Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Rozhovor s Jankem Ledeckým bezprostředně po návratu z USA

Hned po příletu Janka Ledeckého z Ameriky, kam letěl pracovně kvůli uvádění muzikálu Hamlet na americké pevnině, byl vyzpovídán, jak celá cesta dopadla. Více tedy najdete v tomto rozhovoru.

Janek Ledecký v kostýmu HamletaJakou cestou se muzikál Hamlet dostal přes oceán?
Naprosto úžasnou a stále ještě tak trochu neuvěřitelnou cestou! My jsme pro to totiž neudělali vůbec nic, což se mi samozřejmě velice líbí. Moc bych si přál, aby to takhle fungovalo dál - že se do Prahy budou sjíždět divadelníci z celé zeměkoule a budou si od nás odvážet představení. Na Hamleta se do Divadla Kalich přijel inkognito podívat pan Vince Parrillo, univerzitní profesor sociologie a divadelník z New Jersey, který má za sebou režii několika muzikálových i činoherních představení na off-Broadwayi. Přiletěl na doporučení v Praze působících Američanů a Hamlet se mu strašně líbil. Zkrátka odlétal s přesvědčením, že je přesně tím představením, které na Broadwayi chybí, a že udělá všechno proto, aby ho tam dostal. Teprve potom mě kontaktoval a já se o jeho návštěvě Kalichu dozvěděl.

V jaké fázi této cesty se tedy nyní muzikál nachází?
Přípravy postupují přesně tak, jak je na Broadwayi většinou zvykem. Projekty, které směřují na Broadway, se nejdříve uvedou na off či off- off Broadwayi, kde se ohřejí, vyleští, vycizelují, a poté se přesunou na broadwayskou scénu. První krok v případě Hamleta bude učiněn 17. dubna, kdy v jednom malinkatém krásném divadélku v New Jersey proběhne představení třinácti hudebních čísel v koncertním provedení pro tamní divadelníky, kteří se chystají Hamleta spoluprodukovat. Jednotlivé role samozřejmě nastudovali američtí muzikáloví herci, zpívat budou částečně za živého doprovodu, částečně s využitím nahraných hudebních základů, jež využíváme u nás v divadle.

Hamlet - úspěšný muzikál Janka LedeckéhoDo Ameriky jste letěl, abyste byl přítomen posledním přípravám na tento koncert a abyste schválil podobu, jakou bude váš muzikál prezentován. S jakými pocity se vracíte?
Viděl jsem, jak se té práci věnují se vší vážností, naprosto poctivě. Upřímně řečeno – bojím se to až vyslovit – věřím, že se to zdaří! Není to pochopitelně otázka dnů, ale všechno směřuje k premiéře Hamleta ještě do konce tohoto roku. Představení by mělo být odpremiérováno v jednom ze dvou divadel, se kterými se nyní jedná. Jde o velká divadla pro osm stovek diváků.

Očekávají tamní producenti podobné ohlasy, jako se objevily před premiérou Hamleta u nás - tedy že převedení této látky do muzikálové podoby je svatokrádež?
Tak s tím tam fakt nemají žádný problém, to mě příjemně překvapilo.

Co vás ještě překvapilo?
Nečekal jsem, že přiletím do Ameriky a jejich muzikáloví profíci budou nervózní z toho, že musí zpívat přede mnou. Jak se mi po první zkoušce přiznali, měli hroznou trému. To by mě nenapadlo, že zrovna Nešťastná Ofélie se svou důvěrnicítam…

Pokud vše dobře dopadne, bude Hamlet za oceánem uveden se stejnou výpravou jako v Praze a Bratislavě?
V tom panuje absolutní shoda. Vzniklo by tam představení, které si víceméně zachová stejnou výtvarnou podobu. Scénou Šimona Cabana byli okouzleni. Ještě poletí do Bratislavy podívat se, jak působí na velkém jevišti.

Zpět do Prahy. I tady je kolem Hamleta poměrně rušno. Přestože měl v únoru končit, diváci si vyžádali přidání ještě 50-ti repríz. Proto se představení na celý květen (a poté ještě v listopadu) vrací na jeviště Divadla Kalich…
… a dělá mi tím samozřejmě velkou radost. Také mě až příjemně mrazí z toho pocitu zadostiučinění. Jsem rád, že takový pocit nemám jenom já, ale i moji společníci, tedy lidé, které jsem před několika lety přesvědčil, aby sebrali svoje celoživotní úspory a postavili za to divadlo. Pořád se zdravíme a rádi se vidíme! Mohlo to taky dopadnout úplně jinak, jak nám ostatně mnozí předpovídali.
(a jak to v mnoha případech dopadlo - pozn. red.)

připravil Jaroslav Panenka
ilustrační foto Martin J. Polák

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.