Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Muzikál Biograf Láska se stal poctou Haně Zagorové

Mohutné finále je vždy efektní tečkou za představením Dlouho a netrpělivě očekávaný muzikál Biograf láska jsme viděli v Divadle Kalich v předpremiéře 15. 9. 2022. Muzikál z autorského pera Uljany Donátové, plný nejznámějších hitů legendární zpěvačky Hany Zagorové v režii Jana Kříže odstartoval před nabitým hledištěm. Hana Zagorová si na prknech Divadla Kalich několikrát zahrála, například v roce 2007 v muzikálu Jack Rozparovač od Vaša Patejdla, kde ztvárnila roli bláznivé prostitutky Elisabeth. Na tvorbě a realizaci muzikálu Biograf láska se přímo nepodílela, i když jeho přípravy bedlivě sledovala a s tvůrčím týmem konzultovala jeho scénář. Premiéry, která se konala v pátek 16. září 2022, se, jak všichni víme, bohužel nedožila, neboť 22. 8. 2022 nás navždy opustila.

Jan Tenkrát v roli vdovce Bena a Elis Ochmanová coby JanaTato smutná událost však na předpremiéře byla cítit jen nepatrně. Všichni aktéři se do svých rolí obuli s vervou ale i citem, a tak se jim podařilo vzdát Haně Zagorové ten největší hold. Divadlo Kalich bylo v posledních letech mimo jiné spjato také s působením legendární české zpěvačky. Právě zde se Hana Zagorová v muzkálu Jack Rozparovač vrátila k herectví, které na začátku své kariéry studovala. Během následující několikaleté spolupráce na prknech Divadla Kalich Hana Zagorová odehrála několik svých koncertů. Muzikál Biograf láska se tak stal přirozeným vyústěním této spolupráce, a ačkoliv byla Hanka k podobnému projektu oslovena již několikrát, teprve nabídka Divadla Kalich ji přesvědčila k souhlasu s uvedením tohoto díla do života.

Milan Peroutka coby svůdník Přemek a Natálie Halouzková v roli MarkétyPříběh třech kamarádek, které hledají každá po svém své štěstí a lásku, má jednoduchý děj, který je velmi povedeně spojován písněmi Hany Zagorové. Nutno ocenit především to, že všichni účinkující se nesnaží Hanu napodobovat, ale její písně zpívají po svém, takže všechny vyznívají zcela přirozeně. Mužské postavy jsou v ději také důležité, aby hrdinky mohly nalézt lásku a štěstí, ale oproti nim jsou jejich charaktery méně propracované a trochu prvoplánové. Objevují se v ději přesně včas, aby mohly splnit svou úlohu. Konečného štěstí a lásky se tedy dočkají všichni, bez ohledu na věk, pohlaví a dokonce i orientaci. Mimochodem lesbický vztah jedné ze tří kamarádek Alči je v muzikálu hodně upřednostňován, a nejsem si jistá, jestli tato komunita právě o takovéto zviditelňování a prezentování zrovna stojí.

Marie Křížová coby Eva a Bořek Slezáček v roli jejího nevěrného manžela AlexeDěj nepostrádá vtipné scény, takže v propojení s písněmi vše hezky plyne a divák se baví. Divadlo Kalich nabízí publiku stabilní soubor, disponující pozoruhodnými výkony, ať již jde o hereckou, pěveckou či taneční stránku. Choreografie zavedené Petry Parvoničové jsou tahem na branku a na jistotu, company je sehraná a čísla působí efektním dojmem. Jednoduchou, ale funkční scénu vytvořil Jan Kříž, kterému byla svěřena i režie celého projektu a díky jeho vedení celé představení drží pohromadě a vše šlape, jak má. Scéna umožňuje i rychlé změny prostředí, čehož je v ději hodně využíváno a zbytečných prostojů kvůli přestavbám scény se rozhodně nedočkáte. Charaktery postav podtrhávají kostýmy z výtvarné dílny Radka Fišera. Hudební nastudování Ľubomíra Dolného jednotlivé skladby sjednotilo, jakoby odjakživa patřily k sobě, přestože původně vznikaly v různých obdobích Hančiny pěvecké kariéry.

Michaela Tomešová coby Alča a Kateřina Poláčková v roli lékařky, její lesbické přítelkyněV předpremiérovém obsazení jsme viděli známé tváře, všichni odvedli obdivuhodné výkony. V rolích ústřední trojice kamarádek se představily Marie Křížová coby Eva, Elis Ochmanová jako Jana a Michaela Tomešová v úloze Alči. Všechny tři upoutaly nejen hereckým projevem, ale hlavně pojetím písní, které nabídly divákům opravdu po svém, a nebýt původních známých melodií a textů, člověk je vnímal jako naprosto původní a v originálním provedení. Nejinak tomu bylo i v písních mužských představitelů v hlavních rolích. Bořek Slezáček coby Alex rozhodně nezklamal, Jan Tenkrát ztvárňoval zakřiknutého a nesmělého vdovce Bena a možná nejvýrazněji se projevoval Milan Peroutka coby svůdník Přemek. Na konci výčtu pochval nemohu nezmínit ani výkon Natálie Halouzkové v roli Markéty a nepřehlédnutelné a mnohdy velmi vtipně byly postaveny dialogy i dětských představitelů, Lindu si v předpremiéře zahrála Anežka Hezká a Tomáše Kryštof Koníček.

Autorka muzikálu Uljana Donátová a režisér a scénograf Jan KřížMuzikálové produkce v Kalichu nepoužívají živou hudbu, což je při tak vynikajících pěveckých výkonech všech interpretů trochu škoda, zvlášť je to patrné například při sborových zpěvech, které jsou předtočené. Nicméně i přes tuto okolnost přichází Divadlo Kalich s jasným tahákem pro diváky, a nasazuje na svůj repertoár další skvělý hitmuzikál. A my vám jej můžeme jen vřele doporučit, ať již uvidíme jakékoli obsazení. Všichni do svých výkonů vkládají především srdíčko a na výsledku je to znát. Hanka se s nebe musí spokojeně usmívat. Premiéra se odehrála 16. září 2022, vstupenky na představení jsou již v prodeji. Muzikál Biograf láska si rozhodně nenechte ujít.

 

Galerie z předpremiéry
Elis Ochmanová, Anežka Hezká, Michaela Tomešová, Kryštof Koníček a Marie Křížová na děkovačce Úchvatné finále bylo pomyslnou třešničkou na dortu Tři hlavní představitelky a autorkou muzikálu Uljanou Donátovou Děkovačka se neobešla bez záplav květin a dárků
Jan a Maruška Křížovi patří k pilířům souboru Divadla Kalich Předpremiéru si nenechal ujít ani Ondřej Soukup, který složil pro Divadlo Kalich hudbu již k několika muzikálům Děti si raut po představení patřičně užívaly Hana Zagorová na vše dohlížela z velkého plakátu
Kryštof Koníček a Anežka Hezká nezůstávali na jevišti za svými dospělými kolegy nijak pozadu Natálie Halouzková, Elis Ochmanová, Ľubomír Dolný, Marie a Jan Křížovi a Michaela Tomešová Natálie Halouzková, Michaela Tomešová a Milan Peroutka se k sobě pěkně tulili Jan Kříž v roli scénografa a režiséra může být s představením právem spokojen

 

 

 

Obsazení 15. 9. 2022 je vyznačeno tučně
Eva Marie Křížová / Nina Horáková
Jana Elis Ochmanová / Kateřina Bohatová Šildová
Alča Michaela Tomešová / Denisa Nesvačilová
Alex Bořek Slezáček / Roman Tomeš
Ben Jan Tenkrát / Zbyněk Fric
Přemek Milan Peroutka / Přemysl Pálek
Markéta Natálie Halouzková / Felicita Prokešová
Lékařka Kateřina Poláčková
dítě Linda Anežka Hezká / Adéla Vágnerová
dítě Tomáš Kryštof Koníček / Adam ŠrámekTvůrčí tým
Producenti Divadlo Kalich, No.Art
Scénář Uljana Donátová
Režie, scénografie Jan Kříž
Choreografie Petra Parvoničová
Hudební nastudování Ľubomír Dolný
Kostýmy Radek Fišer

 

 

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.