní cenu Thálie… Podrobný životopis Jana Husa 21. století, Mariána Vojtka, si přečtěte na konci tohoto článku.

Pokud jde o scénické muzikálové oratorium Mistr Jan Hus režisérky Ireny Žantovské, Koncil pálí Husovy knihy, ale pravdu nespálil…to doplnilo od 29. června na Pražském hradě otevřenou výstavu Jan Hus 1415-2005. Společným jmenovatelem obou projektů je ing. arch. Ladislav Provaan, autor scénické výpravy oratoria i architektonické koncepce výstavy. Bezplatně přístupné oratorium uváděné pro nejširší veřejnost si klade za cíl prostřednictvím konfrontace pozdně gotické Mistr Jan Hus na hranici v Kostnicia současné moderní hudby ilustrovat stálou duchovní a sociální aktuálnost Husova odkazu a jeho přítomnost v kulturním životě našich zemí. Husovu velikost umocňuje i málo známý fakt, který na autogramiádě k vydanému průřezovému CD oratoria 27. června v Paláci knih Luxor prozradil sám sečtělý autor projektu, Richard Pachman… Jan Hus měl totiž ještě během koncilních slyšení možnost uprchnout. Tři dny byl bez dozoru, navíc pro něj přišel sympatizující žalářník, u hradeb čekala spojka, která by mu pomohla zmizet, ale Hus, ačkoli věděl, jaký konec ho čeká, zůstal a neodvolal!Matka Jana Husa a posluchači Husova kázání

Po zmíněných představeních a dvou výjezdních reprízách v Rakovníku, resp. Husinci, čeká nyní oratorium další čtveřice uvedení od 15. do 17. července na hradě Křivoklátě, Král Václav IV. (Richard Pachman, autor oratoria)tam už ale v titulní roli neuslyšíte Mariána Vojtka, ale skladatele, textaře, spisovatele a zpěváka v jedné osobě, Richarda Pachmana. Produkce dotovaného oratoria intenzivně vyjednává o dalších, převážně putovních reprízách, v nichž by se opět mohl objevit i Marián Vojtko, ale jisté zatím není nic, a tak kdo chce slyšet Mariánovy výkony, měl by si pořídit CD, které by ve většině prodejen s hudebními nosiči a knihkupectvích měl sehnat.

Zlo v podání T. PetříkaNa hudebně poněkud jednotvárném, jakkoli atmosféru 15. století trefně navozujícím oratoriu jsou vedle obsazení hlavních rolí a místy zdařilých scénických nápadů jednoznačně nejzdařilejším počinem texty… Ať už Michaela de Causise/inkvizitora/Zla: "Husa není ještě upečená, ale brzy bude oškubaná…", "Nejsi na Olivetské hoře, nejsi žádný spasitel, tady není Mrtvé moře, jsi jen obyčejný kazatel…", "Tak si už nechystej ta svoje moudra a raději trénuj podpis - Jan Hus…", tak ostatních rolí. Jak písňové texty, tak ty pro doprovodné činoherní pasáže neskrývají další perly. Tryzna na popravené studenty - první oběti v kauze Jana z HusiVůbec největším osvěžením jsou historicky osvětlující vstupy Dobra (anděla)/Husovy matky, které v jednu chvíli doplňuje i Holka - tanečnice. A tak se dozvíme několik důležitých údajů z Husova pohnutého životního údělu, ale i například fakt, že prvními oběťmi Husových myšlenek byli tři mladí posluchači z Betlémské kaple Jan, Martin a Stašek, které po vyvrcholení protestního hnutí proti nekřesťanskému prodávání odpustků nechali popravit církevní a světští představitelé 10. července 1412 u vyústění do dnešní Železné ulice v Praze.

Inkvizice a král Zikmund v KostniciJak nejlépe zakončit? Opět citací pasáže jednoho z hitů, který na prodejním CD nenajdete, Koncilu II. A tentokrát z úst samotného Mistra Jana Husa, který na inkviziční výhrůžky: "Bludy píšeš, bludy kážeš, stejně nám nic nedokážeš, koncilu se neprotiv, abys zůstal déle živ", reaguje vpravdě prozřetelně: "Spalte mé knihy, spalte mé spisy, spalte má slova, pravdu nespálíte. Spalte své hříchy, spalte své city, spalte vše zas a znova, pravdu nespálíte, pravdu nespálíte, pravdu nespálíte!". Mistr Jan Hus neodvolal a za svou pravdu se nechal i upálit…Přijde vám to hodně prorocké, věcné a aktuální? Ano, pohříchu je tomu tak. Oratoriový Hus odmítl nabídku inkvizitora stát se za podpis pod odvolací listinou třeba šéfem úřadu pro dohlížení nad kacířstvím ve střední Evropě a nezavrhl své učení, nepředešel mučení a spolu s historickým Husem zvolil pro mnohé nepochopitelnou cestu: "Jinak pane kacíři skončíš na svém pranýři…" Jan Hus a jeho posluchačiAle neodvolal! Neodvolal proto, že nechtěl zradit ty, kteří poznali jeho pravdu. Jen houšť takových Husů, jen houšť tak aktuálních počinů v soudobém muzikálovém kolbišti. Protože muzikály by nás neměly jen bavit, ale i povznášet. Abychom se stali lepšími, soudržnějšími, solidárnějšími, méně egoistickými a zpohodlnělými. Je jen na nás, jestli v budoucnu budeme užívat poklidného života plného muzikálů, nebo se den co den strachovat o základní životní jistoty, o to, zda: "Vím, že den konce se blíží, ráno poslední přichází…".

Marián Vojtko (* 20. 3. 1973)
Mistr Jan Hus (M. Vojtko) u sochy Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v den 590. výročí upáleníPo absolvovaní operního zpěvu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě zahájil své muzikálové působení dílem S. Sondheima Little Night Music. Úspěšně absolvoval konkurz na muzikál Dracula, v prvním i druhém uvedení zpíval roli Kněze a Stevena. Ve slovenském nastudování muzikálu Krysař ztvárnil hlavní roli Krysaře a v nastudování Pomády roli Anděla. Úspěch na muzikálové scéně mu přinesla alternace hlavní role hraběte Monte Crista ve stejnojmenném muzikálu Monte Cristo. M. Vojtko jako Kardinál Richelieu v muzikálu Tři mušketýřiV současnosti ho můžete vidět v rolích Caesara a Marca Antonia v Kleopatře uváděné na Nové scéně v Bratislavě a v roli kardinála Richelieua ve Třech mušketýrech. Zatím poslední velkou muzikálovou rolí, které se Marián chopil s nevšední hereckou i pěveckou invencí, je titulní dvojrole v muzikálu Jekyll & Hyde.

Marián Vojtko je aktivní také na operní scéně. V roce 2002 nastudoval Salieriho La Passione di Jesu Christu, V titulní roli muzikálu Jekyll&Hyde - zde jako Jekyllkteré bylo uvedeno na Velikonočním hudebním festivalu v Brně, a ve stejném roce zpíval v portugalském Portu v Carmině Buraně Carla Orffa. Spolupracoval se světovou sopranistkou Evou Urbanovou. Pravidelně hostuje ve Stavovském divadle v Praze v roli Ottavia (W.A.Mozart; Don Giovanni) a je stálým hostem Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě. Do jeho repertoáru patří role Rossiniho Almaviva (Lazebník sevilský), Handlův Xerxes (Xerxes), Janáčkův baron Adolf (Počátek románu), Pucciniho Pang (Turandot) a další, mj. i operetní tenorové role. Koncertoval v Anglii, Portugalsku, Holandsku, Německu. Marián Vojtko při slavnostní premiéře oratoria Mistr Jan Hus v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstíV roce 2004 absolvoval první sólový koncert v USA a s Dvořákovou Stabat Mater vystoupil v září společně s Gunma Symphony Orchestra v Japonsku. Na operní scéně ho v současnosti můžete vidět v Kouzelné flétně nebo v Opeře z Pouti v Ostravě. V prosinci 2004 měl premiéru v hlavní roli Ferdinanda ve stejnojmenné operetě z autorské dílny Šíp-Merta, kterou uvádí divadlo J. K. Tyla v Plzni. Díky autorské dvojici Moša-Merta se letos na jaře představil ve Státní opeře Praha v moderní opeře La Roulette.

Fotografie Michal Škvor, text Roman Janouch

Komentáře k článku

avatar Aragorn
0
 
 
Vyšlo to aj na DVD nosičoch?
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
avatar Veronika Pacasová
0
 
 
Dobrý den,
navštivte tyto webové stránky a sekci obchod. http://www.pachman.cz/ Pěkný den.
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.