Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Kdo bude hrát a zpívat v muzikálu Hamlet? To je, oč tu běží!

Světově nejúspěšnější muzikálové zpracování Shakespearova Hamleta od Janka Ledeckého se po zastávkách v Japonsku, Americe a Koreji vrací zpět do Prahy a od podzimu 2020 ho diváci mohou vidět v Divadle Hybernia. V pondělí 24. února proběhl v divadle konkurz na obsazení muzikálu. Zájem adeptů byl obrovský, na konkurz přišlo několik stovek zájemců o role do taneční company a do hlavních rolí. A Janek Ledecký jim byl opravdu náročným porotcem. Pro každého zájemce je možnost zahrát si v muzikálu Hamlet otázkou prestiže a porotě šlo samozřejmě o to, vybrat ty opravdu nejlepší z nejlepších.

„Ještě jsem u konkurzu nezažil takový zájem. Ano, na poslední nastudování Hamleta v Soulu dorazilo na konkurz přes tisíc zájemců, ale v Praze? A to jsme taneční nároky rozšířili ještě o akrobacii. A ukázalo se, že úroveň se za posledních pár let zvedla opravdu dramaticky. Takhle obsazený muzikál jsem ještě neměl,“ komentoval náročný den Janek Ledecký. Choreografka Petra Parvoničová nikomu nic neodpustila a celé dopoledne se v divadle tančilo a tančilo, co síly stačily.

Během konkurzu do pěveckých rolí se u mikrofonu vystřídalo přes sto padesát zpěváků. Konkurence byla obrovská a laťka byla nasazena pořádně vysoko. Jeden z adeptů na roli Horácia po nekonečném opakování stále stejných skladeb překvapil porotu tím, že nastudoval part Ofélie "Nevěrná". I další kandidáti na role dokázali překvapit. Jedno takové překvapení se objevilo u role Ofélie. „Typ Ofélie je od pana Shakespeara definován poměrně přesně. Na konkurz původní verze Hamleta před 21 lety dorazila šestnáctiletá Dasha. A já jsem si moc přál, aby se podobný zázrak zopakoval i letos. A povedlo se. Zatím nesmím prozradit nic, ale máte se na co těšit,“ dodal k výběru hlavní ženské postavy Janek. Možná, že nás ještě nějaké další překvapení čeká. Obsazení není ještě definitivní a bude se dolaďovat.

Co je však již jisté, v roli Hamleta uvidíme Adama Mišíka a Vojtěcha Drahokoupila. „Chtěl jsem, aby náš Hamlet 2020 měl v sobě určitou křehkost a zranitelnost, která bude v kontrastu s pěveckým záběrem, který Hamlet má. Což je přesně to, co Adam Mišík i Vojta Drahokoupil naplňují. Adam se připravuje na zápas v boxerském ringu a Vojtu jsem poslal do fitka, protože až budou běhat po hradbách Elsinoru, každá žena v publiku musí zalapat po dechu. V závěrečném souboji budeme vycházet z choreografie japonské verze. Je nádherná. Ale také nejnáročnější. Takže tréninky šermu začínají už v březnu,“ dodává o obsazení hlavních rolí Janek.

V roli Gertrudy se budou alternovat Marta Jandová, Ivana Chýlková a Elin Špidlová a role Claudia se ujme Janek Ledecký, Josef Vojtek a Tomáš Novotný. „Elin Špidlová byla první královna tzv. světové verze pod vedením Roberta Johansona. Na "Nevěrnou" Marty Jandové se těším už teď. A Ivana Chýlková? To je moje srdcovka už od té doby, co jsem ji ještě jako frontman Žentouru potkal na DAMU. A s Pepou Vojtkem jsme u muzikálového Hamleta od jeho prvních kroků. A pro roli výstavního padoucha Claudia jsme zráli víc než dvacet let,“ dodává pobaveně Janek.

„V Hybernii představíme verzi, která vznikla ve spolupráci Janka Ledeckého, Martina Kumžáka a amerického režiséra Roberta Johansona. Divadlo Hybernia umožní představit českému divákovi monumentální scénu z dílny Šimona Cabana tak, jak byla použita v největších korejských divadlech," říká k výpravě muzikálu Hamlet výkonný producent Michal Mückstein. Kostýmy vyjdou z dílny Simony Rybákové, která s Jankem Ledeckým spolupracovala už na muzikálu Galileo. Kromě Galilea můžete v současnosti v Hybernii vidět ještě velmi úspěšný muzikál Iago. Úspěšné dvacetileté tažení Hamleta po světových scénách slibuje, že se na podzim v Hybernii máme na co těšit! Přípravy budeme sledovat.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.