V pražském Paláci Blaník se od 17. listopadu hraje muzikál Pokrevní bratři. Autorem hudby i libreta tohoto smutného příběhu o rozdělených dvojčatech je Willy Russell. Tento britský autor dosáhl svého největšího úspěchu právě s Pokrevními bratry (Blood brothers). Je také autorem několika divadelních her. Sám autor neoznačuje Pokrevní bratry za muzikál, ale za "folkovou operu".
O libreto se postaral Adam Novák, který je znám hlavně svou produkcí Bídníků ve Vinohradském divadle v roce 1992. Scénu a kostýmy vytvořil Karel Glogr a režie se ujal známý činoherec Antonín Procházka. Choreografii vytvořil James Webb.
Příběh se odehrává na území Anglie, v ději se dostaneme z Londýna až na anglický venkov. Hlavní postavou je paní Johnstonová, kterou opustil přítel a nechal jí na krku pět dětí. Paní Johnstonová bydlí s dětmi v chudinské čtvrti a má problém se o všechny postarat. Když si konečně najde práci u paní Lyonsové, je opět těhotná. A navíc čeká dvojčata.
Paní Lyonsová je velmi bohatá a nemůže mít děti. Nabídne proto paní Johnstonové obchod. Paní J. se jednoho dítěte vzdá a dá ho na vychování paní L. Vzhledem ke své zoufalé finanční situaci paní J. svolí. Je jí ale slíbeno, že bude moci nadále pracovat u paní L. a vidět svého syna. Ta si to ovšem rozmyslí, paní J. vyhodí z práce a zakáže jí se s dítětem vídat. A tak si paní L. nechá jednoho syna a pojmenuje ho Edward, paní J. svého Michael.
Po sedmi letech se Edward (Eddie) setká s Michaelem (Mickym) a stanou se "pokrevními bratry" když se říznou do prstu a lá Vinnetou. Když se jejich matky dozví, že si spolu hrají, zakážou jim to. Avšak to nemůže stát v cestě přátelství dvou malých chlapců. Paní L. se obává, že by se Eddie mohl dozvědět pravdu a tak se celá rodina odstěhuje na venkov. Těsně před odjezdem dává paní J. Eddiemu přívěšek s Mickeyho fotografií jako mimina. Eddie žije na venkově a Mickey ve městě. Po několika letech dostane paní J. od sociálky nový dům na venkově a odstěhuje i s dětmi. Eddie a Mickey jsou už v pubertě. Mickey se přátelí s Lindou, kterou tajně miluje. Mickeyho starší bratr Sammy dělá jen potíže a přitěžuje tak i Mickeymu. Jednoho dne se náhodně potká Mickey s Eddiem. Společně s Lindou podnikají různá dobrodružství. Eddiemu se Linda líbí, ale respektuje Mickeyho city. Donutí Mickeyho, aby konečně Lindě řekl o své lásce. Poté odjíždí na univerzitu.
Linda s Mickeym otěhotní a vezmou se. Mickey ztratí práci a je zoufalý. Na Silvestra se vrací Eddie a diví se, proč je Mickey zoufalý. Ten mu vysvětluje, že musel dospět a už si nemají co říci. Pro Eddieho nejsou peníze a kamarádi problém a tak Mickeyho nechápe. Rozcházejí se ve zlém. Sammy přibere Mickeyho do svého "kšeftu" a to je přepadení banky. I když měl Mickey jenom hlídat, je odsouzen právě on. Ve vězení se hroutí a musí brát antidepresiva. Linda mezitím udržuje přátelský vztah s Eddiem, který se stal poslancem. Mickey po návratu z vězení na Eddieho žárlí a vše spěje k závěrečnímu dramatu, které končí zvoláním paní Johnstonové: "Oba mí synové jsou mrtví".
Tato show staví na pěveckých a hereckých výkonech představitelů Eddieho, Mickeyho a paní Johnstonové. Jak Daniela Šinkorová tak Sisa Sklovská excelují v roli paní Johnstonové, i když Šinkorová působí poněkud nevěrohodně v roli zasloužilé sedminásobné matky. Dojem se ještě prohloubí, když Lindu - Mickeyho vrstevnici a manželku - hraje Michaela Kuklová, která je starší než obě představitelky matky. Pro představitele Mickeyho a Eddieho je hlavně důležité herectví, protože hrají své hrdiny od věku pěti let až do dospělosti. Slušňák Eddie a pobuda Mickey vedou dětské dialogy každý svým stylem, Eddie jako encyklopedie a Mickey nešetří sprosťárnami. V roli Eddieho se střídá Jan Urban a Martin France, v roli Mickeyho Martin Sobotka a Radek Valenta. Trojroli vypravěče, mlíkaře a gynekologa si zahrál Josef Laufer.V roli paní Lyonsové se představují Petra Jungmannová a Tereza Kostková. S Michaelou Kuklovou se v roli Lindy střídá Michaela Badinková.
Jako jedno z mála produkcí mají Pokrevní bratři živý orchestr a to přímo na scéně. O hudební nastudování se se svými muzikanty postaral Petr Vondráček, který mimo to hraje i Sammyho.
Než Pokrevní bratři dorazili do Prahy, byli uváděni na londýnském West Endu, newyorské Broadwayi a u nás se hráli v oblastních divadlech v Plzni, Pardubicích a Uherském Hradišti. Pokrevní bratři byli nominováni na šest cen Tony (obdoba Oscarů v divadelním světě) a získali cenu Laurence Oliviera za muzikál roku v roce 1982, kdy byl tento muzikál poprvé uveden na West Endu. V Pokrevních bratrech si zahrály hvězdy jako Petula Clark (Broadway), sám autor Willy Russell v Liverpoolu a dokonce hollywoodský herec Russell Crowe hrál Mickeyho v australské produkci na konci 80. let.
Pokrevní bratří nejsou dalším megamuzikálem s obrovskou scénou, masivní reklamní kampaní a drahou výpravou. Je to prostě směs dobré muziky a činohry, u které se budete smát i plakat. A rozhodně neodejdete zklamáni.
Fotografie Michal Škvor, text Veronika Břešťanová
Komentáře k článku