Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Muzikál Nord-Ost v zajetí teroristů

Ruský muzikál Nord-Ost v zajetí teroristůV moskevském Paláci kultury na Mělnikovově náměstí se včera (23.10.) rozhostilo zlověstné ticho, které přerušovaly jen výstřely teroristů. Divadlo, ve kterém se hraje muzikál Nord-Ost, přepadlo krátce po 9. hodině večer teroristické komando. Stalo se tak před začátkem 4. dějství, kdy se v sále objevilo několik desítek zahalených ozbrojenců mezi nimiž byly i ženy. Jak oznámila ruská televize RTR, jejich vůdcem je pravděpodobně čečenský terorista Movsar Barajev, který chce vyhodit budovu do povětří. Po složitém vyjednávání a propuštění několika desítek osob zůstalo v hledišti ještě více než tisíc lidí. Mezi nimi jsou diváci a také herci tohoto muzikálu, kteří jsou zavření ve svých šatnách.

Z hlediska teroristů se bohužel jedná o vynikající cíl. Muzikály v současné Moskvě patří mezi nejatraktivnější zábavu "nových Rusů". Logo muzikálu Nord-OstV nedávné době zde měly premiéru takové hity jako francouzský Notre Dame de Paris (více o něm příští týden na našich stránkách), Chicago a 42nd street. Nord-Ost je mezi nimi ten nejpopulárnější a v Moskvě na něj narazíte všude. Jeho plakáty jsou na všech nárožích a hlavní představitelé jsou pravidelně hosty oblíbených televizních estrád. Ústřední melodie muzikálu - "Vzdáleně blízká srdce" kralovala žebříčkům nejpopulárnějších skladeb minulého roku. Reklamní kampaň paradoxně koketovala s motivem nebezpečí všedních dnů a pohody kulturního zážitku. Navíc muzikál slavil své velké jubileum - rok od premiéry, která se konala 19. října minulého roku.

První ruská soukromá produkce ve velkém "broadwayském" stylu muzikálů, jakými jsou Les Misérables nebo Fantom opery, je adaptací oblíbené knihy Veniamina Kaverina (1902 - 1989) "Dva kapitáni", která se dočkala více než 100 vydání v různých jazycích. Stala se námětem na divadelní hry, operu a 2 filmy. Autory hudby, libreta a textů jsou členové umělecké skupiny IVASI A. Ivašenko a G. Vasilev, kteří za 20 let společné tvorby mají na kontě desítku úspěšných muzikálů v Rusku i zahraničí.

Nord-Ost znamená v námořnické terminologii označení severovýchodního větru, který se prohání po zasněžených pláních za polárním kruhem.

Jedna z mnoha upoutávek na muzikál Nord-Ost

 

Děj muzikálu Nord-Ost

Romantický příběh dvou generací se odehrává na pozadí skutečných historických událostí XX. století v Rusku. Vypráví o hrdinství při dobývání neznámých končin za polárním kruhem, bouřlivých revolučních letech a děj nás zavede do obleženého Leningradu (Petrohradu) za 2. světové války.

- 1913 Prolog - Expedice kapitána Tatarinova, která se plaví na lodi Svatá Anna, ztroskotá na cestě za objevem nové západovýchodní námořní trasy přes Arktidu. Kapitán píše svojí ženě poslední dopis.

- 1916 Malý chlapec Saňa Grigorijev se stane svědkem vraždy pošťáka. Z té je nespravedlivě obviněn jeho otec. Malý chlapec neumí mluvit, a tak nemůže svého otce zachránit. Ještě neví, že ho vidí naposledy. Zůstane mu jen balíček s dopisy, mezi kterými je i kapitánův dopis na rozloučenou.
Na cestě z Archandělska do Moskvy doprovází kapitánův bratr Nikolaj jeho ženu Marii, která je otřesena smrtí svého muže. Při jednom z přistání najde v přístavu jejich přítel Korablev uplakaného Saňu, ktermu pomůže mu překonat jeho němotu.

- 1920-1921 Ve zmatku občanské války je Saňa jako sirotek, který putuje různými městy, ale daří se mu nalézt řeč. Při sobě má pořád záhadný balíček s dopisy. V Moskvě potká shodou okolností svého zachránce Korableva, který se stal učitelem v sirotčinci, jež vede Nikolaj Tatarinov. Saňa tak vyrůstá v bezpečí rodiny ředitele, kde si hraje s malou Káťou, dcerkou Marie Vasilevny. Poklid naruší Korablev, který požádá vdovu o ruku, ale ta ho odmítne, protože se stále nemůže vyrovnat se smrtí svého muže. Nikolaj má rovněž s Marií vlastní úmysly a Korablev je nucen všechny opustit.

- 1928 Na konci 20. let Saňa složí úspěšně maturitu a je zamilovaný do své kamarádky z dětství - Káti. Ta mu poví o svém otci a chlapec, který už dávno zná nazpaměť obsah balíčku, poznává, že Kátin otec a mrtvý kapitán je jedna a táž osoba. Řekne jí proto obsah dopisu, ve kterém kapitán obviňuje svého bratra, že jeho vinou všechny uvrhl do záhuby. Nikolaj se o existenci dopisu dozví a prostřednictvím Saňova kamaráda Romašova ukradne kompromitující stránku s obviněním. Saňa teď nemá žádný důkaz, ale jeho slovům věří i Marie Vasilevna, která se mezitím stala Nikolajevovou manželkou. Jako východisko ze zoufalé situace volí sebevraždu. Káťa se od mladého chlapce odvrací, protože mu nemůže smrt své matky zapomenout.

- 1938 Saňa se stal pilotem a smyslem jeho života se stala touha najít ztracenou expedici a dokázat pravdivost kapitánových slov. Vrací se po mnoha letech znovu do Moskvy, aby zorganizoval polární expedici ve stopách dávné výpravy. Jeho záměry se snaží překazit Nikolaj Antonovič, aby zakryl své činy. V tom mu pomáhá i bývalý Saňův přítel Romašov, který se také zamiloval do Káti a vidí ve svém kamarádovi z dětství nebezpečného nepřítele.. Ale Káťa i Saňa poznali, že bez sebe nemůžou žít ani po mnoha letech.

- 1942 Válka znovu rozděluje oba milence. Káťa žije v obleženém Leningradě. Romašov ji pomůže od smrti hladem a sdělí ji smutnou zprávu, že Saňa je mrtvý. Přesvědčí ji, že se snažil kamarádovi zachránit život, ale ve skutečnosti nechal těžce raněného Saňu bez pomoci napospas osudu. Ten jenom zázrakem přežije. Když vyhledá v Moskvě Romašova, ten ho šokuje zprávou, že Káťa zahynula v obleženém Leningradě.

- 1943 Za polárním kruhem pokračují snahy o přelet severního pólu. Saňa bojuje s nepřízní počasí a při jednom z přeletů je donucen přistát poblíž osady kočovníků v nehostinné pustině. Tam také nachází pozůstatky lodě, na které se kdysi plavil kapitán Tatarinov. S pocitem vítězství se vrací na aviatickou základnu. Čeká tam na něj Káťa, které se naštěstí podařilo z obležení uprchnout. Jejich láska se naplnila a ve vzpomínkách ožívá památka statečného kapitána, jehož osud je spojil.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.