Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Dobře placená procházka na Žižkově

Nekonvenční žižkovský podzim je festival, který bourá konvence. Jednak tím, že využívá různé zajímavé prostory na Žižkově, ve kterých se pak konají jednotlivé koncerty či jiné akce, jednak tím, že znovuobjevuje dávno zapomenuté či ztracené. Jedním z těch znovuobjevených byla bufopera J. Suchého a J. Šlitra Dobře placená procházka, kterou 14. a 21. 5. 2001 uvedla v Žižkovském divadle Pražská konzervatoř v rámci zmíněného festivalu. Opera sice vznikla v roce 1965, ale její sdělení zůstává nadčasové.

Ústřední písní celého muzikálu je milostná píseň “Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám“. Prolíná se dějem v různých polohách, od poeticky a lyricky vážné, až k ironicky parodující a satirické. Její smysl v dějovém kontextu - jako vyznání lásky - určuje i název hry: procházka po této krajině by byla získaným miliónem liber opravdu dobře zaplacena.

Jiří Šlitr, který napsal téměř 300 písní, z nichž některé zlidověly, napsal - a to je méně známé - operu. A když operu od něj, tak jedině jazzovou. Oslovil tedy Jiřího Suchého, který napsal libreto a v roce 1965 byla prvně uvedena. Ačkoliv děj a postavy v něm zobrazují běžný život kolem nás, který nemá jenom kladné nebo záporné hrdiny, byla u nás i v zahraničí uvedena pouze několikrát. Až po 36 letech od jejího prvního uvedení vykročila z prken Semaforu na pódium Žižkovského divadla Járy Cimrmana (nedivil bych se, kdyby se ukázalo, že nápad na tuto bufooperu měl Cimrman, ale někam ho založil a Jiří Šlitr ho po letech našel, dopracoval a zrealizoval). Studentů 5. ročníku konzervatoře, kteří toto představení nastudovali, je devět, a proto některé postavy jsou dvojité až trojité. Tím je dána možnost lépe zobrazit více vlastností a postojů dané osoby najednou. Peníze hýbou (hýbaly a budou hýbat) světem, a tak jsou i zde velmi důležitým motivem.

Děj muzikálu Dobře placená procházka
Mladý manželský pár ULI a VANILKA žijí nepohodlně v době dělených bytů v koupelně, což možná ovlivnilo i to, že se právě rozvádějí. V tom však přináší LISTONOŠ telegram, v němž jim TETA Z LIVERPOOLU zvěstuje, že odkazuje jejich budoucímu dítěti milion liber. Manželé začínají spekulovat, ale mazaný ADVOKÁT, usilující o získání VANILKY, se snaží situace zneužít ve svůj prospěch. VANILKA ho odmítá a snaží se svést nesmělého LISTONOŠE, který telegram doručil. Vyhrocená situace se mění, když dorazí TETA Z LIVERPOOLU a všem přítomným líčí svou vidinu, kterou měla nad kanálem La Manche. ULI i ADVOKÁT všemožně usilují o získání přízně stále půvabné a elegantní TETY Z LIVERPOOLU. Ta nakonec VANILCE šek na milion liber předá a na scéně umírá. ULI i ADVOKÁT obracejí svou pozornost opět na VANILKU, ale ta - zaslepena svým bohatstvím - se ještě jednou pokouší svést LISTONOŠE. Ten však nepozorovaně roztrhá šek a tím končí veškeré intriky a snažení všech přichází vniveč.

Dobře placená procházka v Žižkovském divadle, 14. 5. 2001

8611-18a 8611-19a 8612-15 8611-27a
8611-28a 8612-24 8611-29a 8611-33a
8611-31a 8611-24a 8612-17 8611-35a

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.