Nad soutokem Labe s Vltavou se nad řekou a svahem porostlým vinnou révou rozkládá zámek Mělník. Karel IV. vyhlásil Mělník trvale za královské věnné město s řadou lén, a zasloužil se tak o rozvoj vinařství na Mělnicku, když dovezl vinnou révu z Burgundska. Eliška Pomořanská sídlila na Mělníku až do své smrti roku 1393, a patrně nechala zřídit hradní kapli, zasvěcenou tehdy svatému Ludvíkovi, dnes svaté Ludmile. Díky Kateřině Brožové a její agentuře Divinus se tak podařilo znovu oživit muzikál Noc na Karlštejně. Nápad přišel v roce 2021 právě na Mělnickém zámku a právě 12. července 2024 uplynulo 50 let od filmové premiéry a od té divadelní, která byla 25. května 1884 v Národním divadle, uplynulo letos 140 let.
Rok se s rokem sešel a Noc na Karlštejně 11. července 2024 znovu ožívá. Romantický příběh z doby vlády Karla IV., který oplývá statečností a humorem, kde láska na hradě vítězí na lidem zbrojným. Přijďte se zaposlouchat do nádherné hudby skladatele Karla Svobody a zároveň se pobavit nezapomenutelnými hereckými výkony s jedinečnými texty písní Jiřího Štaidla a Eduarda Krečmera v původním příběhu z pera Jaroslava Vrchlického.
Děj je tak naprosto známý všem, takže není třeba se mu podrobně věnovat. Na královský hrad Karlštejn, který dal vybudovat Karel IV. jako pevnost, střežící korunovační klenoty, je zakázán vstup ženám. Královna však po svatbě strádá císařovou nepřítomností, a její srdce chodí almužnou, proto Eliška Pomořanská přichází na hrad v převlečení za panoše. Neteř purkrabího Alena se rozhodne také strávit noc na hradě, aby dostala od svého otce svolení vzít si svého milého. U obou žen musíme ocenit statečnost a odvahu i smysl pro humor, kterých je příběh plný. Ani královský zákaz není silnější než láska ženy.
Příběh skončil a spokojení diváci odměňují herce uznalým hvízdáním a dlouhotrvající potlesk pomalu doznívá na nádvoří zámku. Arcibiskup Arnošt z Pardubic se s diváky originálně rozloučil slovy: „Děkujeme vám přátelé. Nyní bratři a sestry odjděte v pokoji. Bůh s vámi.“ Lepšího zakončení jsme se nemohli dočkat. Představení jsme si mohli všichni užít s vinnými číšemi, a se zájmem tak sledovat dění na jevišti. Byl to nezapomenutelný zážitek díky všem účinkujícím, kteří podali opravdu vynikající výkon, umocněný atmosféru Mělnického zámku.
V roli císaře Karla IV. se nám představil jedinečný Petr Štěpánek, jeho manželku Elišku Pomořanskou jsme zažili s neuvěřitelnou Kateřinou Brožovou. Zamilovaného císařova šenka Peška výborně zahrál Petr Vondráček, jeho odvážnou milou byla dnešní večer báječná Sabina Laurinová. Vznešeným dojmem působila role Marka Vašuta jako arcibiskupa pražského Arnošta z Pardubic. Se svými podařenými průpovídkami nás bavili Václava Vydra jako Petr, král cyperský s Janem Urbanem coby vévodou Bavorským Štěpánem, čímž se postarali o skvělou zábavu.
Trubadůrem s loutnou v ruce byl dnešní večer Marián Vojtko. Ježka z Wartenberka a purkrabího na Karlštejně si výtečně zahrál Roman Škoda, a zdi karlštejnské střežil Josef Oplt se svou družinou zbrojnošů, jako třeba Filip Antonio, Vojta Vlasák, Pavel Číčel a mnozí další. V rytířské zbroji působila neodatelně Vlasta Peterková jako hofmistryně Ofka, kterou doprovázela skupina krásných dvorních dam - například Marie Šlehoferová, Terezka Zelinková či Kateřina Šlégrová. Krásu představení podtrhují i nádherné kostýmy z dílny Lucie Loosové.
A tak díky nesmrtelným písním víme, že „Mužům nejlíp sluší sólo“, a „Ten, kdo nedumá“ o tom, „Kdypak tetřevi hon prohrají“, pak popleten láskou zavede svou milou „Do věží“, odkud budou moci zvolat „Jede král“. Zbrojný lid i páni (a samozřejmě i diváci s nimi) si tak budou moci zvolat „Hoja hoj“, připít a říci si „Když mám tekutou révu“, a pak věnovat se zpěvu a ženám, kterým nakonec můžou do ouška potichu zapět „Lásko má, já stůňu“.
Pokud jste nestihli toto představení, pak máte šanci jej vidět ještě 24.-28. července na zámku Lednice a 1.- 3. srpna na zámku Zbraslav - představení se konají vždy od 20:30 hodin.
Komentáře k článku