Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Sherlock dorazí do Karlína

Holmes přichází... tedy jeho autorSlavný detektiv Sherlock Holmes dorazí 18. října do Hudebního divadla Karlín. Stane se tak v novém (a prvním) muzikálu Ondřeje Brzobohatého Legenda jménem Holmes. Které případy bude řešit? Budou zcela nové, nebo ty, kteří již čtenáři znají? A co jeho hlavní nepřítel - profesor Moriarty? Lapí Sherlocka do svých léček? Komu vlastně bude Irene Adlerová pomáhat? Než získají diváci odpovědi na tyto a další otázky, uplyne dlouhá doba. Dnes bylo nové dílo poprvé představeno novinářům. A nutno dodat, že velmi netradičně.

Egon Kulhánek byl Holmesem okouzlen"Původní muzikál vzniká myšlenkou", uvedl na úvod ředitel divadla Egon Kulhánek, a pokračoval: "a tak to rozhodnutí dílo realizovat bývá velmi dobrodružné. Tvůrci chodí se svými nápady, a já jim vždy říkám: napište mi to tak, abych se do toho mohl zamilovat, a já vám s tím kusem rád pomůžu. Většinou napíší tři odstavce, někdy dvě stránky, a to se většinou na základě takového formátu moc nedaří, hned se do toho zamilovat. Ondřej přinesl rovnou padesátistránkovou synopsi, a já se do Holmese zamiloval. Přeji nám, aby se nám vše podařilo, a divákům, aby se do Holmese zamilovali stejně jako já."

Ondřej Brzobohatý je autorem většiny složekAutorem hudby, ale i textů a libreta muzikálu je zcela překvapivě jediný autor: Ondřej Gregor Brzobohatý, který s vrozenou skromností dodal: "Původně jsme s Egonem řešili, jak celou vizi realizovat a kdo mi s tím pomůže, a já jsem napsal tu padesáti stránkovou synopsi, a to mě tak pohltilo, že než bych svou myšlenku na hudbu a texty vysvětlil dalšímu, tak jsem to napsal sám. Doufám, že se vám ten vývoj bude líbit a co se z toho vyvine, uvidíme v říjnu" uvedl Ondřej na tiskovce

Hudební nastudování připraví Chuhei IwasakiTvůrčí tým je takřka mezinárodní - režie se ujme Gabriel Barre (Carmen), orchestr povede Chuhei Iwasaki, kostýmy vytvoří Kristina Záveská, scénu vytvoří Michaela Hořejší Horáčková (Kudykam, Lucie, Bonnie & Clyde), speciální triky ohlídá Jaroslav Kunc. Choreografie vytvoří tanečnice a choreografka působící v New Yorku Karen Sieber (jako tanečnice se objevila ve filmových muzikálech Kráska a zvíře, Kočky, Pomáda, Zpívání v dešti). O zvuk se postará Petr Ackermann, aby na vše bylo dobře vidět, zajistí Pavel Dautovský, rvát se a bít naučí umělce Norbert Bidrman.

Sherlock spolu se svým tvůrcemAčkoliv byl na tiskové konferenci představen odborné veřejnosti poprvé, má již ve vizuálu (mimochodem podobném, jako měl muzikál Tajemství) přídomek 'kultovní'. "Jedná se o světovou premiéru kultovního muzikálu - bez toho, aniž by Ondra napsal jedinou notu, aniž bychom měli nazkoušeno, víme, že již nyní je to kultovní muzikál" uvedl Vojta Dyk věci na správnou míru. "Samozřejmě si to každý může vysvětlit po svém" dodal Ondra Brzobohatý. Zajímavostí bude také fakt, že zde bude nejvíce dvojrolí - celkem čtyři.

Ondřej Brzobohatý byl na roztrháníZda se toto očekávání naplní, ukáže až čas. Čas a divácký zájem, dva nekompromisní soudci. Že však aspiruje na mety nejvyšší, naznačil sám autor díla, když na úvod pravil: "Chtěl bych poděkovat všem za tuto krásnou cenu pardón, to předbíhám." a pokračoval ohlédnutím do historie, která je pro dnešení den důležitá: "Vždycky byl můj sen, abych mohl mít na scéně právě tohoto divadla svou tvorbu, kde jsem jako čtrnáctiletý chodil sledovat svého otce, jak zkouší své role." Brzy uvidíme, zda Ondrova tvorba bude na těchto prknech i stejně oceněna.

Tvůrčí a herecký týmDoylův Sherlock Holmes se dočkal také různých adaptací ve filmu i na divadle. Prvním muzikálem na toto témy byl ten ze 60. let minulého století s názvem Baker Street autorů Mariana Grudeffa, Raye Jessela a Jerome Coopersmitha. Zajímavostí je, že již dva roky po broadwayské premiéře - 18. listopadu 1967 - mohli toto dílo zhlédnout také diváci u nás – pod pozměněným titulem Dobrodružství Sherlocka Holmese ho uvedlo Státní divadlo Ostrava, dnešní Národní divadlo moravskoslezské. Další muzikál o slavném detektivovi pak vznikl ve Velké Británii; libreto, hudbu i texty písní k němu napsal Leslie Bricusse, spoluautor muzikálů Viktor/Viktorie či Jekyll & Hyde. Posledním počinem je slovenský muzikál z roku 2013, který spojuje dvě postavy - Sherlocka Holmnese a Jacka Rozparovače.

Ondřej Gregor Brzobohatý: "Chtěl jsem, aby to mělo lehkost"

Autor a jeho postavaCo bylo inspirací pro tento muzikál?
Tou nejzásadnější byl ten vztah Sherlocka s Arturem Conanem Doylem. To mě fascinovalo tak, že jsem si o Doylovi začal zjišťovat i další věci, co dalšího napsal. Chtěl jsem, aby to mělo lehkost, ale zároveň i zazněly i ty peripetie se Sherlockem. Prý kdysi řekl, že je na Sherlocka stejně alergický, jako na paštiku z husích jater, které se v mládí přejedl.

Takže to bude historická komedie?
Mohla by být, proč ne.

Vyřeší Holmes některé ze s jeho známých případů, nebo bude řešit nové?
Dá se říci, že bude řešit případy nové, ale bude tam spousta odkazů na jeho známé případy.

Objeví se tam postava, kterou z knih neznáme?
Potkáme tam staré známé - Irene Adlerovou, Watsona, profesora Moriartyho a samozřejmě inspektora Lestrada. Bude tam i postava Dr. Sigmunda Freuda. Ale skutečně nová postava bude v Doylově světě - jeho vydavatel Virgil Cromwell. Toho jsem si vymyslel, abych lépe zdramatizoval celý příběh

Obsazení a tvůrčí tým
Sherlock Holmes / Sir Arthur Conan Doyle Vojtěch Dyk, Lukáš Janota
Irene Adlerová / Louisa Hawkinsová Anna Fialová, Kristýna Daňhelová
Dr. John Watson / Dr. Sigmund Freud Denny Ratajský, Aleš Háma
Profesor Moriarty / Virgil Cromwell Jan Sklenář, Petr Vaněk
Paní Hudsonová Ivana Chýlková, Jaroslava Kretschmerová
Inspektor Lestrade Filip Rajmont
 
Tvůrčí tým
Režie: Gabriel Barre (USA)
Choreografie: Karen Sieber (USA)
Hudební nastudování: Chuhei Iwasaki (JAP)
Scéna: Michaela Hořejší Horáčková
Kostýmy: Kristina Záveská
Sound design: Petr Ackermann
ight design: Pavel Dautovský
Triky: Jaroslav Kunc
Choregrafie bojových scén: Norbert Bidrman
Sbormistr: Sára Bukovská

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.