Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Jedna noc na Karlštejně pohladí každého po duši!

Zámek Hluboká v nočním rouše tajemnaMáte rádi smích, muzikál a výlety na hrady či zámky ve večerních hodinách? Pokud vám nebude vadit výlet autem, tuto příležitost byste si neměli nechat ujít. O čem že je řeč? O muzikálu Jedna noc na Karlštejně (v tomto případě na sebe roli hradu Karlštejn bere krásný zámek Hluboká nad Vltavou). Musicalnet se vypravil na jedno z červencových představení, a proto pro vás přinášíme článek.

Na zámku je rušno - přijel král Aleš ChrtPředstavení obvykle začíná v 21:15, proto si s sebou raději vezměte teplé oblečení, představení končí kolem 23:30. Pokud si děláte starosti, že by mohlo být představení zrušeno, nemusíte se bát. Ruší se jen za velmi nehostinného počasí.

Před představením a i o přestávce je zde možnost zakoupit si menší občerstvení, nechybí ani něco na zahřátí - teplá káva, čaj, nebo třeba grog či rum. Královna Zuzana Benešová prosí arcibiskupa Arnošta Jiřího Hrušku, aby ji neprozrazovalPředstavení se koná na uzavřeném nádvoří zámku, které je téměř zaplněné očíslovanými lavičkami na sezení. Pokud byste sháněli vstupenky, raději si je zarezervujte, nebo se stavte hodinu před začátkem představení u pokladny, kde si můžete koupit zbylý počet lístků. Prázdných míst bylo skutečně poskrovnu, neboť divadlo Hluboká nad Vltavou se může pochlubit věrnými místními a tudíž početnou fanouškovskou základnou, která si ráda zpříjemní večery divadelním představením, ať už muzikálovým, nebo činoherním. Divadlo zaštiťuje mimo jiné i ministr kultury České republiky MUDr. Jiří Besser.

Bojový pokřik těsně před začátkem představeníAle teď už k samotnému představení. Všichni jistě známe muzikálový film režiséra Zdeňka Podskalského st. a geniálního skladatele Karla Svobody Noc na Karlštejně, v hlavních rolích s Janou Brejchovou, Vlastimilem Brodským, Milošem Kopeckým nebo Waldemarem Matuškou. Pro muzikál Noc na Karlštejně, který budeme v Hudebním divadle Karlín moci vidět dvakrát v listopadu a prosinci, je film předlohou, zůstává mu také hudba Karla Svobody, texty písní atd. Film je předlohou i pro tento muzikál Jedna noc na Karlštejně s libretem Petra Markova a hudbou Zdeňka Bartáka. Co chce udělat nebojácná Alena pro svého Peška? Zůstat na Karlštejně přes noc!Příběh je u obou muzikálů stejný a je jedinou věcí, kterou mají díla společná.

V tento den měli diváci možnost podruhé zhlédnout unikátní obsazení. Jako hlavní ženská postava v muzikálu vystupuje choť Karla IV. Eliška Pomořanská, kterou ztvárňuje Ivana Plachá alias Ivanne a Alena, neteř Ješka z Wartenberka, u které se alternují Eliška Ochmanová (kterou jste mohli vidět spolu s Ladislavem Korbelem (Pešek) v soutěži TV Prima Robin Hood - Cesta ke slávě) a Zuzana Benešová (mimochodem, při představení tohoto souboru byla objevena produkcí muzikálu Baron Prášil, kde si později zahrála). Zdeněk Pikl alias vévoda bavorský a také producent představeníV tento den představitelka Elišky Pomořanské onemocněla a Zuzana Benešová měla pouhých osm hodin na to, aby roli nastudovala a večer ji odehrála. Tento den zaskakovala znovu.

Celé představení se nese v pohodové atmosféře a nepostrádá vtip, ať už z různých situací, nebo z úst účinkujících. Vtipnými hláškami a poznámkami díky své mizerné češtině nejvíce hýří bavorský vévoda Štěpán. Zahanbit se ale nedá ani dvorní šašek zvaný Rolnička, který nevynechá příležitosti situaci náležitě okomentovat.

Zuzana Benešová za radostného potlesku účinkujících i divákůTexty a také hudba jsou velmi povedené, ať už se jedná o pomalejší sólovky či energické a dovádivé duety či sborovky, v kterých se objevuje choreografie Pavly Nýdlové, která stojí i za režií.

Několik výkonů účinkujících bych mohla přirovnat k profesionálním a troufám si tvrdit, že někteří by svým výkonem a nasazením překonali některé známější umělce. Musím ocenit Zuzanu Benešovou, za velmi pěkný výkon, ač na jeho nastudování měla tak málo času. Nikdo by nepoznal, že oficiálně má „na starosti“ jinou roli, pokud by nebyl upozorněn. Pochválit ale musím všechny včetně company. U žádné scény se zkrátka nudit nebudete.

Kdo na koho vlastně číhá?K ucelenému výkonu účinkujícím pomáhají zdařilé kostýmy, které opatřili Miroslav Kocmich, Zuzana Rubešová, Marie Piklová a Ivana Šebestová, hradní atmosféru navozuje scéna Kateřiny Žižkové a Miroslava Kocmicha. Ač se scéna v podstatě nezmění, divákovi by neměly chybět různorodé kulisy nebo více rekvizit, a pokud náhodou ano, měl by pomyslet na to, že divadlo přece jen nemá takové peněžní prostředky jako profesionální divadla, a přesto je muzikál na velmi dobré úrovni, malé nedostatky mu každý jistě promine.

Eliška Pomořanská je opět šťastná se svým manželem Karlem IV.Muzikál se může pochlubit nezapomenutelnou a nenahraditelnou atmosférou a skutečnou kulisou opravdového zámku, nebo nočního nebe. Je to skutečně jedna noc na… na zámku Hluboká. Spokojení diváci jistě ocení, že si na místě mohou zakoupit CD Jedné noci na Karlštejně s dvaceti osmi zpívanými i nezpívanými hudebními čísly z muzikálu, ač musím říct, že odlišných a jiných písní je tam méně než dvacet osm, na CD se totiž častokrát objevuje stejný popěvek, například „Od hradu dále, pro pána krále…“, který i v představení zazní mnohokrát. Tam to ovšem divákovi nevadí, protože mezitím se na jevišti odehrávají další scény, na CD se ovšem motiv k posluchači neustále vrací v krátkém časovém úseku. Takových "opakovaček“ posluchač uslyší více, další skladby zase trvají něco kolem půl minuty. Vše je tak, jak má být - zazvonil zvonec a pohádky je konecAle mezi těmito "nedostatky" si posluchač nejde i své oblíbené árie jednotlivých postav.

Představení Musicalnet doporučuje. Byla by škoda se na toto dílo, pokud se bude opět hrát, v příštím létě nevypravit. A pokud by vaše chuťové buňky postrádaly tragičnost, kterou v tomto muzikálu nenajdete, můžete se pro změnu vydat na muzikál Romeo a Julie, který má divadlo také na svém repertoáru. Pro více informací o souboru navštivte stránky www.divadlohluboka.cz, nebo www.romeoajulie-muzikal.cz 

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.