Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Těšínské niebo

V sobotu 18. června se v Praze v rámci festivalu Vyšehraní 2005 představil muzikál Těšínské niebo, původně nastudovaný v Těšínském divadle. Jedná se o muzikál složený ze skladeb písničkáře Jaromíra Nohavici. Písně jsou částečně zpívány s původními texty a částečně s polskými texty, jejichž autorkou je polská básnířka Renata Putzlacher - mimo jiné také autorka scénáře. V soubor divadla jsou jak čeští, tak i polští herci. Kdybych měla uvádět všechny kvalitní jednotlivce, musela bych uvést všechny členy souboru.

Drtivou většinu představení hraje a zpívá každý ve svém jazyce, ale místy si herci polštinu a češtinu prohazují a sbory se zpívají vždy jednou řečí. Výjimečně zazní i jiné jazyky.

V Českém Těšíně mělo Těšínské niebo premiéru zhruba před rokem, v Praze se uskutečnilo zatím jediné představení, o které byl obrovský zájem a diváci proto seděli na Vyšehradě i na schodech, hradbách nebo na zemi a všichni se jen obtížně vešli. Představení bylo odehráno za ztížených podmínek, jelikož byl slyšet hluk z nedalekých pivních slavností, ale naštěstí hudební pasáže nebyly zasaženy a jen místy bylo hůře rozumět mluvenému slovu. Od přestávky již nebyly žádné potíže a díky nastalé tmě získalo představení lepší atmosféru.

Horší srozumitelnost ovšem byla dána nejen hlukem, který je pro venkovní produkce bohužel dosti častý problémem, ale také polštinou, na kterou pražské publikum na rozdíl od těšínského není příliš zvyklé. A jeden z polských herců - Ryszard Malinowski - navíc mluvil oproti zbytku souboru velmi potichu.

Nicméně hlavní dějová linie byla zachována a dobře srozumitelná a tak si diváci tuto "sentimentální tramvajovou rallye" (jak Těšínské niebo nazvali sami autoři) vychutnali naplno. Na scéně se mimo jiné tančilo s domy na hlavě, přijela mnohokrát tramvaj a celkově se bylo na co dívat i co poslouchat. Publikum bylo provedeno historií Těšína - ať už jde o reálnou historii či mýtické postavy. Hlavním tématem je soužití národů na jednom místě.

V průběhu večera zazněly např. písně "Zítra ráno v pět"," Bláznivá Markéta", "Mikymauz", "Těšínská" či "Pane prezidente". V posledně jmenované písni potěšil Karel Čepek pražské publikum, když se ptal, kterým směrem je hrad, aby věděl, kam směřovat svůj monolog.

Navzdory malé kapacitě a dosti nepohodlným lavicím v areálu letního divadla byli návštěvníci tohoto posledního představení letošního Vyšehraní nadšení a odměnili herce a zpěváky dlouhým potleskem vstoje a vyžádali si několik přídavků.

Fotografie Wiesław Przeczek, text Alena K.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.