Musicalnet.cz

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Creative Commons License
Email Tisk

Dracula ležící, spící

V klášteře těsně před přepadením Je čtvrtek 24. září 2009. Hlediště pražského divadla Hybernia se pomalu zaplňuje diváky natěšenými na dnešní představení. A tím je jubileiní představení jednoho z nejznámějších muzikálů pražské divadelní scény, 100. repríza nově nastudovaného muzikálu Dracula. Většina diváků však nic netuší, pouze se mohou zamýšlet, přoč dnes ve foyer potkávají tolik novinářů, fotografů a celebrit.

Krutý hrabě Dracula si vyslouží prokletíDěj tohoto muzikálu je všeobecně známý, tedy přistoupím k představení samotnému. Již počátek jevištního děje ve mně vzbudil rozpaky.  Výkony protagonistů působily unaveným dojmem a celek postrádal energii. Připisovala jsem to na vrub začátku a očekávala rozproudění.

Již jsem obnoveného Draculu viděla dříve, tedy jsem očekávala  vcelku pěkné představení. Překvapením bylo, že Šárka Vaňková měla slabý zastřený hlas a přestože se nepovažuji za odborníka ohledně zpěvu, mi chvílemi připadala intonačně mimo.Šárka Vaňková jako Adriana

Při duetu Draculy s Adrianou byl pěvecký nástup Daniela Hůlky nádherný a plný citu. Bohužel v pozdějších chvílích tohoto večera jsem u něj neočekávaně v polohách s tzv. zlou emocí zaznamenala použití chrapotu, zda záměrné, to nevím. Je mi velmi líto, ale postrádala Hraběnky sdílící Draculovo prokletíjsem u tohoto zpěváka dřívější sílu zpěvu. Měla jsem dojem, že je indisponován.

Jiří Langmajer v roli Draculova šaška měl velice těžkou pozici, jelikož mi v paměti utkvělo skvělé barevné pojetí Jiřího Korna. Jiří Langmajer pro tuto postavu zvolil poněkud vážnější pojetí. Díky tomu jsem postrádala posměvačství a přestože podřDrákulův šašek na pranýřiízený postavením, rovnocený přístup k Draculovi.

Jako činoherní herec obsazený do muzikálové role s velkým podílem pěvecké složky, měl Jiří LangmajerPo smrti Adriany se chce Dracula zabít a zjišťuje,že nelze zemřít též velmi obtížnou pozici. Postavil se jí čelem a ohledně zpěvu se role zhostil se ctí.

Leona Machálková v roli Lorraine při příchodu na scénu působila dosti nepřítomným dojmem, postrádala jsem reakce obvyklé v neznámém prostředí, pokud se v naší přítomnosi stane něco neobvyklého, například když  náhle a bez lidského zásahu rozhořelá svíce. Tedy verš o leknutí, řečený Draculovi, působil velmi nepřirozeně. Jediné, co mne na výk Leona Machálková při písni  Lorraine v podzemíonu Leony Machálkové zaujalo, bylo, když zpívala píseň "Lorraine v podzemí", kde byla cítit bolest velmi zklamané ženy.

Z tanečního hledisDraculovské krvinkyka byly nejvýraznější krvinky, které byly po stránce taneční techniky velmi povedené. Z jejich výkonu byla cítit snaha, působil na mne však silově a chybělo mi v něm cosi, k vyjádření je asi nejblíže gesto "lusknutí prstů". Nedokonalými slovy řečeno, postrádala jsem démoničnost krvinek, neboli vzetí zvnitřku osobnosti. Z ostatních tanečníků mne nejvíce zaScéna Casino odehrávající se v budoucnostiujal pár v roli číšníků, ze scény v casinu. Tanečník tohoto páru vynikl hlavně velmi lehce působícími skoky.

PřestožeDrakulův doktor zemřel na kapotě automobilu druhá půle představení měla v sobě o dost silnější energický náboj, než část první, celkově vzato, toto jubileiní 100. představení obnoveného muzikálu Dracula na mne působilo silně unaveným dojmem, díky čemuž jsem si položila otázku. „Mají za sebou extrémně náročnou divadelní zkoušku a nebo je příčinou tak silné únavy něco jiného?“

Závěrečná děkovačkaNa konci děkovačky vystoupil na jeviště ředitel divadla Oldřich Lichtenberg  a promluvil k oslavě jubilea 100. reprízy obnoveného muzikálu Dracula. Při této příležitosti připomenul ještě další významné výročí a to 1000 představení odehraných Danielem Hůlkou v roli Draculy. Saša Šeflová - vítězka novinářské vědomostní soutěžeDort k tomuto výročí, který Daniel Hůlka obdržel, věnoval malé divačce v hledišti.

Též bylo vyhlášeno plánované losování soutěže zorganizované pro novináře. Jednalo se o soutěž vědomostní na téma, jak jinak, než o Draculovi. Losování proběhlo na následné party v klubu divadla a cenou pro vítěze byl týdení poznávací zájezd po krajině Draculova původu.

Komentáře k článku

* Jméno
* Mail
WWW
Přidat komentář
Opište kód   
ChronoComments by Joomla Professional Solutions
 
Sdílej na Facebooku

Creative Commons

Creative Commons License
Photo & text by Michal Škvor & team Musicalnet.cz is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License. Based on a work at www.musicalnet.cz

Certifikace

Tyto stránky jsou archivovány v systému Národní Knihovny v projektu

 STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR


Musicalnet.cz

Copyright © Michal Škvor & team, 2004 - 2024 pro Musicalnet.cz. Všechna práva vyhrazena. Fotografie ani články nelze používat na jiných webech bez písemného svolení autorů.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.