Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Obsazení Jesus Christ Superstar v Karlíně odhaleno + ROZHOVORY

Ježíš Kristus - Kamil StřihavkaNa 12. května v brzkých odpoledních hodinách svolalo Hudební divadlo Karlín tiskovou konferenci k připravovanému muzikálu Jesus Christ Superstar, kterým započne příští divadelní sezona. Všem přítomným novinářům, kteří téměř beze zbytku zaplnili Karlínek do posledního místa, byli představeni první potvrzení účinkující, tvůrčí tým a bylo odhaleno i datum slavnostní premiéry.

zleva: Michal Skořepa, Václav Noid Bárta, DashaMezi účinkujícími budou jména všem dobře známá z prvního uvedení Jesus Christ Superstar ve Spirále, velké hvězdy jiných muzikálů a divadel, ale i úplní nováčci a mladí herci, pro které bude jejich role první velkou zkušeností na prknech, která znamenají svět.

Žádným velkým tajemstvím nebylo obsazení hlavní dvojice Ježíše Nazaretského a Máří Magdaleny. Ježíš Kristus a Jidáš Iškariotský v jedné osobě - Michal SkořepaS těmito rolemi se opět popasují Kamil Střihavka a Bára Basiková. Ovšem jejich alternace již vnesly do tváří přihlížejících drobnou vlnu překvapení.

Báru Basikovou jako Marii Magdalenu bude alternovat Dasha. Dasha se ukázala ve skvělém světle již jako alternace Lucie Bílé v muzikálu Carmen, taktéž v Karlínském divadle. Maří Magdalena - Bára BasikováNa otázku, zdali Dashe nevadí, že je známá jen jako druhá alternace, ať už Lucie Bílé v Carmen anebo nyní jako Máří Magdalena odpověděla, že je pro ni velkou ctí hrát Máří Magdalenu po boku, tak skvělé herečky a zpěvačky, jako je Bára Basiková a, že již při svém prvním zhlédnutí Jesuse v Praze si Báru, coby Máří velice zamilovala.

Kamil Střihavka v roli Ježiše se bude alternovat se začínajícím Michalem Skořepou. Michal Skořepa je jedním ze šťastných, který vzešel z téměř 600 odvážných přihlásivších se do konkurzů. Stejně jako ve Spirále se i v Karlíně sejdou Bára Basiková a Kamil StřihavkaMichal Skořepa je čerstvý absolvent Konzervatoře, kde má vystudovanou hru na klavír. Může se pochlubit členstvím v několika kapelách. A dle jeho slov je role v muzikálu Jesus Christ Superstar splněním jeho celoživotního snu. Krom role Ježíše Krista bude Michal alternovat i v postavě Jidáše Iškariotského.

Obě Marie Magdaleny spolu - Bára Basiková a DashaJidáš Iškariotský. Postava, která Ježíše zradí a prodá za 30 stříbrných, byla svěřena Viktoru Dykovi, se kterým se bude alternovat, jednak Michal Skořepa a také Václav Noid Bárta, kterého budeme moci vidět i jako Piláta Pontského. Poměrně velkým překvapením byla role Heroda Antipy. Ta byla svěřena dvěma známým a zkušeným hercům, Ondřeji Brzobohatému a Jiřímu Kornovi.

Hromadná fotografie všech přítomnýchPro režii Karlínské inscenace byl osloven američan Gabriel Barre. Pan Barre v Karlíně pracoval již na Carmen. Na tiskovou konferenci se nemohl dostavit, podle slov ředitele divadla Egona Kulhánka měl pan Barre pracovní povinnosti v New Yorku.

O scénu a kostýmy se bude starat Mihail Tchernaev. zleva: Václav Noid Bárta, Dasha, Jiří Korn, Bára Basiková, Kamil StřihavkaJiž na konkurzech všechny příchozí potrápil choreograf Pavel Strouhal a hudební nastudování má na starosti karlínský dirigent Ota Balage. Během června se začnou dílčí zkoušky. Naplno by se zkouškový maraton měl rozběhnout 12. července. A slavnostní premiéra je naplánována na čtvrtek 11. listopadu 2010.

Během příštích pár dní doplníme článek o rozhovory s Bárou Basikovou, Kamilem Střihavkou a autorem českého přebásnění Michaelem Prostějovským. Sledujte pravidelně náš portál, ať Vám neunikne jediná aktualita z připravovaného muzikálu Jesus Christ Superstar v Hudebním divadle Karlín.

 

Obsazení Ježíše v HDK
Ježíš Kristus: Kamil Střihavka
Michal Skořepa
Jidáš Iškariotský: Viktor Dyk
Václav Noid Bárta
Michal Skořepa
Marie Magdalena: Bára Basiková
Dasha
Pilát Pontský: Václav Noid Bárta
Héródés Antipas: Ondřej Brzobohatý
Jiří Korn
Kaifáš: Radek Seidl
Lukáš - Hynek Krämer
Annáš: Jindřich Vobořil
Jaroslav Klein
Šimon Petr: Jiří Mach
Jaromír Holub
Šimon Zélótes: Peter Strenáčik
Jaromír Holub

 

Tvůrčí tým
Režie: Gabriel Barre
Kostýmy a scéna: Mihail Tchernaev
Choreografie: Pavel Strouhal
Hudební nastudování: Ota Balage
Light design: Jozef Celder
Sound design: Petr Ackermann

 

Michael Prostějovský

zleva: Mihail Tchernaev, Michael ProstějovskýKdyž se nedávno inscenoval Jesus Christ Superstar v Brně, tak jste na přání pana režiséra Moši dopisoval dvě sloky. Uslyšíme je i v Karlíně?
Ano, to jsou sloky, které uslyšíme i v Karlíně.

Ježíš je veliká legenda, nejúspěšnější muzikál všech dob. Necítil jste při psaní českých textů respekt nebo trému?
Já si myslím, že každý kumštýř, bez ohledu na to, jestli je to člen kreativního týmu, jestli je to autor, nebo interpret, tak má mít respekt k tomu co dělá. Já mám respekt ke každému titulu, který začínám dělat a
teprve, když to člověk dokončí a vidí jakým způsobem je přijat režisérem, producentem atd. a jakým způsobem to zní při korepeticích a na jevišti, tak teprve poté z toho může mít tu správnou radost, ale samozřejmě v tom
okamžiku, kdy na tom pracujete, tak respekt určitě musíte mít. Kdo nemá respekt, tak buď lže a nebo nemá v kumštu co dělat.

Jesus Christ Superstar se při svém prvním uvedení v ČR ve Spirále dočkal 1288 repríz. Čekáte podobnou diváckou smršť i nyní v Karlíně?
JJežíš Kristus - Kamil Střihavkaá jsem přesvědčen o tom, že inscenace v Karlíně bude velmi úspěšná, že divákům se líbit bude. Myslím si dokonce, že pokud jde o muzikálovou scénu v Praze, tak je karlínské divadlo to jediné, které má na to, aby udělalo dobře znova Ježíše, který bude v mnoha ohledech v jiný. Věřím, že ta inscenace bude stejně dobrá, jako ta ve Spirále. Samozřejmě systém uvádění v karlínském divadle je uplně jiný, než jaký byl ve Spirále, protože ve Spirále to byla soukromá produkce, kde se zkrátka dílo nastuduje a hraje se do okamžiku, dokud na něj chodí diváci, pak se inscenace zruší a dělá se uplně jiný titul. Divadlo typu Karlín, má samozřejmě určitou dramaturgickou kontinuitu, určitý dramaturgický záměr. Ježíš není jediným titulem, který se zde hraje, i když na podzim je naplánován na 2 měsíce non - stop. Takže já si myslím, že dosáhnout čísla 1300 je v současné muzikálové scéně nemožné pro jakýkoliv titul, to znamená, že bychom byli hlupáci a blázni, kdybychom se domnívali, že se dočkáme dalších 1300 repríz, ale domnívám se, a jsem o tom přesvědčen, že bude Ježíš patřit mezi nejúspěšnější muzikálové tituly současné Prahy.

Kamil Střihavka

Rozhovor s Kamilem StřikavkouKdyž se řekne Jesus Christ Superstar, tak se naprosté většině lidí vybaví jméno Kamil Střihavka. Jak se Vám spolu s Ježíšem žije?
Žijeme si pospolu již od 94. roku a to, že tady je více jak 12ti letá pauza od derniéry neznamená, že bychom já a nebo veřejnost spřetrhali vazby. Pořád mě lidé oslovují se vzpomínkami na tu roli a stejně tak dostávám spousty dopisů, hlavně od mladé generace, která mě definitvě zlomila a byl to pro mě ten nejcenější argument proto, abych přijal nabídku na znovuobnoveného Ježíše. A to proto, že tahle mladá generace, která dorostla to zná pouze z vyprávění a z nahrávek od svých rodičů a nebo z nahrávek, které si pořídily a moc stojí o to, aby to mohli také zažít na vlastní kůži a to byl pro mě ten zásadní argument, který mě přesvědčil, že do toho mám jít ještě jednou. A tenhle příběh, který je spojený jak s osobou Ježíše, tak tou mojí bude mít zase nějaké pokračování.

Druhý představitel Ježíše - Michal SkořepaKonzultoval jste, zda přijmout a nebo nepřijmout roli ve znovuobnoveném Ježíši s kolegy, s kterými jste hrál ve Spirále?
Měl jsem dlouhé debaty s Danem Bártou a samozřejmě, s Bárou také. Ty debaty probíhaly z mé strany pouze mezi těmito třema osobama.

Zahraniční představitelé Ježíše si prožili útoky, fanatistické dopisy od církve a podobné nesmysly. Nemáte nějakou podobnou zkušenost i vy?
Uvedení Jesuse na filmové plátno a později i na divadelní prkna v 70. letech provázeli tyhlety protesty určitých trakcí a církve jako takové. Nicméně my jsme to zažili před premiérou v 94. ale v mnohem menší míře a spíš to bylo jen symbolické. Abych pravdu řekl, tak už si ani nevzpomenu, co to bylo za skupinu lidí a jaké názory prosazovali.

Héródés Antipas - Jiří KornČást obsazení vzešla z konkurzů. Byl jste se podívat na konkurzech? A jak se těšíte na spolupráci s mladými herci?
Na konkurzech jsem nebyl. A v podstatě se teprve nyní dozvídám obsazení. Rád samozřejmě poznám nové tváře a především jsem zvědavý na Michala Skořepu. Určitě jsem zvědavý na to, jak se s tím popasuje a jak na tom je.

Bára Basiková

Jak se těšíte na návrat k roli Máří Magdaleny?
Těším se moc. Byla to moje první muzikálová role, já jsem se na tý roli hodně naučila. Celý ten projekt mě v životě hodně ovlivnil, tak jsem velice šťastná, že se zase po letech setkáváme a doufám, že se nám podaří udělat opět něco mimořádného.

Rozhovor s Bárou BasikovouJesus Christ Superstar se při svém prvním uvedení v ČR ve Spirále dočkal 1288 repríz. Čekáte podobnou diváckou smršť i nyní v Karlíně?
To se dá těžko odhadnout. Ona je hodně jiná doba. Změnily se podmínky. Tenkrát muzikál začínal. Byl tady veliký hlad, vůbec nebyly konkurenční projekty. Bylo to velice ojedinělé. Dnes již je jiná doba, je hodně jiných titulů, ale uvidíme. Ona dorostla nová generace, která tehdejšího Ježíše neviděla. Děti v té době malé, jsou dnes mladí lidé a těm to uniklo a určitě to znají z vyprávění a z nahrávek a já myslím, že to určitě budou chtít vidět.

Cítíte se lépe v koncertní verzi Jesus Christ Supertar a nebo v inscenaci v plné výpravě?
Určitě je to pro mě lepší v divadle, protože to zapadá do celého kontextu ve spojitosti se scénou, dekoracemi, kostýmy i dějem. Ale všechny koncertní verze, které jsme dělali byly nádherné, protože najednou zjistíte, že ta muzika je svébytná, že to nepotřebuje všechno to kolem, že ty písničky jsou nosné, jsou silné i konzleva: Michal Skořepa, Dasha, Jiří Korncertně. Takže jsme si nesmírně užili i tenhle koncertní projekt, ale divadlo je divadlo a na to se těším moc.

Považujete za svojí životní roli Máří Magdalenu, Johanku z Arku a nebo úplně jinou postavu?
Máří Magdalena to není. I když to byla moje první zkušenost s muzikálovým divadlem, s herectvím vůbec a hodně mě ovlivnila, tak i když je to hlavní ženská role, tak nemá takový prostor, jako ty mužské pěvecké party. Pro mě nebyla ani tak náročná, právě jako ta Johanka z Arku. To je role, která patří k nejtěžším, nejhezčím a nejzásadnějším v mé kariéře. Pak k tomu ještě připočítávám roli Lukrecie v tanečním představením Lukrécia Borgia v Národním divadle, kde jsem hostovala tři roky. To byl také velice nádherný projekt a byla to pro mě velice těžká role, protože se tam hodně tančilo a to pro mě, jako pro zpěvačku bylo hodně náročné, ale byla to nádherná práce.

Komentáře k článku

avatar Bem
0
 
 
Bohuzel,Strihavka je tam moc sam,ale snad jooo,bez B
arty Dana smesne,ale v Karline je to normalka.
* Jméno
* Mail
WWW
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
Přidat komentář
Storno
* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.