Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Alenka představila svůj kraj zázraků

Autoři scénáře Alena a Jan Pixovi s jednou z alternací Alenky Michaelou SejnovouDen 22. září 2016 se stal v Divadle Hybernia dnem divů, kouzel, napětí i legrace – konala se zde premiéra muzikálu pro celou rodinu Alenka v kraji zázraků. Ačkoliv název silně připomíná titul Alence v říši divů a za zrcadlem od Lewise Carrolla, dle autorů scénáře manželů Jana a Aleny Pixových nejde o přepis příběhu, ale muzikál je námětem pouze inspirován. Režie byla svěřena Matěji Balcarovi, hudbu složil Vašo Patejdl, texty napsala Kristýna Pixová a produkce muzikálu se ujala Lenka Pixová. Alenka v kraji zázraků je tedy po Kapce medu pro Verunku a Sněhové královně již třetím muzikálem rodinného klanu Pixových, který Divadlo Hybernia uvádí.

Bílou královnu ztvárnila Dagmar PatrasováDo hlavní role Alenky obsadili tvůrci na premiéře Annu Julii Slováčkovou. Alenka je nešťastná šestnáctiletá dívka, která vyrůstá v nefunkční rodině, kde si otec, kterého hraje Bořek Slezáček, pořídí mladší milenku. Matku Alenky ztvárňuje Dagmar Patrasová, která je logicky z manželových záletů nešťastná. Hned po úvodní replice jsem se trochu lekla, že muzikál se ponese v duchu tolik bulváry propírané nevěry Felixe Slováčka... Podobnost s realitou byla až příliš věrná. Naštěstí se Alenka brzy dostává do zázračného světa v kouzelné knize a s její průvodkyní mladší Alenkou je divák co nevidět vtažen do zajímavého a napínavého děje.

Houseňák předvedl Alenkám, jak si pochutnává na kouření zázračných bylinHudbu k muzikálu složil Vašo Patejdl a nutno uznat, že představení je plné jednoduchých, ale chytlavých melodií, které se dětem jistě budou líbit, a společně se zdařilými texty Kristýny Pixové co chvíli svádějí publikum ke spontánnímu roztleskávání, ať už se jedná jazzově laděnou písničku Houseňáka, skvěle ztvárněného Felixem Slováčkem ml., song Paželva a jeho ratolestí, a celou řadu dalších. Nechybí ani pomalejší romantické melodie v dojemných pasážích, a operně znějící party Srdcové královny. Zdá se, že sázka na oslovení Vaša Patejdla coby hudebního skladatele muzikálu, byla trefa do černého.

Bořek Slezáček si zahrál Bílého králíka a nevěrného manželaBohatě a vtipně vypracované pohádkové kostýmy od návrháře Martina Černého musí jistě všechny diváky nadchnout. Téměř stovku kostýmů šili společně s Martinou Tothovou a Lucií Halgašovou v několika dílnách v Praze i Brně. Těžko vybrat, který kostým je nápaditější, povedly se rozhodně všechny. Osobně mě doslova nadchnul – a jistě nebudu sama – kostým Houseňáka, krunýře Paževa a jeho malých želviček, kostým Srdcové královny, nebo Kloboučníka. Úchvatná jsou však i honosná roucha Bílé a Černé královny, jimž zdobí hlavu korunky v hodnotě desítek tisíc korun od návrhářky Olgy Kopalové ze šperkařské dílny Šenýr Bijou, kterou budou diváci znát jako tvůrce korunek soutěží Miss. Scéna Martina Černého je oproti kostýmům až moc jednoduchá, v představení je o to více využíváno rekvizit.

V roli Černé královny  se představila Michaela NoskováJak jsem se zmínila již v úvodu, reálný svět se brzy překlopí do světa zázračného, a reálné postavy dostávají svou pohádkovou podobu. Z dramaturgického hlediska je mi trochu záhadou postava Černé královny, na premiéře skvěle ztvárněná Michaelou Noskovou. Sice výborně zpívala, ale není moc jasné, s kým vlastně koresponduje v reálném světě. Logicky bych ji považovala za sokyni Bílé královny. Ale tou je ovšem v pohádkovém světě Srdcová královna. Navíc Bílá a Černá královna stojí proti sobě coby šachové figury, Červená královna je královnou karetní. U Červené královny není jasné, nebo alespoň to není v ději vůbec řečeno, proč vlastně Alenku nenávidí a usiluje jí o život.

Martina Pártlová si Srdcovou královnu pěkně užívalaBílá královna, obsazená dětmi oblíbenou Dagmar Patrasovou, zastupuje roli laskavé maminky, která přináší Alence útěchu a láskyplnou ochrannou náruč, někdy i moudrou radu, do větších dramatických zvratů však tato postava nezasahuje, což je možná trochu škoda. Vedle Černé, a zvláště pak Srdcové královny, se jeví Bílá královna poněkud méně výrazně. Je však známo, že charakterově zlé figury se hrají hercům lépe, a v Alence si obě záporné královny své role skutečně vychutnávají. Zvláště Martina Pártlová coby Srdcová královna přímo exceluje.

Kočku Šklíbu skvěle zahrála Ivana KorolováZa zmínku stojí ještě další postavy, jako například Alenčina nejlepší kamarádka, která se promění v kočku Šklíbu a obě Alenky pak provází příběhem. Skvěle ji ztvárnila Ivana Korolová, Šklíbu si jaksepatří užila. Další postavou, která mě zaujala svou výrazností, byl Kloboučník, v podání Davida Gránského. David jde poslední dobou hodně nahoru, herecky vyzrává a podává stabilní výkony. Kloboučník, tak trochu připomínajícího klauna, mu vyloženě sedí.

Bublifuk a Bublifík se představili v sourozeneckém duuDalší role jsou již epizodní, ale také velmi výrazné a zapamatovatelné, ať je to třeba Valibuk, ztvárněný Petrem Šudomou, který slaví nenarozeniny každý den 364x do roka, zajíc Březňák v podobě Filipa Hořejše, nebo třeba Bublifuk (Jan Fanta) a Bublifík (Richard Pekárek), od kterých se dozvíte, že sourozenci musí držet při sobě. V představení uvidíte také spoustu efektních kouzel a triků pod vedením Pavla Kožíška. Malého kouzelníka si zahrál Matěj Kožíšek, a nutno mu přiznat ke cti, že se pěkně potatil. V ničem si nezadá s dospělými kouzelníky, triky v jeho podání vypadají dokonale, zvláště pak závěrečná levitace s Alenkou.

Paželv předvedl skvělé číslo se svými želvími dětičkamiPostav se v příběhu vystřídá skutečně celá řada a v jednotlivých epizodách není nouze o napětí a mnohdy i ponaučení. Jedna věc mě však ve scénáři přeci jen zarazila. Muzikál je určen především dětem, a tak se ptám, jestli je nutné, aby jinak po všech stránkách skvělý Houseňák v příběhu musel nutně kouřit „jakousi trávu“, takže je to vlastně feťák. Paželv zase hojně hoduje alkoholu a Alenka si s přáteli zahraje variaci hazardní hry skořápky. Ano, je to sice ohromná legrace, ale vzhledem k tomu, že děti obvykle své pohádkové hrdiny obdivují, tak mě napadá, jestli si z nich nevezmou nakonec i příklad... To jen tak na okraj.

Děkovačka se odehrála, jak jinak, než ve znamení pugétů a dárkůV každém případě je na celém souboru včetně početné dětské company vidět, že si to na jevišti užívají, baví je a že hrají s velkou chutí. Představení je nabité spoustou výborných tanečních čísel pod vedením choreografky Petry Parvoničové a na představení je patrné, že tvůrčí tým a všichni zúčastnění odvedli pořádný kus poctivé práce. A to je samozřejmě odráží ve tvářích spokojených diváků. Popřejme tedy dílu hodně úspěchů a mnoho zdařilých repríz. Představení trvá 2 a půl hodiny. Vstupenky jsou k dostání v síti TecketArt a v pokladně Divadla Hybernia.

Postavy a obsazení
Alenka Anna Julie Slováčková / Brigita Cmuntová / Michaela Sejnová
Malá Alenka Kateřina Průšová / Viktorie Tandlerová / Alžběta Hujerová
Šárka/Šklíba, její kamarádka Ivana Korolová / Eliška Ochmanová / Andrea Hauerová
Máma Alenky / Bílá královna Dagmar Patrasová / Michaela Kuklová
Otec Alenky / Bílý králík Bořek Slezáček / Ernesto Čekan
Bratr Alenky Jakub / zajíc Březňák Filip Hořejš / Štěpán Piller
Ferda, kamarád Alenky / Kloboučník David Gránský / Marek Lambora
Milenka otce / Srdcová královna Martina Pártlová / Sabina Laurinová / Michaela Zemánková
Kamarádka matky / Černá královna Michaela Nosková / Jana Zenáhlíková / Michaela Zemánková
Kamarád Alenky / Bublifuk Jan Fanta / Petr Ryšavý
Kamarád Alenky / Bublifík Richard Pekárek / Juraj Čiernik
Bratranec Ota / Houseňák Felix Slováček jr. / Petr Kutheil
Strejda Pavel / Paželv Ernesto Čekan / Petr Macháček
Spolužák Vašek / Valibuk Petr Šudoma / David Bouša
Spolužačka Lída / Lilie Tereza Neradová / Veronika Boháčová / Kiki Petráková
Matka Lilie Barbora Rajnišová / Vlasta Žehrová
Liliák, ctitel Lilie Lukáš Randák / Jakub Kudrnáč
Pokus - Bílý rytíř / Srdcový voják Miroslav Hrabě / Jan Vlas
Hokus - Černý rytíř / Srdcový voják Aleš Kohout / Lukáš Adam
Posel Oldřich Smysl / Vít Bečvář
Malý kouzelník Matyáš Kožíšek / Dominick Ross / Mikuláš Matoušek
Srdcový voják / Kat Martin Hubeňák / Václav Procházka
Plh Filip Vlastník
Company Karolína Fišerová, Eliška Ochmanová,Martina Fantová, Michaela Novotná
Dětská company Mikuláš Matoušek, Anežka Sklářová, Michaela Mervartová, Martina Primasová,
Kateřina Voborská, Nela Peerová, Viktorie Stříbrná, Nela Primasová, Eliška Horsáková

 

David Gránský ztvárnil skvěle Kloboučníka Bílá a Černá královna sledují Alenčinu pouť v kraji zázraků Alenka předvedla i zajímavou choreografii s vorpálovou stuhou Michaela Nosková byla v roli Černé královny skvělá
Plha si zahrál Filip Vlastník Zajíc Březňák, Plh a Kloboučník si svou epizodu jaksepatří užili V představení se používají naddimenzované rekvizity Valibuk je pořádný silák
Kloboučník a Šklíba musí často Alenky zachraňovat Alenky jsou zatčeny a uvězněny vojáky Srdcové královny Alence v jednu chvíli dokonce hrozí poprava Kostým Housáňaka patří k nejzdařilejším a nejvtipnějším
Svou velkou premiéru měla také dcera Michaely Noskové Eliška Horsáková Alenka vstupuje do kouzelného světa prostřednictvím knihy V závěru představení dojde i na levitaci Alenky V roli malého kouzelníka se představil Matyáš Kožíšek
Petra Parvoničová se ujala skvělých choreografií muzikálu Vašo Patejdl s Kristýnou Pixovou měli co říci Na jevišti se během představení vystřídá přes sedmdesát účinkujících Dáda Patrasová se stala nejen Bílou královnou, ale hlavně laskavou a chápající maminkou Alenky

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.