Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Mefisto naposledy prohrál

Autoři muzikálu MefistoMuzikálový Mefisto i dnes nabídl profesoru Faustovi mládí, peníze a moc, aby získal jeho duši. Faust svodům podlehl, a jen čistá láska zabránila Mefistovi, aby získal jeho duši. Dnes to však bylo naposledy - 3. února 2024 v 19 hodin se konala derniéra úspěšného muzikálu Mefisto, jehož sloganem bylo Znovu prožít mladí? Proč ne? Domluvte se s ďáblem! Premiéra tohoto díla se konala 3. listopadu 2016, a dílo bylo přijato s velkým nadšením. Hudbu složil Daniel Barták, písně napsal Boris Pralovszký, libreto stvořil Zdeněk Zelenka a režie se ujal Filip Renč, choreografie vymyslela Leona Qaša Kvasnicová.

Markétka je Faustův senBěhem osmi let uvádění se odehrálo celkem 164 představení. Premiéra tohoto díla se konala 3. listopadu 2016 - dílo bylo uvedeno k 10. výročí slavnostního otevření Divadla Hybernia, které se odehrálo 23. listopadu 2006 premiérovým uvedením muzikálu Golem, kterým se nově vzniklé Divadlo Hybernia slavnostně otevřelo veřejnosti. Články najdete zde a zde. Dílo bylo přijato s velkým nadšením a rychle si získalo oblibu u diváků, což dokládala vyprodaná představení.

Josef Vojtek dostal za roli Mefista TháliiMuzikál zaujal i recenzenty a kritiky, a tak jsme si mohli dočíst například? „…Herecké výkony jsou výborné, příběh těží ze známého a vděčného motivu…“, „…Choreografie jsou energické, zábavné, rozpohybují v mžiku celou company, pěveckou i taneční…“ „…Mefisto je ve všech ohledech dynamický muzikál s nádechem tajemna, dějovými zvraty i vtipnými a zábavnými scénami.“ Že je představení výborné, se shodli i akademici, a tak 25. března 2017 získal Josef Vojtek, představitel hlavní dvojrole Mefista/Fausta políbení od Múzy Thálie, a získal tak od ní Cenu Thálie v oboru Muzikál, opereta a jiné hudebnědramatické žánry.

Daniel Barták věnuje své ocenění z DAEGU Milanu FiľoviMuzikál se následující rok stal světovým. 22. června 2018 zahajoval 12th Daegu International Musical Festival v Koreji - prestižním muzikálovém festivalu, kde se představily a mezi sebou soutěžily i muzikály z Velké Británie, Francie, Ruska, Tchaj-wanu, Číny, Kazachstánu samozřejmě z Koreje. 10. července získal Daniel Barták hlavní cenu za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Andreuciho) v muzikálu Mefisto. Zajímavostí je, že právě tuto cenu při závěrečné děkovačce na dnešní derniéře věnoval Daniel mecenáši divadla Hybernia Milanu Fiľovi, za to, že mu dal šanci.

Mladý MefistoA nyní k ději.
Hospodin a Luciferem se dohadují, jestli je možné pro peklo získat jakoukoliv duši nebo nikoliv. A tak spolu uzavřou sázku. Lucifer na zem pošle svého vyslance, aby svedl profesora Fausta z cesty pravé, a ten peklu upíše svou duši. Profesor Faust, který právě slaví své 70. narozeniny, a jeho studenti na něj čekají před univerzitou, aby mu popřáli. Profesor však se studenty moc slavit nechce, zbývá mu totiž ještě mnoho věcí dokončit. Cítí, jak mu ubývá sil a má strach, že nedokončí všechny své pokusy.

Markétka hledá lásku…Únavou usíná na lavičce, a v tom projíždějí komedianti s krásnou Markétkou, která se písní vyznává ze své samoty. Vyznání uslyší starý profesor a na první pohled ho okouzlí, tak jde za Markétkou a věnuje jí krásnou růži. Když Markétka odjede, Faust si povzdechne, že by se chtěl cítit zase jako mladý, protože se zakoukal do Markétky, dcery komedianta Alberta de Carlo. A svůj vyměřený čas by nevěnoval jen studiu a pokusům, ale všemu, co při svém bádání zanedbával.

Martin Pošta je komediantV tom uslyší hlas, který ho vyděsí - je to vyslanec ďábla a řekne mu, že mu nezbývá moc času: "Smrt poznáš teď nebo za dalších 50 let!". Poté se mu ďábel zjeví, nabídne mu prý na zkoušku mládí a všechny ty radosti co skýtá. K jeho údivu je ďábel mladý muž. Začne rej duchů a Faustova duše vstoupí do ďábla, naopak ďábel se ocitne v těle starého profesora. Mladý Faust se setkává se svými studenty a tvrdí jim, že se znají z dřívějška, a představí se jim jako Andreucio. Opět se setkává s Markétkou, která Fausta již na první pohled okouzlila a do které se zamiloval. Zjišťují, že mají mnoho společného a najdou v sobě zalíbení. Ďábel zařídí, aby ho potulní komedianti přijali mezi sebe.

Tomáš Trapl coby DragonettiTo však dlouho netrvá, neboť za Faustem do domu bankéře Bosettiho přijde jeho sluha, Faust se schová do skříně. V tu chvíli je podezřelý z krádeže a je zatčen velitelem stráže Dragonettim. Ve vězení se objeví profesor s duší ďábla, aby ho zachránil, a řekne jim, že je jeho syn, kterého dosud tajil. Pak ďábel nechá mladého Fausta podlehnout manželce bankéře Bosettiho, která ho svádí. Ráno přijde ďábel k mladému Faustovi, a zeptá se ho, jaká byla noc. A mladý Faust mu odpověděl: „Mně ta Dita přišla vždycky nějak ujetá.“

Famózní Dita Hořínková coby LaurécieJakmile si uvědomí, co udělal, musí zas vidět Markétku. Jde najít Markétku, tam kde vždy hráli komedianti, na kraji města. Cestou mu ďábel prozradí, že bude chtít za jeho mládí jeho duši. To Faust razantně odmítne, a tak se opět stává starým profesorem. Poté se setkává s Markétkou opět ve svém původním těle, ta ho odmítne se slovy „Pane profesore, nesahejte na mě“, a utíká od něho. Ten si myslí, že Markétku už definitivně ztratil. Faust má pocit, že tím ještě více zestárl.

Ďábel vyrobí i zlatoNačež mu ďábel připomíná, že se blíží jeho poslední hodina. Tak mu posílá Markétku, aby se s ní mohl rozloučit, ta je však očarována ďáblem. Faust si řekne, že ji nemůže nechat v rukou ďábla, a proto, aby ji zachránil, mu podepíše úpis. Dá si však podmínku, že jeho čas přijde až tehdy, kdy řekne, že je na vrcholu štěstí. Profesor si mladého těla hodlá užít. Slíbí bankéři Bosettimu, u kterého bydlí, že ho vytáhne z jeho dluhů. Ďábel s tělem profesora přijde na to, jak ho z dluhů dostat, přesvědčí ho o tom, že jeho syn umí vyrobit pravé zlato. A tím se stane mladý Faust radním.

Petr Ryšavý si roli Andeucia užíváTím získává slávu a obdiv lidí z Florencie, a naopak ztrácí dobré přátele, hlavně kvůli své pýše zapomíná na Markétku. Ďáblovi se poté zachtělo víc a víc duší od důvěřivých lidí. Jenže to uslyšel Lucifer, a tomu se to nelíbilo, že peklo je spravedlivé. A tak potrestal ďábla za svou hamižnost, tím že spálil jeho úpis s podpisem Fausta. V tu chvíli se díky zničení smlouvy ocitne duše profesora ve svém starém těle. A kdo by si myslel, že ztratí Markétku, tak se plete. Ona totiž láska překoná nejen věkový rozdíl, ale i ďábla.

Faust v mladém těle si lásku Markétky užíváV roli profesora Mefista se představil Jiří Zonyga, který je známý ze soutěže jako vítěz X Factoru 2008. Jiří Zonyga tak ukázal svůj velký talent nejen pěvecký, ale i ten herecký. Naopak jeho mladší já - ďábla, se kterým si vyměnil tělo - si zahrál Petr Ryšavý, který je nejen divadelní, ale i televizní herec. Můžete ho znát například ze seriálu Dobré zprávy nebo Krejzovi, kde se s ním také zahrála představitelka Markétky Ivanka Korolová. Role ďábla se chopil jak herecky, tak pěvecky dokonale.

Dita je komediantkou každým coulem…Markétku ztvárnila Ivanka Korolová, která zazpívala krásný a dojemný duet s Jiřím Zonygou. Ivanka hraje mimo jiné také v muzikálu Tarzan, a to postavu Jane. Alberta de Carlo - otce Markétky skvěle zahrál i zazpíval Martin Pošta. Dita Hořínková si zahrála Laurécii Bosetti, a v této roli předvedla svůj nádherný hlas i komediální herecký výkon, jak to umí jedině Dita. Je zkrátka nezkrotný živel, který divákům otevře ústa a rozechví bránice. Jejího chotě Maria Bosettiho - roztržitého, a věčně přiopilého bankéře - dokonale zahrál Jaromír Dulava.

Nádherná hospodská Hanka KřížkováHospodská Guilieta byla jedinečná Hanka Křížková, o které snad není třeba se více rozepisovat, protože už její jméno je zárukou výborně zahrané a zazpívané role. Její hospodské věříte všechno - široké srdce, bodrost, pochopení, i smutek, že ještě nepotkala toho svého prince. Velitele stráží, zmateného a přihlouplého Dragonettiho, se chopil Tomáš Trapl, který vystupuje v muzikálech již od roku 1992. Role se ujal se svým specifickým humorem, a opět předvedl krásný herecký výkon, ostatně jako vždy ve všech svých rolích, které kdy na divadelních prknech hrál.

Lucifer, Hospodin a Mefisto hýbou dějemHospodina skvěle zatančil Ondřej Martiš, kterému hlas propůjčil Viktor Preiss. Lucifera prožil Michal Máša a s Hospodinem mluvil hlasem Daniela Bartáka. Mně osobně se moc líbily nápadité kostýmy, které vytvořil Jan Růžička a choreografie, kterých se zas ujala Leona Qaša Kvasnicová. Ta dokázala opět roztančit i netancující herce a zpěváky, a vše vypadalo tak snadně a lehce, že to musela být ve skutečnosti pěkná dřina. Krásné scénické projekce, které velmi dobře doplňovaly jednotlivé scény, nebo se stávaly důležitou součástí interakce s herci (např. když Lucifer promlouvá k Faustovi), měli na starosti Petr Hloušek a Martin Bláha

Poslední společné fotoNež naposledy spadla opona tohoto představení, a ukončila tím osmileté uvádění muzikálu Mefisto na prknech Divadla Hybernia, herci ještě zazpívali medley všech krásných písní, které zazněly v tomto muzikálu. Všichni diváci zpívali s nimi a ovace nebraly konce. Když potlesk utichl, zatáhla se opona, tak se pořídila poslední společná fotografie na památku. Poté se účinkující převlékli a odlíčili, aby se následně setkali v klubu a mohli si povídat a popíjet. Veliká škoda, že tento krásný muzikál skončil. Třeba se někdy v budoucnu Mefisto vrátí - ale to ví snad jen Lucifer!

 

Galerie z derniéry muzikálu Mefisto
Jaromír Dulava hrál bankéře Bosettiho výborně Ivanka Korolová byla v roli Markétky vynikající Peklo se nevzdává snadno Lucifer pálí Faustův úpis
Ďábel obelhává Fausta Je to Mefisto, Faust nebo Jirka Zonyga? S Ditou se chtěl vyfotit každý… i naše kolegyně Gábina Do krásné Markétky se zamiloval i Faust - a získat ji v mladém těle půjde snáze
Získá nebo ztratí Faust Markétku? Hospodin žehná lásce Hospodin je výborně zatančený Mefisto končí v nejhlubším pekle
Výborná company Poslední děkovačka Tvůrci spolu s ředitelkou divadle se rozloučili s diváky Dita Hořínková roztančila i režiséra Zdenka Zelenku

 

 

Obsazení derniérového představení tučně
Mefisto Jiří Zonyga / Josef Vojtek
Mladý Faust Petr Ryšavý / Jan Kříž
Markétka Ivana Korolová / Karolína Gudasová / Tereza Bílková
Laurécie Bosetti Dita Hořínková
Mario Bosetti Jaromír Dulava / Michal Novotný
Guilieta Hana Křížková / Renata Podlipská
Dragonetti Tomáš Trapl / Rudolf Kubík
Alberto de Carlo Martin Pošta / Jiří Zonyga
Zeppa Rudolf Kubík / Miroslav Babuský
Spinelacio Lukáš Randák / Ladislav Korbel
Sofronie Jitka Jirsová / Andrea Holá
Fabio Jan Olexa
Hospodin Ondřej Martiš, hlas: Viktor Preiss
Lucifer Michal Máša, hlas: Daniel Barták
Company Denisa Sýkorová, Markéta Šandová, Klára Jelínková,
Dorota Smičková, Víte Bečvář, Martin Dinuš,
Petr Špinar, Pavla Skalová, Pavlína Vejnarová,
Kristýna Stránská, Eva Miškovič, Matěj Kupčík,
David Sklenička, Michal Halačka, Radek Fišer

 

Tvůrčí tým
libreto Zdeněk Zelenka
režie Filip Renč, Zdeněk Zelenka
hudba Daniel Barták
texty písní Boris Pralovszký
choreografie Leona Qaša Kvasnicová
scéna Daniel Dvořák
kostýmy  Jiří Růžička
scénické projekce Petr Hloušek, Martin Bláha

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.