Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Muzikál Elixír života je vědecký thriller

Helena (L. Bílá) a Max Wolf (R. Kalvoda) v okamžiku objevu ''Elixíru života''Divadlo Ta Fantastika představila zbrusu nový muzikál Elixír života. Pokud očekáváte výpravné představení třeba ve stylu Bídníků, budete zklamáni. Pokud však chcete vidět vtipnou muzikálovou show, kde nechybí láska, zrada a napětí, určitě si hned běžte koupit vstupenku.

Tisková konference k muzikálu Elixír životaMuzikál vznikl vlastně na objednávku farmaceutické firmy, která u nás přípravky Dr. Wolfa prodává. Lékař a badatel Max Wolf se celý svůj život zabýval výzkumem enzymoterapie. Jako perličku lze uvést, že pro všechny autory byl Wolfův život úplně neznámý. Anděl (V. Čok) svádí boj o duši Dr. Wolfa se samotným ďáblemSami na tiskové konferenci prozradili, že o něm do té doby, než začali pracovat na muzikálu, vůbec nic nevěděli.

Hlavní dějovou linku tvoří poslední soud. Spor anděla s ďáblem o duši "zázračného lékaře". V retrospektivě se pak vracíme do Maxova soukromého i profesního života. Dostáváme se s ním do různých zemí (např. Čech, Rakouska, Ruska, Ameriky), Vděčná karikatura sovětské diktatury se povedla mimořádně, i když ve skutečnosti Stalin (Petr Vopava) Wolfovým pacientem nebylprostředí (např. lékařské, gangsterské, umělecké). Setkáváme se s nejrůznějšími osobnostmi, které byly jeho pacienty (např. Marylin Monroe, Pablo Picasso, Greta Garbo, Franz Kafka, Mary Pickfordová, Isadora Duncan). Každý si tu přijde na své. Je tam snad vše, od špionáže, přes politiku až po erotiku. Marylin Monroe (K. Kloubková) a její slavná scéna s větrákemVtipné okamžiky se střídají s vážnými, dočkáme se i napětí, kdy člověka až zamrazí.

Režie se ujal Jozef Bednárik, který s těmito atributy umí opravdu kouzlit. Kdo zná jeho práci, pozná i zde jeho typický rukopis, a tak se občas objevují podobné prvky, jaké byli v jeho předešlých projektech (např. andělé). Nejsou však samoúčelné, ale do děje prostě patří. Režisér také dokázal využít známých situací, typických pro jednotlivé osobnosti, a oživit jimi děj (např. sukně Marylin Monroe zvednutá větrákem). Sám Bednárik charakterizuje Elixír jako "koláž revuálně insitních čísel". Petr Kratochvíl a Jefim Fištejn - producent a scénaristaMožná je to trochu na škodu, protože některé postavy tak působí poněkud ploše a nemají mnoho co hrát (Nejvyšší).

Jefim Fištejn, autor scénáře, se při jeho psaní volně inspiroval knihou Karla Ransbergera "Max Wolf - život ve znamení enzymoterapie". Mafián Bugsy Siegel (R. Schwab) je ošetřován Dr. WolfemJe možné si ji v divadle zakoupit a osobně si myslím, že určitě stojí za přečtení, ať už před nebo po zhlédnutí muzikálu. Jak sám Jefin Fištejn řekl, bylo velmi těžké vybrat z tak zajímavého života jen několik epizod a z tolika slavných osobností, se kterými se lékař setkal, jen pár vyvolených.

Edita (L. Bílá), barová zpěvačka a žena Maxe WolfaHudba je z pera Ondřeje Soukupa, který při práci na muzikálu využil snad všechny možné žánry. Prozradil, že vše sice napsal pouze u klavíru, ale konečné podoby nahrávky se zúčastnilo téměř 80 lidí. Uslyšíte rap, jazz, swing, balady, lidovky, španělské rytmy, čardáš… Díky tomu jsou skvěle odstíněna nejrůznější prostředí i dobová atmosféra. Hudba je svěží, zajímavě aranžovaná a velmi kvalitně nahraná . Texty písní napsala Gabriela Osvaldová, která opět nezklamala. Její slovní hříčky typu: "…krásnou potvoru, mám se mrknout do stolu", "…druhá půlka, kdyby v tom hrál aspoň Hůlka", ''Nebeská hudební sekce'' vítá duše, v pozadí ''schody do nebe I. kategorie'' "V duchu vidím Nastěnku, jak zdobí nástěnku.", mluví za vše. Humor je jí zkrátka vlastní.

Pochválit lze scénu Juraje Fábra i kostýmy Ludmily Várossové. Přesně vystihují dobu, prostředí a atmosféru, ve kterém se zrovna nacházíme. Také nebeská a ďábelská stylizace je povedená, včetně "schodů do nebe a křídel andělů".Filmová otrokyně Kristina Kloubková a asistent režie Vilém Čok

Poměrně velký prostor má v muzikálu taneční složka. Choreografie Leony "Quaši" Kvasnicové je rozmanitá a pro ni typická. Já sama mám taneční čísla velmi ráda, bohužel zde je v některých momentech tance opravdu až moc. Nejvyšší (Lukáš Kumpricht) na nebi i na zemiSice je tzv. "koukavý", ale znepřehledňuje ostatní dění na jevišti.

Při obsazování jednotlivých rolí měli autoři šťastnou ruku. Největším objevem tohoto muzikálu je jistě Nejvyšší Lukáš Kumpricht (alt. Kamil Střihavka), který předvádí suverénní pěvecký výkon. Lukáše Kumprichta znají návštěvníci Ta Fantastiky již z předešlých projektů - Anděl Vilém Čok to vůbec nemá lehké…Johanka z Arku, Excalibur. Zde však poprvé regulérně dostal jednu z hlavních rolí. Průvodci dějem jsou Anděl a Ďábel. Anděl v podání Viléma Čoka (alt. Vladimír Marek nebo Radim Kalvoda) mile překvapil. Anděl i ďábel přesvědčují Helenu, že má v sobě i EdituČok se zde ukázal v "normální" podobě. Není komediantský ani potrhlý jako obvykle, což často působilo rušivě v jeho dřívějších rolích.

Role Ďábla perfektně sedí Václavovi "Noidovi" Bártovi (alt. Martin Pošta). Svým vhledem působí opravdu čertovsky. Je ironický, sarkastický a jako rapující ďábel, který sedí za bubny, je skutečně neodolatelný. Svého nebeského kolegu zastiňuje, protože ten má, alespoň opticky, daleko méně prostoru k akci. Helena (L. Bílá), asistentka Dr. WolfaHlavní ženskou dvojroli zvládla na jedničku Lucie Bílá (alt. Radka Fišarová). Dokázala skvěle oddělit roli Wolfovy asistentky Heleny od jeho manželky Edity. Helena působí zakřiknutě a zamilovaně, Edita naopak vyzývavě a bohémsky. Lucii obojí šlo na výbornou.

Pro diváka je zvlášť půvabná Lucie jako puťka Helena, která svou vizáží i kostýmem (drdol, šedivý plášť, výrazné brýle) působí poněkud směšně. Naopak femme fatale Edita to je ta Lucie, kterou dobře známe.

V muzikálu je také jedna ryze činoherní role, tou je opěvovaný Dr. Max Wolf. Edita stojí v posledních chvílích života při svém manželovi MaxoviRadim Kalvoda (v alt. Miroslava Táborského nebo Hynka Čermáka) předvedl příjemný herecký výkon. Působí skromně a přesto jako skutečný badatel. Bohužel, i když Dr. Wolf je "ten, o kterém to všechno je", vyznívá jeho role poněkud nevýrazně. Ve vedlejších rolích stojí za zmínku např. Radim Schwab (v alt. Lukáš Kumpricht) jako Bugsy Siegel, Velký potlesk si všichni zasloužilinebo Kristina Kloubková (v alt. Zlata Kinská) jako Marylin.

Pokud na Elixír života přijdete, nejen že se dobře pobavíte, ale uděláte i dobrý skutek. Část výtěžku z prodeje vstupenek jde totiž na charitativní účely. Vedle tohoto představení divadlo Ta Fantastika stále uvádí muzikál Excalibur a písničkál Láska je láska. Příští rok v únoru je pak doplní muzikál Obraz Doriana Graye.

Fotografie Michal Škvor, text Petra Gregorová

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.