Příběh jedné noci a mnoha osudů – tak zní podtitul známého světového muzikálu Cats, který dorazil do divadla Milénium. Toto divadlo bylo v roce 2002 zasaženo povodní a stejně jako v divadle Spirála byla většina zařízení i zde zničena. Pod vodou byly šatny, klimatizace, technika, hlediště. Voda ve foyeru dosahovala 75 cm nad úroveň podlahy. Vzhledem k jeho devastaci se uvažovalo i o pronájmu trhovcům, kteří by si ho opravili. Nikdo však neměl zájem. Naštěstí.
Mezitím se bývalý producenti neméně úspěšného muzikálu Jesus Christ Superstar rozhodli pokračovat ve spolupráci a vybrali si muzikál Cats. Když se řešilo, ve kterém divadle hrát, vyšlo z toho nakonec Milénium. Naštěstí. A tak se v divadle, které muselo projít náročnou rekonstrukcí, bude opět hrát.
Kočky změnily prostředí i jinak - ze smetiště se přesunuly na útulnou a tajemnou půdu londýnského domu někde poblíž hotelu Ritz. Naplnil se tak i předpoklad držitele licence, který očekával, že pražské pojetí nebude pouhou kopií londýnského představení. A to se také potvrdilo. Vytvořením půdy, kde kočky mizí v různých dírách, šplhají po stěnách, slézají po lanech a mizí v trámoví nevytváří jen scénu – vytváří prostor, kde divák prožívá dobrodružství této kočičí noci.
Sepjetí koček a diváků – právě díky neobvyklému řešení prostoru – je dokonalé. Pokud sedíte v bočních sektorech v řadě 3 (což je fyzicky první řada), kočky jsou od vás v některých scénách na pouhé vztáhnutí ruky. Některé kočky vylezou tak blízko vás z díry, že se o vás otřou. Z takovéhle blízkosti teprve vidíte, jak krásně jsou nalíčené a jak jsou jejich kostýmy různorodé – ale všechny jsou krásné. A navíc – jsou to dvojnásobné kočky. Jednak jsou to kočky v civilu, jednak se jako Kočky chovají – lízají si packy, mňoukají, lísají se, hrají si, prskají a koukají - a celou dobu se i jako kočky pohybují.
Právě pohyb, tanec a akrobacie jsou nejdůležitější prvky choreografie. Pavel Strouhal, který kočky učil jejich pohyby, k tomu dodává: “Kočky jsou krásné v každém pohybu. Právě ta plasticita je z mého pohledu pro jejich pohyb nejcharakterističtější. Kočky se nepohybují trhaně, ale spíše plynou, jsou krásné v každém pohybu. Tanečníci si musí uvědomit, že musí vypadat jako kočky a teprve pak začít tancovat.“
Rekvizity jsou v poměru ke kočkám 3x vetší, takže diváci vnímají svět z kočičí perspektivy – tedy jakoby z podhledu. A to je také záměr. Avšak není to jen haraburdí na půdě, ale šikovné kočky z nich umí sestavit třeba vlak a kouzelník Abraka-máryfuk z nich vytahuje různé vykouzlené předměty.
Další velkou předností je velmi střízlivé používání různých efektů – zde se klade důraz na světla a pohyb. Velmi neobvykle působí také využití třetí dimenze – občas se vám nad hlavami objeví Mc Dlouhý dráp, největší zlosyn v kočičí říši. Kouzelník Abraka-máryfuk zase coby plamen zmizí v trámoví. Mnoho koček a kocourů vyleze po stěně nebo trámech dírou až na střechu, aby se zase jinudy vrátily. Jiné postavy chodí po schodech mezi diváky.
Andrewu Lloyd Webberovi se podařilo něco, co nikomu před ním a hned tak asi ani potom. Jeho tři muzikály se hrály současně nejen na Broadwayi, ale i v londýnském West Endu. Stal se nejúspěšnějším muzikálovým skladatelem všech dob.
Muzikál CATS měl světovou premiéru v New London Theatre ve West Endu 11. května 1981. Poslední představení se odehrálo v roce 2002, na den přesně při 21. výročí premiéry. K tomuto dni bylo odehráno celkem 8 950 představení a Cats se tak staly nejdéle hraným muzikálem na světě.
Na Broadwayi, konkrétně v divadle Winter Garden, měly CATS premiéru 7. října 1982 a vydržely tam až do 10. září roku 2000. Již o více než tři roky dříve – 19. června 1997 – však překonaly tamní rekord a staly se nejdéle hraným muzikálem na Broadwayi.
Pro srovnání: u nás nejdéle hraným muzikálem byl Jesus Christ Superstar s 1288 představeními. Od londýnské premiéry se CATS představily v celkem šestadvaceti zemích a více než třech stovkách měst. Muzikál byl dosud přeložen do jedenácti jazyků. Nejznámější a také nejzpívanější písní je určitě "Memory" (Vzpomínky). Nazpívána byla více jak 180 interprety na celém světě.
Tato píseň však také rozdělila dva spolupracovníky. Když Andrew Lloyd Webber připravoval Cats, svého dlouholetého přítele a spolupracovníka, libretistu Tima Rice nepotřeboval. Jako libreto mu posloužily texty T.S. Eliota. Rozhodli se tedy jít každý svou cestou s tím, že se brzy pustí do nějakého dalšího projektu společně. Nikdy se tak už ale nestalo. „Andrew mne zradil a to mu nemohu nikdy odpustit“ přiznal Tim Rice. „Nechal si ode mne otextovat píseň "Memory", na kterou mu chyběl text, a neřekl mi, že stejnou píseň už textuje také režisér představení Trevor Nunn. Ten nakonec přesvědčil producenta Camerona Mackintoshe o tom, že jeho verze je lepší.“
Do Prahy představení přivezla produkce Kočky v triku - Stanislav Aubrecht a Jozef Celder, tedy stejní producenti, jejichž zásluhou čeští diváci už viděli dva muzikály A. Lloyda Webbera: Jesus Christ Superstar a Evita. 11 let usilovala česká produkce o licenci na tento muzikál – po mnoha jednáních se nakonec podařilo získat nejen licenci, ale i dosti volnou ruku pro pojetí inscenace.
„Narozdíl od dosavadní české muzikálové praxe bychom také chtěli vytvořit takový model, kdy diváci při každém představení uvidí skutečně ty účinkující, kteří budou uvedeni na plakátech,“ říká druhý producent českých CATS, Jozef Celder.
Cats se poprvé v Čechách veřejnosti představili 23.10.2004 ve 14:00 a v 19:00. Od tohoto data hrají každý den kromě pondělí. V pátek 5. 11. 2004 se konala slavnostní premiéra. Na ní byly vidět dvě věci: dech beroucí taneční vystoupení všech členů souboru a zároveň raritu: tanečníky, kteří se naučili zpívat. Občas bylo slyšet, kde se skrývají rezervy, ale celkový zážitek byl více než dobrý. Bylo vidět, že produkce, která si muzikálem Jesus Christ Superstar nasadila laťku vysoko, nezklamala publikum a úroveň představení si udržela.
V současné době dosahují hromadné objednávky vstupenek takřka 25 tisíc kusů.
Další fotografie naleznete na oficiálním webu muzikálu Cats - (www.chcikocky.cz/index.php?sec_gallery.g111) - z důvodu ukončení muzikálu byl zrušen i tento web.
Fotografie a text Michal Škvor
Komentáře k článku