Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Světáci se vrací - tentokrát jako muzikál

Divadelní spolek HátaParta tří fasádníků od Velhartic pracuje v Praze, v tom zářivém, velikém hlavním městě plném lákadel, zábavy a bujarého nočního života. Po dramatickém zážitku v grillbaru Diplomat, kde způsobí požár, se rozhodnou vzdělat v oblasti společenského chování. Doufají, že si napříště v takovém tzv. lepším podniku zaslouží - jako opravdoví světáci - společnost dam na úrovni. Odevzdají se do rukou zkušeného vychovatele, emeritního profesora tance a společenské výchovy. Kdo ale mohl tušit, že nakonec natrefí na trojici podobně "dobře vyškolených lehkých dam"? Takovým nástřelem děje láká divadelní společnost na svých webových stránkách návštěvníky na připravované dílo. Ptáte se na jaké? Jaký je tvůrčí tým či obsazení? To si přečtete v našem článku.

Moderátor tiskovky Dalibor Gondík promlouvá k novinářůmŽe vám tenhle děj něco připomíná? No ano, známou filmovou hudební komedii Světáci Vratislava Blažka a Zdeňka Podskalského s písněmi Evžena Illína a Vlastimila Hály z roku 1969. V inscenační úpravě Lumíra Olšovského, který se po Dni na zkoušku (z r. 2008) pustil do další režijní práce (např. Jak vyloupit banku), se nyní objeví i na jevištích divadel po celé ČR. A to v podání stálic a hostů Divadelní společnosti Háta!

Na konferenci se propíralo i čisté prádlo...Mahulena Bočanová, Adéla Gondíková, Vlasta Žehrová, Olga Želenská, Monika Absolonová, Ivana Andrlová či Jana Zenáhlíková v rolích lehkých dam, Miriam Kantorková či Vlasta Peterková v roli paní Trčkové, Dalibor Gondík, Zbyšek Pantůček, Martin Zounar, Aleš Háma, Filip Tomsa, Viktor Limr či Lumír Olšovský v rolích fasádníků a Martin Sobotka, resp. Petr Gelnar, Pavel Vítek a Lukáš Pečenka v dalších rolích po boku Jana Přeučila či "dechovkového krále" HDK Josefa Oplta jako emeritního profesora, jsou dokonalou zárukou neuvěřitelné podívané. K té pak jistě přispějí i kostýmy a scéna odbornice na slovo vzaté Lucie Loosové, jejíž kostýmy jsme mohli vidět například v muzikálu Jekyll & Hyde, či choreografie Hany Číčelové.

Světáci budou prý světovíŽe jsme až moc optimističtí? Ale máme být proč! Jsme pohlceni dojmy a sliby z historicky první tiskové konference Háty (po 14 letech působení této divadelní společnosti), která se uskutečnila 7. dubna v Branickém divadle v Praze, kde Světáci budou mít své metropolitní útočiště, a kde se po prvním uvedení zbrusu nově nastudovaného díla 21. dubna v Městském divadle Nový Bor uskuteční 5. a 12. května dvě premiéry nejnovější divadelní podoby slavného titulu. Přičemž 5. května budou hrát starší z výše uvedených borců a o týden později jako záloha ti mladší... I Mahulena Bočanová a Martin Zounar budou spolupracovat na Světácích(aspoň tak to vysvětlili na tiskovce Lumír a moderátor Dalibor Gondík).

A proč že Háta pořádala historicky první tiskovku až nyní? Slibuje si od svého zatím posledního projektu skutečný herecký koncert, což také předpokládá patřičnou reklamu na co nejvíce místech. A i 7. duben měl svůj smysl. Je to totiž den vzdělanosti, den založení Univerzity Karlovy a zájezdová hudební komedie/muzikál Světáci budou i o té vzdělanosti...

Olga Želenská - ředitelka divadla HátaJak prozradili tvůrci, jsou Světáci nejen nejpohyblivějším dosavadním dílkem Háty, ale jsou i technicky nejnáročnějším projektem, jaký tato zájezdová divadelní společnost aneb Divadlo na kolečkách v minulosti podnikala. A kdo za tohle všechno riziko může? Jestliže Háta je dítkem Olgy Želenské, pak Světáci dítkem Vlasty Žehrové. To napráskáváme proto, abyste věděli, komu máte děkovat, až zjistíte nutkavou potřebu, navzdory nemalému vstupnému, vidět Světáky znova a znova, takže za nimi po republice nacestujete stovky a stovky kilometrů!

Monika Absolonová má chuť zkoušet nové věci a my jí to přejemeMy jsme se na tiskovce obrátili mj. i na Moniku Absolonovou, o níž se spekuluje, že by měla pomalu ale jistě vyměnit svou oblíbenou profesi za roli matky. Tomu se Monika nebrání, ale jak nám prozradila, se svým přítelem Vratislavem Jandou se dohodli, že po aktuálním odchodu z divadel Broadway a Hybernia si chce naše muzikálová královna vyzkoušet ještě něco jiného, než Davidovy muzikály. Příležitost bude mít jak nyní ve Světácích, tak v září v novém americkém muzikálu HDK Vražda za oponou a poslední premiéru plánuje na listopad mimo Prahu, v muzikálu Funny Girl populárního Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem. Tedy projekty hudebně skutečně úplně odlišné od toho, na co jsme v podání Moniky - skvělým rozsahem disponující, byli zvyklí. Do Světáků šla díky Lumírovi Olšovskému, s nímž spolupracovala už ve Dni na zkoušku a 12. května se nemůže dočkat...!

Více podrobností o Světácích najdete na www.divadlohata.cz.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.